Jaanis sapratu tavu domu,
protams, ka pīto tevis minētajos apstākļos griezīs nost kā skābeni.
Es ar vārdu salikumu "nodilumizturība" vairāk biju domājis auklas ilgmūžību, salīdzinājumā ar mono
auklu.
A laikam nesaprotami izteicos.
Tikai loģiski būtu domāt, ka ja mono ir staipīga, tapēc arī nodilumizturīgāka, kamēr viņa uz tās asās kants varbūt pastipsies, tikmēr pīto visu laiku zāģēs pušu. Un pītā sastāv no vairākām mazām šķiedriņām, kuras ir vieglāk pāraut katru atseviķšķi, nekā vienu lielu staipīgu plastmasas cilindru. Tās ir manas domas.
ggrants - pietiek pāris reizes ar fīderi pamakšķerēt uz gliemežiem, vai aiz augstas asas kantes (ar pīto un ar mono) lai uzreiz kļūtu skaidrs, kurai no auklām ir lielāka nodilumizturība. Tā kā nekādus pierādījumus neesmu vācis, tad arī neko neapgalvoju, līdz ar to nekas nav arī jāpamato.
Jaani tu uzdod jautājumu ar ironiju,tāpēc lūdzu padalies savā pieredzē.
Iespējams, ka tu mani spēsi par pretējo.
ggrants - es šeit neko neapgalvoju, tikai jautāju, tāpēc man nekas nav arī jāpamato.
Savukārt Tu apgalvo ka pītajai lielāka nodilumizturība salīdzinājumā ar mono, tad Tev arī būtu jāpamato.
jaani
Pamato savas domas, nevis uzdod jautājumu
Interesanti, interesanti, un visi tā arī piekrīt ka pītajai ir lielāka nodilumizturība salīdzinājumā ar mono???
nu jau viss ir skaidrs :)
vēl var pieminēt:
+lielāka nodilumizturība salīdzinājumā ar mono,
+mazāks diametrs, līdz ar to mazāka vēja,straumes ietekme uz auklu.
Lapmezh:
1) neelastība - ar pīto jutīsi katru uzsitienu, katru vizuļa piesitienu zālēm u.tml. Piecirtiens arī būs niknāks.
2) izturība - salīdzinoši ar mono stipri vairāk tur. Ja ar tievāku auklu ierausi zālēs, varbūt varēsi vizuli izraut;
Galvenie faktori, manuprāt.
exorcist...
ibio...,kura gada kopija tā būtu,ko...
...dēļ tādiem auniem kā tu ,iesācēji arī apjūk ,ibio...
lapmezh...-neklausies ( nelasi ) idiotu kopijas...
lasot liekas, ka no pitas tur nekadi baigie labumi salidzinajuma ar zilku nav! paldies par info
bildes arī būs?
mani interesē nano:)
Spiningošanas auklas
Pašlaik visas makšķerēšanas auklas iedalās divās daļās: monofilās auklas un pītās auklas. Runājot par spiningošanas auklām, nevar izdalīt vienu vislabāko, universālu auklu. Katrai spiningošanas metodei, inventāram un gadalaikam ir piemērota cita aukla.
Lai izvēlētos sev piemērotu auklu, jāzina kādiem nolūkiem tā tiks izmantota. Gan pītajām, gan monofilajām auklām ir savi plusi un mīnusi. Vienos apstākļos, pītās auklas būs galvas tiesu pārākas par monofilajām, bet citos apstākļos praktiski neizmantojamas. Lai arī pītās auklas ir izturīgākas, nav elastīgas, un laikam ejot tiek aizvien uzlabotas, to augstā cena vienmēr liks aizdomāties par pītās auklas izmantošanu.
Šajā lapā mēģināsim apskatīt dažus svarīgākos gan mono, gan pīto auklu plusus un mīnusus.
Monofilās auklas
Monofilās auklas šķiedra ir monolīta. Sastopamas dažādās krāsās, kas dažos apstākļos var spēlēt lielu nozīmi. Piemēram fluoriscējošas krāsas aukla labi redzama, tādēļ ūdenī ērtāk vadīt vizuli.
Mono auklām neapšaubāmi ir ļoti daudz pozitīvu īpašību. Pirmām kārtām var minēt labo slīdamību, kas ļauj izdarīt salīdzinoši ļoti tālus metienus. Ar vienāda diametra mono auklu metiens būs tālāks un precīzāks, nekā ar pīto auklu.
Mono auklas, salīdzinot ar pītajām, ūdenī ir mazāk redzamas. Baltas krāsas mono aukla ūdenī ir praktiski neredzama. Tas ir neatsverams pluss spiningojot uzmanīgas un piesardzīgas zivis, piemēram foreles.
Spiningojot sala apstākļos, mono auklas ir ārpus konkurences. Vēlajās rudens copēs (vai arī ziemas spininga piekritējiem) dažreiz nākas spiningot, kad temperatūra ir tuvu, vai pat zem 0. Tados apstākļos pītās auklas stipri zaudē, jo to šķiedrā uzsūcas ūdens, tad sasalst, un aukla kļūst neizmantojama.
Kvalitatīvas ir attēlā redzamās firmas Owner mono aukla Broad.
Protams nozīmīgākais pluss mono auklām ir to lētā cena. Šīs auklas rupji runājot ir vidēji 3x lētākas par pītajām.
Mono auklām ir arī savi mīnusi. Šķiet galvenais mīnus ir salīdzinoši lielā elastība. Tas padara mono auklu mazāk efektīvu pieciršanas momentā. Eleastības dēļ, līdz āķim nonāk tikai daļa no piecirtiena spēka. Šī īpašība padara mono auklas praktiski neizmantojamas dažās spiningošanas metodēs, piemēram džiga spiningošanā, spiningojot ar vobleriem izmantojot tvičinga metodi u.c. Šīs metodes prasa no auklas īpašu jūtību. Piemēram džiga spiningam ar mono auklu ir daudz sarežģītāk noteikt, kad džigs atsitās pret gultni, vai arī zivs kampiena momentu.
Kā mīnuss ir minama salīdzinoši zemā auklas izturība salīdzinot ar pītajām auklām. Ar vienādu diametru, pītās auklas izturība ir vidēji uz 1/4 augstāka. Protams šo atšķīrību nevajag pārspīlēt. Kvalitatīvas mono auklas izturība nebūs tik ļoti zemāka par pīto.
Fluorokarbona auklas
Fluorokarbona auklas ūdenī kļūst neredzamas. Tas notiek pateicoties īpatnējai auklas šķiedrai, kurai gaismas lūšanas lenķis krītot uz auklu ir praktiski vienāds ar gaismas stara lūšanas lenķi ūdenī. Fluorocarbona auklas parasti ir baltā krāsā.
Fluorokarbona auklas ir mazāk elastīgas par parastajām mono auklām. Kvalitatīva fluorokarbona aukla ir efektīvi izmantojama džigošanai un citām spiningošanas metodēm, kur parasti der tikai pītās auklas. Ļoti laba aukla, tāpēc arī salīdzinoši daudz dārgāka. Skatoties no cenas viedokļa, tas ir kas vidējs starp mono un pīto auklu.
Transoptiskās mono auklas
Ļoti efektīvas spiningošanā ir transoptiskās mono auklas. Šī aukla parasti ir košā fluoriscējošā krāsā, bet nokļūstot ūdenī kļūst gandrīz neredzama. Attēlā redzama vienas no slavenākajām auklu ražotājfirmām Berkley aukla Trilene TransOptic. Šāda aukla dod priekšrocības aizaugušās ūdenstilpēs, kā arī mazajās upēs spiningojot piesardzīgās zivis, piemēram foreles, vai sapalus. Spiningotājs redz auklu, tātad spēj vadīt vizuli starp zālēm, tajā pašā laikā zivs šo auklu praktiski neredz. Šīs auklas izgatavo arī citi ražotāji.
Pītās auklas
Pēdējā laikā aizvien populārākas kļūst pītās auklas. Pat varētu teikt, ir sacelta ažiotāža - dažu teicamu īpašību dēļ šīs auklas tiek plaši izmantotas, un tas rada apstākļus ražotāju cīņai ar konkurenci. Rezultātā ražotāju savairojies liels daudzmus, un ne katrs spēj izgatavot tiešām kvalitatīvu auklu. Bieži vien arī tiek pārspīlēta auklas diametra un izturības attiecība, speciāli samazinot diametru, kaut gan patiesībā tas ir manāmi lielāks. Tāpēc jāuzmanās ar mazpazīstamu ražotāju pīto auklu iegādi.
Galvenais pītās auklas pluss ir mazā elastība, tās ir gandrīz vai neelastīgas. Rezultātā stipri palielinās auklas jūtīgums - uz spininga galu pārdodas visas kustības, kas notiek ar vizuli. Šīs īpašības dēļ pītās auklas ļoti labi piecērt zivi. Īpaši svarīgi tas ir spiningojot zivis ar biezu un cietu muti, piemēram zandarts.
lasot vecos ierakstus ta ari neatradu, kuras jomas pita ir labaka neka mono, apgaismojiet mani!
nesu fans pītai bet jūtīgums ir labāks pa mono ... kā kurā pītā takā man nanofīla ir smagi saspurgulojusies bet vēl tur labi... pa retam apmetās ap spicīti... bet mono ka čērt no zālēm vizuli tā skaties ka pa acīm nenoraujies
Nezinu, nezinu. Es monofīlo vairs nekādā kombinācijā nevaru paciest spiningam. Pāris sezonas nostrādāju ar pīto, reiz izdomāju atkal pamēgināt mono un bija tā, kā kkeda raksturoja :D
Mono tikai uz pludu un ziemā. Citu pielietojumu viņai vairs nesaredzu.
Ja nu galīgi domā, ka zivis sliktāk ķeras, pievieno pītajai metru mono galā :)
par saveepshanos nepiekriitu, ja normaas griezulis un normaala spole nekas tur neveerpjas. bet par piito - peedeejaas triis sezonas nomaucu tikai ar piito, tagad panjeemu rokaa kaatu ar mono vienu dienu pameetaaju un noliku taalaakajaa stuurii :(
Man ar laivā ir divi spini - viens pītais un mono. Bet holmz jau neteica kad viņam ir divi spini! tākā es tā to salīdzināju :)