Žurnāls COPES LIETAS #3 (2017.gada marts)

Žurnāls COPES LIETAS #3

Saturs

Intervija
Ceļotājs Ainārs Kadišs Vitimā
Cope Likuma vārdā
Nēģu tracis Daugavā
Sacensību anatomija
Latvijas zemledus makšķerēšanas čempionāta kārtās
Inventārs
VIBe – universālais kareivis
Copmaņu zināšanai
Uz spožajiem
Inventārs
Daiwa jaunā tirdzniecības marka Prorex
Eksperta viedoklis
Jaunumu klāsts pavasara copei
Inventārs
Cope ziemā, izmantojot eholoti
Copmaņu zināšanai
Sportiskā foreļu ķeršana dīķī
Copmaņu zināšanai
Vēlās ziemas un agrā pavasara zandarts
Inventārs
Laivu izstāde Diseldorfā
Karpu lietas
Kustīgā mehānika ar Ronnie rig
TROFEJKonkurss
Gada loms 2016
Copes vieta
Sāvienas ezers
Copmaņi ēd
Pašmāju gardumi restorāna līmenī

Pavasara ūdeņu atmoda

Nodarbojos ar copi jau ilgus gadus. Makšķernieku biedrībā iestājos tālajā 1965. gadā un jau ilgāk par pusgadsimtu katru gadu ar satraukumu gaidu pirmo pavasara mēnesi, jo tieši tas man ir dāvājis lielākos lomus un spilgtākās atmiņas visam mūžam. Pēdējo 50 gadu laikā ļoti daudz kas ir mainījies, tikai zivis katru pavasari, kaut arī makšķernieku kļūst vairāk un vairāk, ķeras tieši tikpat labi kā agrāk un pat vēl labāk.

Ar laiku esmu ievērojis, ka veiksmīgākās copes dienas un īstā pavasara ūdeņu atmoda sākas marta sākumā, bieži tieši 1. datumā, pat neatkarīgi no ūdens līmeņa. Vienīgais nosacījums ir gaisa temperatūrai – kaut uz dažām stundām gaisam jāiesilst apmēram līdz +8 grādiem, un jāpaspēj izlidot kaut vienai viendienītei. Acīmredzot jūras forele un citas zivis ar savu sānu līniju jūt, ka viņas ir izlidojušas, un tas viņām ir kā sezonas starta šāviens. Viendienītes jeb angliski may fly zivīm ir sevišķi kārdinoša delikatese, un to zina makšķernieki visā pasaulē. Latvijā nekāds maija izlidojums parasti gan nesanāk, jo mūsu klimatā tas notiek vēlāk, jūnija sākumā, kad viņas satracina visas alatas un strauta foreles.

Pavasarī ārkārtīgi svarīgas ir tieši pirmās viendienītes – līdz ar pirmo pacelšanos gaisā visa upe it kā atmostas. Taimiņi un pat pavasara laši mēdz celties līdz pašai ūdens virsmai un mēģina gaisā viņas satvert. Interesanti – ja tā nav pati pirmā pietiekami siltā pavasara diena un ja tās nav pašas pirmās viendienītes, tad tik spilgta efekta nav. Pēc dažām dienām vai 2–3 nedēļām kļūst manāmi siltāks, viendienītes lido aizvien biežāk, taimiņi un laši uz tām turpina reaģēt un celties augšā, tikai krietni retāk.

Lai trāpītu īstajā laikā, es sekoju gaisa temperatūras svārstībām, vēja virzienam un spēkam, kā arī tam, vai diena būs apmākusies vai saulaina. Nepiegriežu ne mazāko vērību tiem, kas ēnainā ezera līcī vēl sēž uz ledus. Citi saka: re, veči vēl no ledus velk asarus, bet trakie dodas uz upi. Tāpēc nākas precīzi izskaitļot, ka gaisa temperatūra celsies tikai pēcpusdienā, kurā upes līkumā būs aizvējš un, ja būs saule, vai tā tur iespīdēs, un vai tur gaiss sasils kaut par pāris grādiem. Ja viss sakrīt – tad ir BINGO!

Nereti vienu vienīgu lidojošu viendienīti makšķernieki pamana augstu virs ūdens. Tā lido, lido un lido. Viegla vēja vēsma to nes virs upes, un kukainis laižās zemāk, zemāk un zemāk, līdz skar ūdeni. Un tajā pašā brīdī parādās jūras foreles galva – un viendienīte tiek aprīta. Nelielie baltie, tikko no jūras ienākušie un rudenī nenārstojušie taimiņi mēdz grābt ar skaļu plunkšķi. Prāvākas zivis garšīgo insektu aprij pavisam klusi, lai gan gadās, ka 2–3 kilo taimiņš lec ar pusmetru augstu sveci.

Ja taimiņš makšķerniekam ir parādījis savu slēpni, to piemānīt nav grūti. Tas pieķersies uz spininga vizuļa ja ne pirmajā, tad noteikti otrajā vai trešajā metienā, tāpēc es nesteidzos un izbaudu šos mirkļus. Ir vērts aiznest uz auto spiningu un paņemt mušiņmakšķeri. Atgriezties. Uzsiet sauso mušu un pacensties noķert ar to skaisto zivi. Ja neprotat mušot, varat kaut vai pārtīt tievāku auklu un uzlikt labāku vizuli. Piemēram, mans draugs Ēriks tādos gadījumos mēdza piesiet sevišķi skaistu, ļoti dārgu un īpaši firmīgu vizulīti – lai viss būtu tik smuki kā firmas katalogā. Apsveicu ar pavasara ūdens atmodu!

Valdis Holbergs

Uz augšu
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers