Forums - CopesLietas.lv: Viss kas saistīts ar sviniem... - Forums - CopesLietas.lv

Jump to content

 
+7°C
2 m/s Z
758 mm
73%
+20°C
06:0620:39
 
 
1.lapa (1)
  • Jaunas tēmas veidošana Tev ir liegta
  • Reģistrējies, lai atbildētu

Viss kas saistīts ar sviniem...

#1 Lietotājs šobrīd nav portālā   AgrisB. 

  • Ziņojumi: 1 186
  • Reģistrējies: 30.maijs 2008

Publicēts: 11.maijs 2011 - 00:53

un ne tikai...



#2 Lietotājs šobrīd nav portālā   StbLeads 

  • Ziņojumi: 310
  • Reģistrējies: 24.jūnijs 2010

Publicēts: 11.maijs 2011 - 20:34

Varbūt arī šis kādam noder...
Svins modernajā karpu makšķerēšanā.
Svina izvēle modernajā karpu makšķerēšanā ir ne mazāk svarīga par pareizas boilas izvēli. Tam ir jānodrošina precīzs iemetiens uz nepieciešamo distanci, jānotur ēsma makšķerēšanas vietā, kā arī jāgarantē pašpieciršanos, ja tiek izmantota klipša metode.
Diemžēl daudzi karpu makšķernieki šim montāžas elementam nepiešķir pietiekami daudz uzmanības. Parasti iesācēju vidū viss aprobežojas ar svina izvēli atbilstoši kāta testam.
Savukārt piedāvātais plašais formu un krāsu karpu svinu klāsts, lielāko ties izskaidrojams ar komerciālo interesi. Ar laiku un praksi, daudzi karpu makšķernieki saprot, ka arī šiem faktoriem ir liela nozīme veiksmīgā copē. Un katram no viņiem braucot makšķerēt līdzi ir svinu soma ar dažādu formu un krāsu sviniem, pat tad, ja dodas uz sen pazīstamu ūdens krātuvi. Iespējams kādam tas liksies pārlieku, taču tam ir savi iemesli.
Svinu izvēle.
Svina izvēle priekš makšķerēšanas konkrētā vietā atkarīga no sekojošiem faktoriem:
Straumes esamība izvēlētajā vietā.
Ja Jūs makšķerēsiet vietā kur ir straume, tad viena no svina funkcijām ir noturēt montāžu konkrētajā vietā, neļaujot straumei to aizskalot. Šādos gadījumos jāizvēlas plakanas formas svini ar mazu pretestību. Šie svini mēdz būt aprīkoti ar izciļņiem un to svars mēdz sasniegt 280 gr (10 oz). Izmantojamā svina svars ir atkarīgs ne tikai no straumes stipruma, bet arī vai makšķerēšanas vietā ir vai nav kāda kantīte. Jo bieži vien, ja makšķerēšanas vietā ir stāva un liela kants, var izmantot arī vieglākus svinus, lai auklas pietīšanas brīdī, svins neaizķertos aiz tās. Mazāka svara svina izvēli var kompensēt ar tievākas auklas izmantošanu, lai maksimāli mazinātu auklas un montāžas pretestību ūdenī. Piemēram, ja 0,35mm auklu samainām pret 0,28mm, tad svina svaru droši var samazināt par 20-25%. Savas priekšrocības ir arī, ja šādos makšķerēšanas apstākļos tiek izmantoti bultveida svini, spoles ar lielu pārnesumu (4,6:1 un augstāks) uz kurām uztīta aukla ar minimālu elastību, kā arī cieti kāti-garumā 13 ft (3,96m).
Ja ir nepieciešams makšķerēt tālās distancēs.
Iemest montāžu uz 70-80m iespējams praktiski ar jeb kuru svinu, kurš pareizi izvēlēts atbilstoši izvēlētajam kātam. Bet ja ir nepieciešams iemeties uz 100m un vairāk, tad jāizvēlas izstieptas vai piliena veida formas svini ar novirzītu smaguma centru. Šādiem sviniem ir labākas aerodinamiskās īpašības. Lai šāda tipa svinus nogādātu uz maksimālo distanci ir nepieciešams mācēt „iedarbināt” kātu, un lai to paveiktu ir nepieciešams precīzi izvēlēties optimālāko svina svaru, jo katrs ražotājs kātus ražo ar testu rezervi. Kā iesaka viens no populārākajiem kātu ražotājiem „Bruce Ashby”, lai noteiktu uz ko ir spējīgs Jūsu kāts, paņemiet mazāko svina svaru un mēģiniet iemest to ar Jūsu kātu, pakāpeniski to palielinot, un tad Jūs jutīsiet uz ko kāts ir spējīgs.
Ja montāža tiek vesta uz vajadzīgo vietu ar laivu, tad var izmantot svinus, kuru svars pārsniedz pieļaujamo svaru, nebaidoties par to, ka salauzīsiet kātu. Šāds svins maksimāli nofiksē montāžu vajadzīgajā vietā un pietinot auklu, padara Jūsu montāžu ļoti jūtīgu.
Gultnes reljefs un tās īpašības.
Uz cietas un gludas gultnes iespējams izmantot praktiski jeb kuru svina formu un svaru. Tomēr efektīgāks šādos apstākļos būs tā saucamais „in line” tipa sviniņš, protams, ja nav problēmu ar tā iemešanu nepieciešamajā vietā. Šāda svina izmantošana montāžā, attaisno sevi gandrīz uz visiem 100%, jo šāda tipa svins palielina pašpieciršanās iespējamību. Ja makšķerēšanas vietā ir nogāze, tad ieteicams izmantot plakanus svinus vai plakanus svinus ar nošķeltiem stūriem.
Taču bieži vien nākas makšķerēt vietās ar dūņainu gultni, kurās montāžās izmantotais svins iegrimst, līdzi iegremdējot pavadiņu ar visu ēsmu. Tāda tipa ūdens krātuvēs, dūņas var būt no dažiem centimetriem un sasniegt vairākus metrus senās ūdens tilpnēs. Tādos gadījumos veiksmi garantē ne tikai svina forma un svars, bet arī tā stiprinājuma metode. Svarīgi ir lai pavadiņa ar ēsmu paliktu dūņu virspusē. Tās pagarināšana „in line” montāžā nav tas labākais variants, jo mēģinājums izraut montāžu no dūņām, var sabiedēt zivi un tas savu kārt dos iespēju zivij atbrīvoties no āķa iekams tā pašpiecirtīsies.
Maksimāli efektīga šādos apstākļos ir montāža ar sānu svina stiprinājumu vai karpenieku slengā runājot „helikopters” - šādās montāžās pavadiņa ir attālināta no svina un tas savukārt mazina tās iegrimšanu dūņās.
Makšķerējot dūņainās vietās un izvēloties vajadzīgo svinu, jāzina dažas lietas: jo smagāks svins, jo ātrāk tas ieslīgst dūņās. Ieteicams izvēlēties visvieglāko sviniņu atbilstoši pārējiem kritērijiem. Dažreiz priekš pašpieciršanās pietiekami sviniņš svarā 56 gr (2 oz), jo svara samazināšanu kompensē pretestība, ko rada montāžas izraušana no dūņām.
Iztieptas formas svins, kurš minimāli iegremdē pavadiņas stiprinājuma mezglu, dotajā gadījumā ir ieteicamāks, ne kā tāda paša svara kompaktais lodveida formas svins.
Ķērāji un šķēršļi uz grunts.
Vietās kur ir daudz ķērāju ieteicams izmantot montāžas ar drošo klipsi vai to slīdošo variantu. Izstieptas formas svini retāk aizķeras aiz zemūdens ķērājiem nekā bumbierveida vai apaļas formas svini. To ir svarīgi zināt, ja tiek izmantota „nedrošā” montāža.
Piemērotākais no sviniem šādos gadījumos ir izstieptas formas svins ar spārnveida izvirzījumiem. Iztieptā forma un uz svina beigu daļu novirzītas smaguma centrs piešķir tam labas aerodinamiskas īpašības . Pie ātras auklas ietīšanas, spārnu izvirzījumi paceļ to virs grunts, tādējādi novēršot āķu aizķeršanos aiz ķērājiem.
Laika apstākļi.
Bieži vien makšķerējot mainās gan vēja virziens, gan stiprums. Pie nosacīti viegla svina izmantošanas 70-80 gr, kombinācijā ar aukli diametrā 0,35 mm pie spēcīga sānu vēja, precīzu iemetienu veikt ir diezgan grūti-montāža bieži nogulstas par tuvu marķierim vai arī otrpus tam. Šajā gadījumā ir vai nu jāpārliek marķieris vai arī jāpārmet makšķerkāti.
Vējš sejā ar nav no tiem patīkamākajiem faktoriem-vienkārši iemetiena brīdī montāža var neaizlidot līdz iebarotajai vietai. Viens no variantiem kā rīkoties šādos gadījumos ir izmantot tievāka diametra auklu un palielināt sviniņa svaru.
Nedrošas, gudras zivs makšķerēšana dzidrā ūdenī.

Ne pārāk aktuāls priekš mūsu valsts ūdeņiem, bet ne mazāk svarīgs faktors. Ne pārāk aktuāls tamdēļ, ka valstī nav ne vienas publiskas ūdens tilpnes, kurā 100% atlaistu visas noķertās zivis. Eiropā ir gana daudz karjeru ar dzidru ūdeni un ne vienu vien reizi noķertu un atlaistu karpu. Šādās ūdens tilpnēs labāk neizmantot svinus bez speciālā pārklājuma, īpaši makšķerējot seklos ūdeņos, saulainā dienā, jo īpaši tamdēļ; ka tie var būt aizliegti ekoloģisku apsvērumu dēļ.
Vislabākais variants šādos apstākļos būs svins ar polimēra un matētu pārklājumu, maksimāli pietuvinātu grunts krāsai. Tā kā dažu ražotāju plašā krāsu gamma nav tikai mārketinga triks.
Mūsdienās ir pat iespēja iegādāties smagumus no naturāliem akmeņiem. Diez vai šāds smagums izraisīs aizdomas pat pašai tramīgākajai karpai, ar nosacījumu, ka makšķerēšanas vieta ir akmeņaina gultne. Taču problēmas ar iemetiena distanci gan var rasties izmantojot šādus smagumus. Par iemeslu tam ir salīdzinoši mazs svars attiecība pret lielo izmēru, līdz ar to zūd aerodinamiskās īpašības. Kā arī zūd iemetiena precizitāte neregulārās formas un proporciju dēļ.
Svinu formas.
Izskatīsim tuvāk populārākās svinu formas, to plusus un mīnusus, kā arī optimālākos pielietojuma apstākļus.

Lodes formas svins (Ball Lead) tiek ražots ar griezuli izmantošanai klipša montāžā. Sakarā ar to, ka smaguma centrs ir izvietots tuvu pavadiņas stiprinājuma vietai, tad šī svina forma ir vis ideālākā, lai karpa pašpiecirstos. Līdz ar to šās formas svinam pozitīvās īpašības beidzas.
No negatīvajām īpašībām ir vērts pieminēt to, ka ir zemas aerodinamiskas īpašības, iemetiena brīdī bieži pavadiņa sapinas, spēcīga iegrime mīkstā gultnē, kā arī nestabilitāte uz nelīdzenas virsmas.
Optimālākais pielietojums šāda tipa sviniem ir tuvas makšķerēšanas distances ar cietu un līdzenu gultni. Kā arī pavadiņai ieteicams izmantot cietu materiālu.

Kubiskas formas svinus (Square Pear Lead, Square Bolt Lead) ražo gan ar griezekli, gan „in line” variantā. Šiem sviniem piemīt tie paši plusi un mīnusi kā lodveida sviniem, taču šos svinus var izmantot vietās ar slīpu grunts reljefu.

Bumbierveida svini (Pear Lead) mēdz būt kā ar griezuli tā arī in line izpildījumā. Pašpieciršanās iespēja nedaudz zemāka, bet labākas aerodinamiskās īpašības. Šie sviniņi mazāk iegrimst mīkstā gultnē, retāk sapin pavadiņu iemetiena brīdī.
Pielietojums-makšķerēšana vidējās distancēs, vietās ar līdzenu, tīru vai minimāli dūņainu gultni. Iespējams kombinācijā ar pavadiņu no cieta vai mīksta pavadiņu materiāla.

Viena no populārākajām formām ir iepriekš minētā svina pieplacinātais variants (Flat Pear Lead, Kling on Lead, Big Grippa Lead), pieejams gan ar griezuļa, gan „in line” izpildījumā. Šiem sviniem piemīt tās pašas īpašības, kādas ir bumbierveida sviniem. Aerodinamisko īpašību pasliktināšanās tiek kompensētas ar iespēju izmantot vietās ar nelīdzenu gultni. Pateicoties lielajam saskarsmes laukumam, šo svinu iespējams izmanot makšķerējot tālās distancēs, ievedot montāžu ar laivu.
Šiem sviniem sastopamas dažādas modifikācijas, piemēram, ar izciļņiem, kā arī, ar caurumu tajos. Tādus svinus no 4 līdz 10 oz iespējams izmantot makšķerējot vietās ar straumi.

Izstieptas formas svini ar spārnveida izvirzījumiem (Elevator Lead) tiek ražoti ar griezuli izmantošanai montāžās ar klipsi. Pateicoties savai formai šis var būt vienīgais glābiņš makšķerēšanai vietās ar paaugstinātu zemūdens ķērāju esamību. Pie ātras auklas pietīšanas pateicoties izciļņiem svins ātri paceļas virs grunts un maksimāli novērš āķa aizķeršanos aiz zemūdens ķērājiem. Kā trūkumus var minēt zemas aerodinamiskas īpašības, zemu stabilitāti uz grunts, atvirzīts smaguma centrs no pavadiņas stiprinājuma vietas, kas mazina pašpieciršanās iespējas.
Pielietojums-makšķerēšana vidējās distancēs, ūdens tilpnēs ar vāju straumi vai bez tās un vietās ar blīvu ķērāju koncentrāciju starp makšķerēšanas vietu un makšķernieku.

Tālmetiena svini (Bomb Lead, Tournament Casting Lead, Distance Casting Lead, Horizon Lead) pieejami abos variantos gan ar griezuli, gan „in line”. Šās formas svini tiek izmantoti visu veidu karpu makšķerēšanas montāžās. Svini ar augstām aerodinamiskām īpašībām, piemēroti makšķerēšanai maksimālā distancē.
Smaguma centrs atrodas tuvu tā ģeometriskajam centram, zināmā attālumā no pavadiņas stiprinājuma vietas, kas pazemina pašpieciršanās momentu, kā arī stabilitāti lidojumā pie sānu vēja. Liela stabilitāte piemīt sviniem ar uz priekšu novirzītu smaguma centru, jo lielāka nobīde, jo vairāk attālinās no pavadiņas stiprinājuma vietas, kas negatīvi atspoguļojas uz pašpieciršanos. Šī veida svini tikai nedaudz piekāpjas izstieptās formas sviniem iemetiena attāluma ziņā, bet arī paredzēti makšķerēšanai vidējās un tālās distancēs ūdens tilpnēs ar stāvošu ūdeni, līdzenu gultni. Iespējams izmantot arī dūņainā gultnē. Sastopamas dažas modifikācijas ar nošķeltām kantīm, kuras piedod svinam stabilitāti vietās ar nelieliem nelīdzenumiem.

Svini-barotavas (Paste Bomb Lead, Paste Feeder Bomb Lead) ir trīs plakņu svini ar nelieliem caurumiem.
Pastāv daudz un dažādas barotavas, kuras paredzētas izmantošanai „in line” montāžās, taču mūs interesē svini-barotavas, kuri var tikt izmantoti gan ar barību, gan bez tās, klipša montāžā, kā arī helikoptera montāžā, pateicoties kurai tiek palielināta makšķerēšanas distance attiecībā pret parastajām barotavām. Šie svini-barotavas sevi labi pierādījuši makšķerējot mazaktīvas zivis, kuru ķeršanai nav nepieciešams intensīvi iebarot.
Pastāv arī speciālie svini, pie kuriem var attiecināt „Attracta Lead”, izveidoti ar speciālu gropīti želantīna kapsulai, pildītai ar aromatizatoru, kurš izplatās ūdenī, kūstot kapsulai un tā papildus pievilinot zivis.

Ir vērts pieminēt arī sviniņus ar speciālu porainu pārklājumu, kurš ļoti labi uzsūc sevī šķidros atraktorus un kalpo par papildus zivju pievilinātāju. Droši vien pastāv arī citas ne mazāk oriģinālas svinu formas, bet es vēlos iepazīstināt ar tām populārākajām formām un konstrukcijām.
Viss augstāk minētais ir attiecināms uz sviniem, kuri tiek izmantoti karpu montāžās un tos varētu nosaukt par pamata sviniem.
Modernajā karpu makšķerēšanā tiek izmantoti arī tā saucamie papildus svini-aizmugurējie. Iespējams, ka kāds nepiekritīs šim formulējumam, bet tāds ir tiešais tulkojums no angļu valodas (back lead) - tie ir izvietoti uz pamata auklas un ir krietni tuvāk makšķerkātam nekā pamat svini.
Tos var iedalīt divās daļās.
Pirmā tipa svini tiek uzstādīti uz „šok-līdera” pirms iemetiena veikšanas. Iemetiena brīdī tas slīd par to un tādēļ arī nosaukums tam – „lidojošais aizmugurējais svins” (Flying back lead).

Tā pamata nozīme ir piespiest Jūsu montāžu un „šok-līderi” pie grunts un padarīt to zivij mazāk pamanāmu. Svars tādiem sviniņiem nav liels – 4-8 gr. Pie zivs izvadīšanas, tas noslīd un atduras pret pretsavērpšanās caurulīti un nerada nekādus traucējumus.

„Aizmugurējais” svins ar sakabi attiecināms pie otrā tipa sviniem, tas tiek uzkabināts uz pamatauklu pēc iemetiena un piegremdē to netālu no krasta. Pamatā tie ir 3-10 m, atkarībā no grunts reljefa un paša sviniņa svara. Pie šī atsvara izmantošanas, divu makšķeru auklu savērpšanās praktiski ir neiespējama. Šādu sviniņu svars svārstās no 28 gr līdz 112 gr (1-4 oz). Jo lielāks dziļums pie krasta, jo lielākam jābūt atsvaram.
Piemīt šiem „aizmugurējiem” sviniem arī negatīvas īpašības – ierobežota to pielietošana. Pirmkārt, tie samazina montāžas jūtīgumu – veidojas auklas lauziens starp „tulpīti” un „aizmugurējo” svinu. Tas jāņem vērā, ja tiek makšķerētas tramīgas, uzmanīgas zivis vai arī amūrus ar viņu jūtīgajām copēm.

Jo lielāks dziļums un tuvāk spicītei izvietots sviniņš, jo nozīmīgāk samazinās jūtīgums.
Otrkārt, tos nav ieteicams uzstādīt gadījumos, ja uz grunts ir ūdenszāles vai arī kādi citi šķēršļi, uz kuriem izvietojas aukla. Tas palielina iespēju auklai aizķerties vai sapīties.
Treškārt, pie montāžas notrūkšanas slīdošais „aizmugurējais” sviniņš tiek zaudēts. „Lidojošā” zaudēšanu novērst praktiski nav iespējams, jo tas notrūkst kopā ar šok-līderi.
Toties otrā tipa svinu var izmantot ar drošības šņori.

Atsvars tiek fiksēts uz pamata auklas ar speciālu klipsi pēc iemetiena veikšanas un tiek atsiets pie makšķerkātu paliktņa. Tas atāķējas automātiski piecirtiena brīdī un, ja montāža tiek aprauta, tas zaudēts netiek.
Nepieciešams marķierim uzstādīt „aizmugurējo” svinu pēc tā, kad ir izvēlēta vieta, kā arī vēlams viens vai pat divi otrā tipa atsvari (ar sakabi), pat tajā gadījumā, ja aukla gulstas uz ūdens zālēm – maksimāli mazinot pamata auklas sapiņķēšanos ar marķiera pīto auklu pie zivs izvadīšanas.
Marķiera svins (Explorer Lead, Grubber Lead, Mace Lead) pārsvarā ir bumbierveida ar radzēm, kas dod iespēju ne tikai izzināt dziļumu makšķerēšanas sektorā, bet arī reljefa raksturu.

Tie parasti ir svarā no 2 līdz 4oz.
No parastajām svinu formām vispiemērotākā būtu plakanā ar radzēm (Big Grippa Lead). Šīs formas svins tikai daļēji piekāpjas informācijas sniegšanas ziņā speciālajam marķiera svinam, bet savukārt Jūs iegūstat lielāku svaru diapazonu, kas dod iespēju nogādāt marķiera pludu uz lielāku distanci.
Dažreiz šā pluda nogādei uz lielāku distanci tiek izmantots iegarenas formas svins, kas ļauj izmērīt dziļumu, bet viegli slīdot pa gultni, nesniedz pietiekošu informāciju par tās sastāvu. Tomēr iemetiena distance dažreiz ir ļoti noteicoša, gadījumā, ja nepieciešams atrast appludinātu ceļu, izvietotu tālu no krasta.
Labākos modernās karpu makšķerēšanas svinus ražo tādas angļu kompānijas kā: FOX, ACE CARP, RICHWORTH, KORDA, MCF. Pēdējo gadu laikā arī pašmāju karpenieki sākuši piedāvāt pašu gatavotus svinus, kuri ne uz mata nav sliktāki par populāro angļu kompāniju piedāvāto klāstu, kā arī cena ir krietni lētāka.
Šie sviniņi ir labāki ne tikai vizuāli, bet arī ar kvalitatīvu pārklājumu, atbilstību uzrādītajam svaram, izturīga griezuļa un stiprinājuma kombinācija, ko ne vienmēr var garantēt daudzi no ražotājiem. Bet tieši no šīm un citām niansēm veidojas Jūsu rezultāti.

1.lapa (1)
  • Jaunas tēmas veidošana Tev ir liegta
  • Reģistrējies, lai atbildētu