Veidosim saturu kopā!
  • Jūsu novadā gaidāmas vai jau aizvadītas copmaņus saistošas aktivitātes?
  • Jums ir viedoklis par copmanim aktuālu tematu?
  • Esat izbaudījis aizraujošu copes piedzīvojumu?

Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!

Seko līdzi

Seko līdzi jaunākām ziņām sev ērtākā veidā izmantojot CopesLietas.lv ziņu sadaļas RSS barotni.
Latvijas Radio | 27.septembris 2017, 12:38 | Komentēt | 1468 skatījumi

Lietavas palīdz zivīm pārvarēt Ventas rumbu

Augstais ūdenslīmenis Ventā radījis labvēlīgākus apstākļus lašveidīgajām zivīm, kas rudenī lec pāri rumbai un dodas uz savām nārstošanas vietām. Šobrīd labi var redzēt, kā virs rumbas lec taimiņi, pavisam drīz tiem pievienosies arī laši. Līdztekus ikgadējai lašu sargāšanai, kas sākas 1. oktobrī, katru gadu notiek arī vaislas zveja, lai izaudzētu mazuļus un tos ielaistu atpakaļ upē, tā saglabājot lašveidīgo zivju populāciju.

Tik augsts ūdens līmenis Ventā nav bijis sen, izskatās, gandrīz kā pavasara palu laikā, saka zivju inspektors Jānis Sprugevics. Tagad ūdenslīmenis ir krities aptuveni par metru un redzamas rumbas aprises, līdz ar to labi var pamanīt, kā tur lec zivis:

Normāls ūdens līmenis Ventā ir ilgi gaidīts, tādam būtu jābūt rudenī, nevis tā, ka var pāri rumbai ar kājām pāriet. Pēdējos septiņos gados rudens ir bijis ļoti sauss un ūdens līmenis pārāk zems. Varbūt ūdens līmenis bija vienu brīdi pārāk augsts, bet par plūdiem mēs tos nesaucām.

Zivju audzētavas „Pelči” vadītājs Valdis Plaudis spriež, ka rudens lietavas zivīm nākušas tikai par labu: „Pēdējos gados tāds ūdens līmenis ir neierasts, bet lašiem un taimiņiem rudenī augsts līmenis ir vajadzīgs - lai viņi ieietu upē, ir nepieciešami lietus ūdeņi, lai viņi zinātu uz kurieni doties no jūras. Es novēroju, ka taimiņi lec, pārsvarā gan tās ir vimbas. Pie šāda līmeņa viņiem to vieglāk izdarīt. Taimiņš ir mazs, lasis ir izmēros daudz lielāks.”

Lai saglabātu lašveidīgo zivju populāciju nu jau gadiem ilgi Ventā tiek laisti tūkstošiem zivju mazuļu. Šajās dienās sāksies vaislas zivju zveja.

„Mēs neķeram daudz, lašu mammas kādas 60, arī taimiņus ķersim. Sāksim šonedēļ. Katru gadu nārsto oktobra beigās, novembra sākumā. Kad lasis beidz nārstot, tad sāk taimiņš. Lasis sāk nārsto 24. -26. oktobrī. Tas ir precīzi, neskatoties uz laika apstākļiem,” zina teikt Valdis Plaudis.

Zivju Ventā ir vairāk. To desmit gadu laikā novērojis ne tikai zivju inspektors Jānis Sprugevics, bet arī zinātnieki. Jau pavisam drīz sāksies zivju sargāšana - kā zināms, no 1. oktobra sākas lašu un taimiņu zvejas liegums. Ņemot vērā ūdenslīmeni, šogad nāksies mainīt sargāšanas stratēģiju, spriež zivju inspektors:

Sākoties liegumam, sāksim lielāku uzmanību pievērst mazajām upēm, jo tieši turp dodas taimiņi. Tā arī veidosim sargāšanas plānu, mainīsim taktiku. Kuldīgas pašvaldība šogad pārņem arī organizēto licenzēto makšķerēšanu, līdz ar to ceram, ka arī sargāšanai vēl lielāku uzmanību pievērsīs pašvaldības policija.

Šobrīd pie Ventas rumbas situācija vizuāli atgādina pavasari, kad ierasts vērot vimbu lekšanu. Ikviens var ar neapbruņoti aci redzēt, kā iekrāsoto kļavas lapu ieskautajā rumbā lec arī taimiņi.

O R I Ģ I N Ā L S

 
 
[0] Komentāri
 
Nav pievienotu komentāru. Esi pirmais!
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager