Foreles

Sulla,
Lūdzu beidz "murgot". Kur ūdrs nevar paskriet??? :))
dakterp, 13.oktobris 2017, 21:57

starp "nevar paskriet" un "ātri nevar paskriet" ir atšķirība ne ? Ūdra ķermeņa uzbūve ir radīta ātrai peldēšanai, īsās pakaļkājas galīgi nav piemērotas skriešanai pa sauszemi, tāpēc pārvietojas klumpačojot ar lēcieniem.Tāpēc arī izvairās pārvarēt lielus attālumus pa zemi jo tad ir visvieglāk noķerams.
Un runājot par copmaņu presingu izskatās ka nu jau forelēšana iet mazumā, par laimi. Nu modes lieta mikrodžigs un tupēt glaunā motorenē. Man 4 copes kolēģi no 90.tajiem, ar kuriem kopā forelējām, nu aizrāvušies ar citiem veidiem un jau sen neforelē. Arī pie savām upēm pēdējos gadus sastopu arvien mazāk konkurentus. Šosezon vispār nevienu, īpaši pārsteidza septembra beigas kad parasti bija daudz kārotāju noslēgt sezonu ar kādu bonusu taimja izskatā. 90.to beigās un gadsimtu mijā gan bija bums, gadījās pat 2-3 kompānijas sastapt vienā dienā.

Sulla, 13.oktobris 2017, 22:29

Mazāk lasi wikipediju un google...
Un rūpīgāk lasi ko raksta Tev ne tikai makšķernieki, bet arī mednieki!
Negribu izplūst sīkumos, bet LV i tuvu ūdram nav tik daudz dabīgo ienaidnieku kā citur Eiropā...
13.oktobris 2017, 22:38 | links
 
Sulla,
Lūdzu beidz "murgot". Kur ūdrs nevar paskriet??? :))
dakterp, 13.oktobris 2017, 21:57


starp "nevar paskriet" un "ātri nevar paskriet" ir atšķirība ne ? Ūdra ķermeņa uzbūve ir radīta ātrai peldēšanai, īsās pakaļkājas galīgi nav piemērotas skriešanai pa sauszemi, tāpēc pārvietojas klumpačojot ar lēcieniem.Tāpēc arī izvairās pārvarēt lielus attālumus pa zemi jo tad ir visvieglāk noķerams.
Un runājot par copmaņu presingu izskatās ka nu jau forelēšana iet mazumā, par laimi. Nu modes lieta mikrodžigs un tupēt glaunā motorenē. Man 4 copes kolēģi no 90.tajiem, ar kuriem kopā forelējām, nu aizrāvušies ar citiem veidiem un jau sen neforelē. Arī pie savām upēm pēdējos gadus sastopu arvien mazāk konkurentus. Šosezon vispār nevienu, īpaši pārsteidza septembra beigas kad parasti bija daudz kārotāju noslēgt sezonu ar kādu bonusu taimja izskatā. 90.to beigās un gadsimtu mijā gan bija bums, gadījās pat 2-3 kompānijas sastapt vienā dienā.
13.oktobris 2017, 22:29 | links
 
Sulla! Tu vispār izlasi, ko es rakstu? Vai pats veido pieņēmumus, kā pašam labpatīk?! Paskaidrošu populārāk: es rakstīju, ka ūdru ir daudz (slengā-dafiga). Kad kādu noņem no trases (mednieks nomedī), tie savā starpā sasaucās! Pie tam var dzirdēt 2-3 ģimenes vienlaikus! Es neesmu mednieks un man nav ieroča. Kā es to zinu, neteikšu! Tas Tev nav jāzin! Mierīgāk gulēsi! :) Diemžēl cita risinājuma nav!
Vēl viens piemērs: tev pie mājas loga ir foreļu nārsta vieta. Uznāk mamma un nākamajā dienā tās atliekas mētājās krasta akmeņos. Un tā katru dienu, divas nedēļas pēc kārtas! No vienas berzes tika novāktas ap 15 foreļu mammu! Un tu uz to visu bezspēkā noraugies, jo nevari neko izdarīt! Nu ja! Daba visu saliks pa vietām! Tādā gadījumā Tev nav vietas ar maksķeri pie upes! Jo Tu neesi tās ekosistēmas sastāvdaļa! Tad esi godīgs līdz galam!
13.oktobris 2017, 22:02 | links
 
Sulla,
Lūdzu beidz "murgot". Kur ūdrs nevar paskriet??? :))
13.oktobris 2017, 21:57 | links
 
To: Chalitis
Tu saki tā: "Man Latvijā vairs nav ko atklāt!". Vai tiešām? Piemēram, vai esi ķēris un noķēris foreli tajā baseinā, par kuru kādreiz rakstīja, ka foreļu tur nav? Bail pat nosaukt to baseinu, tas ir slepens. Tikai pateikšu, ka tas ir viens no lielākajiem upju baseiniem Latvijā. Un, skatoties kartē, tiešām, liekas pilnīgi bezcerīgs attiecībā uz forelēm. Bet es tur esmu noķēris skaistas foreles! Kad noķēru pirmo, domāju, ka murgoju, jo forele tur nedrīkstēja būt!

Kuha, 13.oktobris 2017, 21:47

Tur jau tā sāls - FORELE TUR NEDRĪKSTĒJA BŪT!!!
Bet Chaliitis runāja par ko citu. Tu vnk viņu nesadzirdēji... :))
13.oktobris 2017, 21:55 | links
 
To: Chalitis
Tu saki tā: "Man Latvijā vairs nav ko atklāt!". Vai tiešām? Piemēram, vai esi ķēris un noķēris foreli tajā baseinā, par kuru kādreiz rakstīja, ka foreļu tur nav? Bail pat nosaukt to baseinu, tas ir slepens. Tikai pateikšu, ka tas ir viens no lielākajiem upju baseiniem Latvijā. Un, skatoties kartē, tiešām, liekas pilnīgi bezcerīgs attiecībā uz forelēm. Bet es tur esmu noķēris skaistas foreles! Kad noķēru pirmo, domāju, ka murgoju, jo forele tur nedrīkstēja būt!
13.oktobris 2017, 21:47 | links
 
Baltus pūkainus netaisu nevienu, ne foreles, ne ūdrus. Manā vērtību skalā nav kaitīgie dzīvnieki kas traucē man forelēt, un labie kas vēlami. Katram ir sava vieta un loma (arī līdaciņas krūmos nesviežu), protams izņemot visādas mākslīgi ievestas pavairotas sugas, kā piemēram varavīksnenes. Es neuzskatu ka ūdri būtu pēkšņi savairojušies vairāk nekā piemēram 90.tajos. Kā jau teicu lai ūdrs (plēsējs) varētu veiksmīgi dzīvot tas ir atkarīgs no barības avota, tās daudzuma. Ja apgalvo ka forele ir nozīmīgs ūdra pārtikas avots un ka ūdri paliek arvien vairāk, tad nevar arī apgalvot ka foreles nu ir krietni samazinājušās. Dabā nepastāv tāds paradoks. Ja forele tiešām būtu tik nozīmīgs ūdru barības avots, tad līdz ar foreļu skaita samazināšanos jāsamazinās arī ūdru skaitam. Starp citu arī vardes, kuras ir ūdru barības pamats, paliek arvien mazāk, tieši dēļ intensīvās lauku miglošanas. Ūdram, īpaši neveiklajiem mazuļiem ir dabā ienaidnieki, vilki, lapsas, āpši, lielie plēsīgie putni. Jo uz sauszemes ūdrs ir nu ļoti neveikls, nespējīgs ātri paskriet. Bet ziemā kad upes aizsalušas, tam nākas arī lielākus posmus klumpačot pa sauszemi, ledu, meklējot neaizsalstošas vietas.
Par konsekvenci un kažoka mešanu izteicos tikai tāpēc ka nevar būt publisks dabas un mazo upīšu ekosistēmu aizstāvis un arī sludināt ka man pie kājas ka ūdrs ir sarkanajā grāmatā, un visādas divdomības "kad tiek noņemts no trases kāds sugas brālis" ;)
13.oktobris 2017, 21:39 | links
 
dakterp! Brauc pie manis šurp! Man uz zemes ir vismaz četras ģimenes! Spēj tik jaukt tos dambjus! Divus nogabalus ar "finieri" jau noslīcinajuši! Tūlīt viņiem būs piz.a! Nopirku 20tonīgo keisu ar kubīgo kausu! Rakšu ārā tos žurkveidīgos! :D
13.oktobris 2017, 21:31 | links
 
Labvakar!
Lasu šo visu un mazliet ierēcu/nesaprotu...
Izklāstīšu, parastā makšķernieka/mednieka viedokli šajā sakarā.
Ja par forelēm -
Tajos, agrākajos(PSRS) laikos, makšķernieku presings i tuvu nebija tāds kāds mūsdienās. Būsim objektīvi un atcerēsimies tos laikus... Nedēļu, no ik katra atvaļinājuma nodzīvojot upē, varēja nesatikt nevienu(izņemot varbūt kādu vietējo puišeli), JO:-
1. Tajos laikos +- visiem bija jāstrādā(pārsvarā, no pirmdienas līdz piektdienai(jo bija pants par dīkdienību));
2. 95% makšķerniekiem, nebija personīgās a/m(ar Ikarusu, katras brīvdienas negribējās kratīties);
3. Uz forelēm/alatām "spieda", pavisam maza daļa copmaņu(reāli divas mazas kategorijas- "PROFI" un entuziasti/eksperimentētāji);
Tas lielākais arguments atšķirībai, starp "vakardienu" un šodienu.
Par ūdriem un bebriem -
1. Likumīgi medījot bebrus ar"rāmjiem", veiksmīgi var apmedīt arī ūdrus(protams sakārtojot visus papīrus pēc medībām);
2. Bebrus, apmēram 10000ha platībās var "iznīdēt", 1,5-2,5 gadu laikā(mums kolektīvā, bebrs jau ir tikpat eksluzīvs medījums kā 80jos gados);
3. Lai bebrus apmedītu "piespiedu" kārtā, ir tikai viens risinājums(tūlīt mani apēdīs bez sāls)...-
4. Tātad, jāatdod pašvaldībām(vai to pilnvarotajām personām) apsaimniekošanā, ne tikai lielās upes/ezerus(Salaca, Venta, Gauja), bet arī mazās. Maksas makšķerēšanu vai bezmaksas, tas jau ir cits stāsts...
5. Kārtīgs "saimnieks"(līdzīgi kā Latvijas valsts meži un retums privātie īpašnieki), uzliks par pienākumu "apkarot" bebrus. Ja mednieki to nedarīs, lauzt līgumu(neviens LV mednieku kolektīvs to negribēs/nepieļaus).
Nu kaut kā tā.
P.S. Ja kāds grib zināt, ko darīt ar bebriem, ūdriem, ūdelēm, caunēm utt., rakstīt PM
13.oktobris 2017, 21:19 | links
 
Sulla. Par kādu kažoku ir runa?! Nekur neesmu runājis, ka ūdri būtu jāiznīcina! Tu jau te tos taisi "baltus un pūkainus". Sak, pāris zvēriņu dzīvo un skādi nekādu nenodara! Man gan ir cita informācija un ne no "tantēm"! Gan biologi, kas regulāri piedalās pētīšanā, gan zivkopji runā ko citu! Acīmredzot, mēs dzīvojam dažādās "latvijās"! Tu tā pragmātiski padomājot, pasaki: kā tie pašregulējās, kā suga?! Dabisko ienaidnieku ūdram nav! Antropogēnā ietekme praktiski nekāda! Mūsu valstī tam piemērotu biotopu ir vairāk kā pietiekoši! Kā?! Droši ka no viena metiena, puse izdara pašnāvību, lai nebūtu pārapdzīvotība! Lai nosauktu visus foreļu izzušanas iemeslus, man vajag daudz klabināt tastatūru. Par slinku tam.
13.oktobris 2017, 21:14 | links
 
Igor nu jau met kažoku uz otru pusi ;) jābūt konsekventam izteikumos. Man kā reiz skatījums uz foreļupēm ir ļoti adekvāts, bez emocionāliem vispārinājumiem, histērijas un stihiskiem uzbrukumiem kādai sugai kura jau sen ir mūsu upīšu faunas sastāvdaļa. Es kopumā ūdru esmu manījis kādas 6-7 reizes, jā pārsvarā tā ir tāda sekundes pazibēšana, kad zvērs uzreiz notinas. Bet 2 reiz to esmu apskatījis arī pamatīgāk. Pēdējo reiz šogad pat augustā Maltā. Sapalu spiningošanu biju pabeidzis, saule norietēja un lēnām satumsa. Es vienkārši sēdēju liela līkuma ārpusē un varēju novērot upi garā posmā gan lejup gan augšup. Pamanīju ūdru kādu 100m attālumā kad tas gar krastu nirdams peldēja manā virzienā pret straumi. Tā kā jau satumsa brīžiem bija pagrūti izsekot kur viņš iznirst. Pāris reiz izkāpa krastā un kaut ko notiesāja čāpstinot. Lai arī sēdēju nekustīgi, laikam mani pamanīja kad bija pretējā krastā ~20m no manis. Uzreiz strauji ienira un uznira tikai krietnu gabalu uz augšu, un tā jocīgi sprauslāja lūrot manā virzienā. Laikam saoda. Bet tad nomierinājās un turpināja tālāk medīt, uz kādu brīdi iepeldot pat pietekā kuras ieteka bija ~50m no manis. Kopumā novēroju viņu savu pusstundu. Otrreiz tā detalizētāk to novēroju pirms kādiem 12 gadiem lielā foreļupē, arī vakarā. Copi biju pabeidzis un no statīva bildēju pašā upes krastā kur sākas akmeņainas krācītes. Aiz muguras bija bedre un pēkšņi sadzirdēju šļakstienu. Tā lēni pagriezu galvu un jopcik ūdrs peld un pavisam tuvu, kādi 6m. Tā arī nesaprotu kā viņš mani nesaoda un nesadzirdēja, varbūt krāces troksni patraucēja. Tā neērtā pozē ieliektiem ceļiem, puspagrieztu galvu to novēroju kādas 10min kā šis ņemās. Dikt aktīvi šņakarējās pa baļķu krāvumu pretējā krastā, vairākas reizes nira iekšā ārā bet neko neizvilka. Līdz beidzot kaut ko zobos pamanīju gan, bij jau patumšs bet iespējams bija ar forelīte ap sprīdi. Izlīda krastā un pazuda, laikam mātīte nesa ēdamo mazuļiem.
Un šā vai tā nekad neapgalvošu ka kaut ko zinu par ūdriem no pašrocīgiem novērojumiem, tik iedomīgs es neesmu. Tās ir tikai drumslas, kuras nevar savilkt kopīgā secinājumā. Ūdeles esmu redzējis 10x vairāk. Un viss ko zinu par ūdriem ir lasīts zinātnieku pētījumos.
13.oktobris 2017, 20:39 | links
 
Sulla,ko tu īdi kā sakaltusi .ež.Piektais posts par Liepnieku!Ko viņš tev nodarijis!Sļieku laiki sen jau pagājuši,bet foreļu vairāk nav palicis!
Vecais ir apceļojis lielāko daļu Latvijas foreļupes,un atstājis divas grāmatas,kuras var patikt,var nepatikt,bet tupāks no tām neviens nav palicis!
Tā ir liecība par kādu laika posmu,kuru mums,nav nemaz tik daudz!
13.oktobris 2017, 20:14 | links
 
Atslābst, šī tāda piektdienas sasauksme. Zivs mūs pārdzīvos ar garantiju.
13.oktobris 2017, 20:07 | links
 
Eu puikas! Atkal vecā bēda. Skaldam matus un velkam deķi. Es redzu, ka foreles konkrēti, natūrā iznīkst. Izmērs un skaits ir 10% no tā kas bija vēl pirms 20 gadiem. Nav tikai viena iemesla kādēļ tā notiek un nav vienas receptes, kas to varētu atrisināt. HES-us spridzināt neļaus, bebrus iznīdēt nespēj pat mežsaimnieki, kam tas ir personīgā maka jautājums. 20 noklapētas ūdeles un 5 ūdri neko neatrisina pat vienā upē. Savākties kopīgai, mērķtiecīgai darbībai ir nereāli. Glabājiet bildes, lai ir ko mazbērniem rādīt.
13.oktobris 2017, 19:49 | links
 
Lūk, kāpēc tik daudz strimaliņu upēs ;)
13.oktobris 2017, 19:29 | links
 
Sulla tā arī nesaprata manu vēstījumu! Neesmu pret dabas daudzveidību, tikai man ir dziļāka izpratne par dabas procesiem! Tā neaprobežojās tikai ar visu dzīvnieciņu samīļošanu un "savu"upīšu bildēšanu! Piedod Sulla, bet Tavs skatījums uz vides problēmām reizēm šķiet diletantisks!
Es arī neatbalstu nelikumības, malu zvejniecību un medības! Starp citu, es sen vairs foreli neuzskatu par īpašu zivi! Esmu izslimojis visas "forelista" fāzes! Man vairāki gadi ir pagājuši kad pie upēm pavadīju 100-120 dienas gadā! Man Latvijā vairs nav ko atklāt! Par lomiem nerunāšu! Tikai minēšu, ka dažam pat pārdrošākajos sapņos neradās cik to zivju (un kādas!) bija upēs!!! Strimaliņas nekad neesmu ķēris!
13.oktobris 2017, 19:03 | links
 
aha :)
nekas, mierināsim igoru, ka upē ūdrs izrij mazāk... viņam viss kas garšo.
pie ūdra kakas uz stumbra forele ir ķerta.
bet ūdeļu posmi gan kā izslaucīti.

bet viņam citādi, jaunais dīķis būs jāaizstāv no visiem, tas ir cits stāsts.
13.oktobris 2017, 18:45 | links
 
Jā, Sulla, par paštaisnumu nav runas, ja kāds entuziasts kādā upē spēj kaut cik ierobežot INVAZĪVO SUGU (Amerikas ūdele... un bebrs (nebija Kanādas bebrs?) izplatību. Tas drīzāk ir mēģinājums nedaudz kompensēt citu ļaužu ievārīto.
Akmens_Viesis, 13.oktobris 2017, 18:13


Viss pareizi tās ir 2 sugas kuras cilvēka muļķības, paviršības un dabas pārveidošanas dēļ ir pārlieku savairojušās. To skaitu jāsamazina. Ūdrs gan neietilpst tajā kategorijā. Ok sapratu ka Igoram tie ir ļaunākie ienaidnieki un viņš tos vēlas savās upēs iznīcināt. Es gan to nevēlos, man būtu skumji ja ūdrs pazustu no mazajām upēm. Man patīk zivis, foreles, patīk rāpuļi un abinieki, ari putni un zīdītāji. Nepatīk tikai invazīvās sugas kā kormorāni. Man tomēr liekas absurdi foreli, zivi, vērtēt daudz augstāk nekā zīdītāju ūdru, un egoistiskajā vēlmē savai izpriecai saglāb pēc iespējas lielāku skaitu foreļu, pa kluso pretlikumīgi slaktēt ūdrus jo tie redz ēd tās. Tas tomēr ir nožēlojami. Tāds cilvēks tad nav tiesīgs vispār atvērt muti jebkādos jautājumos kas skar dabas aizsardzību, jo ir divkosis.
13.oktobris 2017, 18:37 | links
 
Ta kā es dzīvoju laukos un tuvu pie ūdeņiem un tapēc arī manu kas notiek... Runā ka bebris ar Ūdri nesatiekot vienā vietā kur ir bebris uzpludinājis... bet maniju ka ūdris lien bebra būda ... jaucot bebru dambjus esu manijis pēdas un sūdus no ūdra nopļūtijis... vienā dīķi tika manīti vairāki ūdrēni kas spēlejas... Tāpat arī uz maksķeres karusas neķras bet pēc Udra apmeklējuma bija saujām krastā ar karusiņu zvīņām... es tāds pašvaks foreļu copmanis bet pa retam vajag ko savādāk....Cik zinu ka papīrs pacieš visu.....
13.oktobris 2017, 18:31 | links
 
Par ūdriem ir pētījumi. Nepateikšu uz sitiena kurš zinātnieks ir pētījis kunģa saturu šiem plesējiem, bet trīs simti ir preperēti. Vienu gan atceros, ka alatām tas nav bīstams. Tikai vienam iekšās bija konstatēta alata. Alatas uzturēšanās veids neļauj tam tai tikt klāt! Visas parējās zivis kas slepjās, kā spičku! Bjorgvins varbūt ir novērojis ūdra rotaļas. Man ir nācies dažas reizes to redzēt. Pirmajā brīdī liekas ka medī! Ūdrs vairāk aktīvs ir diennakts tumšajā pusē. Tad arī tas paēd!
13.oktobris 2017, 18:30 | links
 

Pievieno savu atbildi

Nepieciešams reģistrēties, lai pievienotu atbildi!
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager