Veidosim saturu kopā!
  • Jūsu novadā gaidāmas vai jau aizvadītas copmaņus saistošas aktivitātes?
  • Jums ir viedoklis par copmanim aktuālu tematu?
  • Esat izbaudījis aizraujošu copes piedzīvojumu?

Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!

Jaunākie komentāri

Seko līdzi

RSS barotne
Seko līdzi jaunākajiem CopesLietas.lv biedru rakstiem sev ērtā veidā izmantojot RSS barotni.
Aktuāli | 5.novembris 2020, 14:12 | 1 komentārs | 1200 skatījumi

Izstrādāts roņu aizsardzības un apsaimniekošanas plāns

Ņemot vērā, ka pēdējos gados būtiski pieaudzis roņu skaits Baltijas jūrā un tie rada pat dramatiskus zaudējumus zvejniecībā, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” vadošie pētnieki ir izstrādājuši aizsardzības un apsaimniekošanas plānu roņiem Latvijas ūdeņos Baltijas jūrā un Rīgas līcī.

Izstrādātais plāns kalpos kā stratēģisks dokuments, lai varētu uzsākt darbu pie valstī noteikto normatīvo aktu izmaiņām. Plāna uzdevums ir aizsargāt pogainā roņa populāciju Rīgas līcī, kas ir apdraudēts, un samazināt samilzušo pelēkā roņa un zvejnieku konfliktsituāciju.

Valsts zinātniskais institūts “BIOR” piedāvā ilgtermiņā veikt roņu populācijas skaita dinamikas izpēti abām sugām. Tāpat nepieciešams izstrādāt vienotu komunikācijas plānu, kā veicināt sabiedrības izpratni par roņu nozīmīgo lomu Baltijas jūras ekosistēmā.

Turpmākai cilvēku un roņu līdzāspastāvēšanai nepieciešams rast kompromisu. Ņemot vērā zvejnieku un dabas aizstāvju intereses, roņu aizbaidīšanas nolūkos no zvejas rīkiem, piedāvājam pakāpeniski ieviest roņu atbaidīšanu un ieguvi tiešā zvejas rīku tuvumā. Iespējamā roņu ieguve būtu pieļaujama tikai pelēkajam ronim un nevajadzētu pārsniegt 1% no populācijas daudzumu Latvijas ūdeņos,” akcentē institūta “BIOR” vadošais pētnieks Didzis Ustups.

Šādam ierosinājumam piekrīt arī piekrastes zvejnieki. Latvijas teritoriālajos ūdeņos šobrīd uzturas ap 10% kopējās Baltijas jūras pelēko roņu populācijas, kas varētu būt no trim līdz sešiem tūkstošiem pelēko roņu.

Tāpat plānā iekļauti rīcības virzieni, kā rīkoties ar izskalotajiem roņiem un to utilizēšanu, kā arī roņu mazuļu aizsardzības un apsaimniekošanas pasākumu komplekss.

“Roņu plāns, tāpat kā ikviens sugas aizsardzības plāns, aptver lielu informācijas apjomu un sniedz zinātniski pamatotas atbildes uz daudziem jautājumiem. Līdz ar to varam sākt risināt aktuālās situācijas, piemēram, jau pērn tika izstrādāts mehānisms, lai aprēķinātu roņu radītos postījumus un kompensācijas apmēru Latvijas zvejniekiem. Paldies ikvienam zinātniekam, zvejniekam un valsts iestāžu pārstāvim, kas ar savu pieredzi un zināšanām palīdzēja izstrādāt šo plānu, iesaistoties diskusijās par plānotajiem roņu apsaimniekošanas pasākumiem, lai cilvēka un dabas sinerģija Baltijas jūras krastā strāvotu daudz patīkamāk kā līdz šim,” pauž dabas skaitīšanas vadītāja Irisa Mukāne.

Plāns tika izstrādāts pēc Dabas aizsardzības pārvaldes pasūtījuma, ņemot vērā pieaugošo roņu populācijas skaitu. Pieaugot roņu skaitam, piekrastes zvejniecība atsevišķos novados un periodos ir praktiski pārtraukta, zvejnieki roņus uzskata par kaitniekiem.

oriģināls

 
 
Novērtē rakstu:
  • Vērtējums ir 0 no 5
(Nav balsu) - lai vērtētu, nepieciešams reģistrēties
[1] Komentāri | dilst | aug
 
sandis88

Pavasari jau kadus trīs gadus no vietas rini iet pa mersraga kanalu uz Engures ezeru baroties šogad vini tur dzivojas līdz jūnijam vai tas ir normali.

6.nov Atbildēt | Ziņot 0
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager