Makšķerēšanas noteikumi

Makšķerēšanas noteikumi
Piemēram: ja spiningotājam vobleri, vizuļi, rotiņi un pārējie mānekli aprīkoti ar āķiem kuriem ir atskabargas, un tas laiž vaļā zivis, tad es to neuzkatu par C&R, jo jebkuram plēsējam parasti āķi ir dziļi mutē, nevis tikai lūpas malā. Izņemot šos atskabargainos āķus tiek pamatīgi traumēta zivs mutes iekša, kā arī žaunu gali. Kāda tur vairs zivs izdzīvošana, pāris dienas ja ne stundas.
Ne visi māk saaudzīgi atlaist, kā nu kurš to uzskata, cits paņemot līdaku aiz acīm, izraujot ar plaķenēm trijžuburi, arī uzskata ka tā bija saaudzīga atlaišana, jo zivi taču atlaida.
Piemērs pāris gadi atpakaļ, Kaņierī, kad tika atrasta beigta apm..7-9kg līdaka, (Māra Oltes filmā kaut kur ir tas sižets), tur arī puikas runāja ka esot nepareizi atlaista, saspiesta, vai par ilgu vazāta tīklīņā. Atcerējos, tas bija tas konkurss "atlaid mammu", es to sauktu par "nobeidz mammu", man besī šitais, noķer, mērā, žnurģa, fočē dažādās pozās, ..... stulbums. Kaņieris - tā ir peļke ar vienu bedri, kur tad nu visi ar eholotiem cenšas katru dienu medīt vienu un to pašu līdaku. Tas nav Lubāns, Rāzna, vai Burtnieks, tā ir pļančka, ar vienu bedri kur vasaras karstumā paslēpušās pārīs lielās līdakas, un viņas tiek katru dienu močītas, kā nu kurš to māk, vertikāli paceltas un turētas, kamēr kāds uztaisīs kruto bildi. Tas līdzinās kā Angļi savos dīķos ker karpas, tur neviena zivs nav ar normālu seju, visām mutes ir briesmīgi kroplīgas, bet skaitās C&R.
23.maijs 2023, 09:39 | links
 
Cērt, ka skaidas vien lec.
Man arī drīz 70 vēl brienu un junkuru nekad neesmu peldinājis. Pa Pasauli un Latviju vairs apkārt neskraidu, tik apciemoju savas jaunībā iemīļotās- Iģi un Ramatu. Ļoti bēdīgi. Gadiem pat svešu pēdu grūti saskatīt. Bija laiki, kad straujtecēs sprīdīši bija ka “ļurkst” , tagad un jau gadus, ja ne visus desmit, totāls Toričello.
Atliek secināt, ka gadiem nārsts ne visai produktīvs.
22.maijs 2023, 19:12 | links
 

Varam limitēt visu, bet vēlamais rezultāts būs tikai tad, ja no ikriem inkubācijas periodā izšķilsies kāpuri.
Atkārtošos 101. reizi- ūdens, tā kvalitāte!
Protams, bebri dara savu grēks darbu un brutāla mežizstrāde. Šopavasar Iģes krasti!!!
22.maijs 2023, 18:54 | links
 
Par forelētaju daudzumu padlaikus ir jau sen daudz izrunāts ar krietni vecākiem forelētajiem dzīvajā, arī ar Juriju kura youtube kanālu ieliku. 70.-80.gados varējuši pa savām upēm pat veselu sezonu nevienu konkurentu nesatikt. Es arī atceros 80.to beigas un 90.to sākumu, sastapt kādu pie upes bija ļoti reta parādība. Bieži 3dienniekā ne tikai nesatiec nevienu, bet pat pēdas neredzi. Nu jau sen neatceros ka būtu kādus garus posmus staigājis un neredzējis konkurentu pēdas. Gadās ka pie upes autiņš jau priekšā un pakojas veidersos 2-3 copmaņi. Par forelētāju daudzumu agrāk un pašlaik arī stāstījuši vairāki vietējie upmalu zemnieki, pie kuriem esmu nakšņojis entās reizes.
22.maijs 2023, 17:12 | links
 
Kārli, Kārli... atkal aizrunājies... "Padomju gados bija maz forelētāju, varu saderēt ka 10x mazāk ja ne vairāk. " Uz ko balstās tavs apgalvojums? Uz NATO atomkara aizsardzības stratēģijas, vai vienkārši atkal urbini degunu? Pirmkārt, padomā, cik daudz laika tu vispār makšķerēji padomu laikos. Ja esi forelētājs ar 35 gadu stāžu, tad gadiņus piecus? Tā ir pietiekama pieredze, lai ņemtos apgalvot, cik daudz forelētāju bija visus okupācijas gadus? Otrkārt. Tavs pieņēmums ir par upēm, gar kurām tu staigā, vai pa visu Latviju?

Atļaušos piebilst, ka tas, ka nebija interneta, gadžetu un sociālo tīklu, kur lielīties ar saviem zivju slaktēšanas panākumiem, nenozīmē, ka forelētāju skaits bija mazāks. Turklāt, maliķu noteikti ir kļuvis mazāk, bet viņu ietekmi populācijas samazināšanā nedrīkst ņemt vērā. Tā, ka gaidu vien tavu iznācienu ar īsu izklāstu par NATO aizsardzības stratēģijas ietekmi uz ferelētāju daudzumu padomju gados...
22.maijs 2023, 16:57 | links
 
Droši, ka visi te klātesošie ir izgājuši "pilnas tarbas skolu". Savā laikā ņēmuši ko dievs dod. Tikai katrs no mums ir izdarījis no tā atšķirīgus secinājumus. Es tagad atzīstu un piekopju paņemt kādu lielāku foreli sev delikatesei, bet vietās, kur zinu, ka tādu nav pat nemetu. Nu, nav man tā prieka raust un atlaist! Uzskatu, ka tā es nodaru mazāku skādi populācijai izņemdams no aprites pieaugušu un jau vairākas reizes nārstojušu foreli, nekā pārdesmit pusaudzes "izskolojis" āķa skolā. Tāda man pārliecība un to neizmainīs C&R piekritēji.
22.maijs 2023, 16:08 | links
 
Starp citu ir arī ļoti pozitīvi piemēri starp vecmeistariem, lūk vīram jau virs 70, un turpina sprauni bradāt pa foreļupēm, 100% C&R, un pat prātā nenāk kaut ko murgot ka atlaistās visas nobeigsies. Pie tam ļoti rezultatīvs copmanis.
https://www.youtube.com/@user-zr6vi8wm6k/videos
22.maijs 2023, 15:47 | links
 
Kas tur ko pamācīt - katrs noķers savas zivis - vai arī nenoķers. Pie foreļupēm inspektorus neesmu saticis nekad un visdrīzāk jau arī "jaunās paaudzes forelisti" nesatiks. Viss pašu rokās.
22.maijs 2023, 15:41 | links
 
Problēma tajā ka veci veči ap 70 , sāpošiem ceļgaliem, nespējīgi vairs pa upēm staigāt, bez sajēgas kas nu notiek upēs, nostaļģiski gremdējas jaunības dienu atmiņās- pilnas tarbas ar forelēm, štrunts ka vairums zemmēru, bet tomēr daudz. Un ļoti vēlas pamācīt jauno paaudzi kā pareizi copēt un ka lielais ļaunums ir zivi atlaist :) Nu nepielec ka vilciens šiem sen aizgājis. Es pats jau esmu no vecās paaudzes, copēju foreles 35 gadus, bet garā vēl esmu jauns un lepojos, parsvarā, ar jauno forelētāju paaudzi, žēl ka pats tāds nebiju jaunībā.
22.maijs 2023, 15:22 | links
 
Nezinu, vai tiešām bija daudz mazāk to forelētāju. Katram nebija auto. Brauca ar vilcieniem, autobusiem. Es braucu lielus gabalus ar velo. Pie upes nakšņoja, gāja lielus gabalus, zivis ēda vakariņās:) Saprātīgi cilvēki, ņēma tik cik varēja saglabāt - vasarā jau praktiski neko. Manuprāt būtisks faktors - nebija bebrinieku - ūdens neuzsila. Arī tad zivis laida vaļā. Mana pieredze - ja tukšu upi liek mierā - jau pēc trim gadiem zivis ir atpakaļ.
22.maijs 2023, 15:12 | links
 
Padomju gados bija maz forelētāju, varu saderēt ka 10x mazāk ja ne vairāk. Un arī tad regulāri kādu upi sačakarēja, vai nu melioracijā, vai izskalojot kādu amonjaka mucu. Saprotams ka presings uz upēm bija minimāls no copmaņiem. 90.tajos sākas pirmais forelēšanas bums, ienāca viegli kāti, spoles. Vēl tas muļķīgais konkurss visīti par 1kg foreli krietni paretināja mūsu foreļupes. 90.to beigās vairākas manas foreļupes bija totāli iztīrītas, kā arī biju liecinieks kā pa vienu sezonu copmaņu bandas pilnībā iztukšo bagātu upi. Pamazām šie visi kāsēji, mani ieskaitot (vairāk par 5 gab gan neņēmu, citi lielījās ar desmitiem paņemtām) izglītojās un sāka piekopt C&R. Nu 20 gadus vēlāk vairākas tukšās upes atkal ir pilnas. Ne visas protams, šur tur ir pamatīgs tarpotāju, murdinieku/žebērkļotāju un naktsāķu licēju presings, gari tukšie posmi. Pirms dažām dienām man bija lomā vairāk kā 20 foreles, nekas īpašs, pa pēdējiem 10 gadiem ir bijis arī virs 30 zivīm dienā.
22.maijs 2023, 14:56 | links
 
Kā pārmetumu zivmīļiem varu izteikt to, ka no limitu samazināšanas samiem, forelēm!, alatām!, ko izdarīja paklausot tautā populāru makškernieku irosinājumam, šo zivju resurss nav ne par gramu palielinājies.
basks, 22.maijs 2023, 14:18

Un atkal izlien kāds vecs perdelis kurš ļoti vēlas kāst pa vecam. Nu nebūs vairs kā agrāk,



visi esam mirstīgi, tikai samierinās dinozauri, ar katru desmitgadi skrūvītes tikai piegreizīs un limiti būs skarbāki. Un izplatīt blēņas ar nevajag, tieši pateicoties C&R vairākās vietās foreles un alatas atkal ir atjaunojušās, jo skarbajos 90.tajos visi tās ņēma cik var sabāzt somā, pašlaik retais forelists/alatists nepiekopj C&R. Jā šur tur vēl klīst vecie tārpotaji, kuri stiep kaķiem pat 10cm zivteles, bet tos nekad vairs nepārmācīs, gaidam kad pekas atmetīs.

Karlis_K, 22.maijs 2023, 14:24

Visi esam mirstīgi, tāpat kā zivteles. Būtiski, ka tās kuras uzāķē un paburza ātrāk beidz savu eksistenci. Jā ir mūsu paaudzei ko pārmest. kaut vai to, ka neesam ieaudzinājuši jaunāko paaaudzi ieklausīties vecajos un cieņpilni izturēties pret mantojumu. Tād ir dzīve un paaudžu domstarpības ir neizbēgamas. Tās sagaida arī Kārļa paaudzi, kurai ļoti iespējams nāksies atbildēt jaunākai un "gudrākai" paaaudzei par savām stulbībām. Tiešām neesmu novērojis to pozitīvo rezultātu foreļupēs, ko te pieminēji. Atceros tikai to labo, kad biju jaunāks, tad šo brīnišķo zivi varēja noķert krietni vieglāk, jo to vienkārši bija vairāk, pat neskatoties uz "tārpotāju" aktivitātēm.
22.maijs 2023, 14:47 | links
 
tieši pateicoties C&R vairākās vietās foreles un alatas atkal ir atjaunojušās, jo skarbajos 90.tajos visi tās ņēma cik var sabāzt somā, pašlaik retais forelists/alatists nepiekopj C&R.

Karlis_K, 22.maijs 2023, 14:24[/quote]

Neesmu dzirdējis, ka būtu kāds pētījums par C&R ietekmi Latvijas foreļupēs. Tie ir tikai pieņēmumi. Kā reiz, kad vecie perdeļi vēl visu bāza somās, foreļu bija vairāk - makšķernieku mazāk. Tagad taciņas gar visām upēm
22.maijs 2023, 14:43 | links
 
Kā pārmetumu zivmīļiem varu izteikt to, ka no limitu samazināšanas samiem, forelēm!, alatām!, ko izdarīja paklausot tautā populāru makškernieku irosinājumam, šo zivju resurss nav ne par gramu palielinājies.
basks, 22.maijs 2023, 14:18


Un atkal izlien kāds vecs perdelis kurš ļoti vēlas kāst pa vecam. Nu nebūs vairs kā agrāk, samierinās dinozauri, ar katru desmitgadi skrūvītes tikai piegreizīs un limiti būs skarbāki. Un izplatīt blēņas ar nevajag, tieši pateicoties C&R vairākās vietās foreles un alatas atkal ir atjaunojušās, jo skarbajos 90.tajos visi tās ņēma cik var sabāzt somā, pašlaik retais forelists/alatists nepiekopj C&R. Jā šur tur vēl klīst vecie tārpotaji, kuri stiep kaķiem pat 10cm zivteles, bet tos nekad vairs nepārmācīs, gaidam kad pekas atmetīs.
22.maijs 2023, 14:24 | links
 
Neatbalstu makškernieku lomu ierobežošanu. Vispār jau - esmu par to, ka ražu jānovāc. Tikai to jādara atklāti (legāli), un būtiskākais, tad kad tā ir nobriedusi. Ļoti ilgajā makškernieka mūžā esmu sapratis, ka ietaupīt, lasi atlaist noķerto, nav saprātīgi. Liela daļa neizdzīvo, netiek cilvēkam, bet to notiesā plēsēji, vai vēl skumjāk tārpi un kukaiņi. Tāpat nākamā gadā no atlaišanas zivju, tāpat kā nepaņemtu sēņu, vairāk nepaliek. Esmu par zivju resursu saprātīgu izmantošanu gadiem pielāgotu un aprobētu limitu robežās. Kā pārmetumu zivmīļiem varu izteikt to, ka no limitu samazināšanas samiem, forelēm!, alatām!, ko izdarīja paklausot tautā populāru makškernieku irosinājumam, šo zivju resurss nav ne par gramu palielinājies. Tas arī būtu būtiskākais arguments nesamazināt patreiz spēkā esošos lomu apjomus vai citādi ierobežot makškerēšanu kā zivju kā pārtikas ieguves veidu.
22.maijs 2023, 14:18 | links
 
MN būtu jāaizliedz maksķerēt no laivām maija mēnesī zandartu ūdenstilpēs. Tad kad uz atklāšanu 1. jūnijā ierodas apzinīgie zandartisti, tad neapzinīgie tos no ligzdām jau nocēluši līdaku aizsegā.

basks, 22.maijs 2023, 13:09
Rušona ezera jaunie LM noteikumi jau ir tāds kā nākotnes MN prototips: lomā var paturēt 3 līdakas, 3 zandartus, no tiem vienu virs 65 cm, ezera daļā, kur nārsto zandarti, jebkura makšķerēšana tikai no 1. jūnija, velcēšana visā ezera teritorijā tikai no 1. jūlija. Tas viss, protams, par maksu. Paskatīsimies, kas no tā visa sanāks.

Sencis, 22.maijs 2023, 13:29


Ja tie ezeri būtu daudzās vietās pieejami pludiņmakškerniekam parastajm, no krasta, vai fīderētājiem, tad ienākums droši vien būtu lielāks
Bet tā, tikai modernie motorizētie x reizi gadā.
Makšķerēsanas orgnizācijas nekādas. Nopērc licensi un domā, kur izīrēt helihopteru vai krūmgriezi, lai nokļūtu pie ūdens, labākajā gadījumā tiec pie kaut kādas vietējo peldētavas mailes paķert. Ha.
Tādiem licenšu ieviesējiem jāaizbrauc uz kādu no eiropas valstīm un pa vasaru jāpamacās, kā tur tas viss notiek.
Bet visu jau šiem nevar pārmest.
Valsts programmā jau nekad nav bijusi iekļauta ūdenstilpņu apsaimniekošana, t.i. ne tikai kādu līdacēnu vai pāliju ielaist, uzbūvēt peldētavā laipiņu, bet arī krasta zonas apaimniekošana, jo ūdeņi aizaug ar katru gadu vairāk.
22.maijs 2023, 14:11 | links
 
MN būtu jāaizliedz maksķerēt no laivām maija mēnesī zandartu ūdenstilpēs. Tad kad uz atklāšanu 1. jūnijā ierodas apzinīgie zandartisti, tad neapzinīgie tos no ligzdām jau nocēluši līdaku aizsegā.

basks, 22.maijs 2023, 13:09

Rušona ezera jaunie LM noteikumi jau ir tāds kā nākotnes MN prototips: lomā var paturēt 3 līdakas, 3 zandartus, no tiem vienu virs 65 cm, ezera daļā, kur nārsto zandarti, jebkura makšķerēšana tikai no 1. jūnija, velcēšana visā ezera teritorijā tikai no 1. jūlija. Tas viss, protams, par maksu. Paskatīsimies, kas no tā visa sanāks.
22.maijs 2023, 13:29 | links
 
basks [11m]: MN būtu jāaizliedz maksķerēt no laivām maija mēnesī zandartu ūdenstilpēs. Tad kad uz atklāšanu 1. jūnijā ierodas apzinīgie zandartisti, tad neapzinīgie tos no ligzdām jau nocēluši līdaku aizsegā.Lielupē šogad neesmu manījis nevienu žani,pat dzirdējis neesmu!

Willy, 22.maijs 2023, 13:18

Droši vien tās jau ir sekas iepriekšējo gadu "razdačai". Kaut gan Lielupē liela daļa vainas zandartu trūkumam noteikti ir Buļļupes murdiem, kas bremzē zandartu apmaiņu ar starp piekrasti, Daugavu un Lielupi
22.maijs 2023, 13:24 | links
 
basks [22.mai]: MN būtu jāaizliedz maksķerēt no laivām maija mēnesī zandartu ūdenstilpēs. Tad kad uz atklāšanu 1. jūnijā ierodas apzinīgie zandartisti, tad neapzinīgie tos no ligzdām jau nocēluši līdaku aizsegā.
Lielupē šogad neesmu manījis nevienu žani,pat dzirdējis neesmu!
22.maijs 2023, 13:18 | links
 
MN būtu jāaizliedz maksķerēt no laivām maija mēnesī zandartu ūdenstilpēs. Tad kad uz atklāšanu 1. jūnijā ierodas apzinīgie zandartisti, tad neapzinīgie tos no ligzdām jau nocēluši līdaku aizsegā.
22.maijs 2023, 13:09 | links
 

Pievieno savu atbildi

Nepieciešams reģistrēties, lai pievienotu atbildi!
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager