Veidosim saturu kopā!
  • Jūsu novadā gaidāmas vai jau aizvadītas copmaņus saistošas aktivitātes?
  • Jums ir viedoklis par copmanim aktuālu tematu?
  • Esat izbaudījis aizraujošu copes piedzīvojumu?

Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!

Seko līdzi

RSS barotne
Seko līdzi jaunākajiem CopesLietas.lv biedru rakstiem sev ērtā veidā izmantojot RSS barotni.
urmaas | 11.septembris 2011, 17:56 | 21 komentāri | 7299 skatījumi

Igora Dzilnas pārdomas par Miesnieka kunga publikāciju Copes Lietu žurnālā

Reku vēstule, atsaucoties uz J. Miesnieka rakstu "CL" septembra numurā:

Cien. Copes Lietu redakcijai.

Izlasot, CL augusta rakstu „Par Vaidavu, tās ūdensspēku un zivīm”, mani pārņēma pamatots sašutums! Sāksim ar to, ka visa šī publikācija maigi sakot, „smaržo” pēc pasūtījuma raksta! Raksta autors pievērsies klajai demagoģijai un meliem! (citāts) ...investēt absolūti zaļajā ūdensspēka atjaunotnē, vienlaicīgi stutējot mūsu paputējušo lauku infrastruktūru. Vai to sauc par absolūti zaļo enerģiju, kad tiek veikti milzīgi zemes transformācijas darbi, izpostot aizsargājamos biotopus, dzīvnieku sugas? Lielā ūdenskrātuves platība neglābjami uzsildīs ūdeni, tādejādi izmainot temperatūras režīmu zem aizsprosta! Tiks pārtraukta dabiska zivju migrācija! Nesaprotu, par kādu sakārtotu infrastruktūru autors runā?!

Pievērsīšos autora fikcijām, mītiem un puspatiesībai: Viņš uzskata, ka padsmit hidromezgli, kas ilgstoši kalpojuši ūdensspēka izmantošanai, ne vidē, ne tās daudzveidībā pamanāmas sekas nav radījuši, upē ir saglabājušās lašveidīgas zivis. Tā ir patiesība! Tikai autors ir aizmirsis piebilst, ka toreiz hidromezglus ekspluatēja savādāk, tie bija nelieli uzpludinājumi, kuri bieži vien strādāja sezonāli! Daudzas dzirnavas pavasarī, rudenī vēra slūžas lai zivis varētu netraucēti migrēt, kā arī vasarā, lai izpļautu palienes! Tagad būvētais Karvas HES salīdzinot ar tā laika dzirnavām ir monstrozs! Tie laiki ir pagājuši, kad šīs hidrobūves cilvēkiem bija vitāli nepieciešamas. Nezinu nevienu kokzāģētavu, vai dzirnavas, kas izmanto ūdensspēku (vienīgi Ates dzirnavās varētu notikt miltu malšanas paraugdemonstrējumi). Tā kā autora frāze: kas atsakās no dzirnavām, tas atsakās arī no miltiem ir demagoģiska!

Autors uzskata, ka zivju resursi pēc HES izbūves tikai pavairosies, līdzīgi kā citur. Aizmirsa minēt pozitīvus piemērus. Savukārt man ir zināmi vairāki negatīvi piemēri: Tirzas upe ir izpostīta neatgriezeniski. Alatu, foreļu populācija nīkuļo. Daudzviet to zivju praktiski nav. Tāpat Gaujas augštecē, alatu praktiski nav, taimiņiem un lašiem izpostīja nārsta vietas! Vai tā ir zaļā enerģija?! Autors atsaucās uz Latvijas Mazās Enciklopēdijas datiem: upē mīt līdakas, asari, raudas, brekši, līņi un foreles. Zīmīgi tas, ka foreles ierindotas pēdējā vietā, bet alatas vispār netika minētas!!! Miesnieka kungs „aizmirsa” piebilst to, ka šīs tipiskās ezeru zivis invazējās tikai cilvēka saimnieciskās darbības rezultātā, un upē dzīvoja veselus divus gadsimtus! Salīdzinoši, tos desmitiem tūkstoš gadu, kopš upe radusi savu tecējumu viņš uzskata par niecību. Miesnieka kungs! Alata, kā suga ir eksistējusi jau pirms ledus laikmeta, tātad relikta zivs!

Tāpat autors mēģina saskatīt HES jēgu, bet min 600 dzirnavas! Piekrītu, tolaik tas bija saimnieciski svarīgi, bet ne tagad! Kāpēc autors nemin faktus un skaitļus? Varbūt viņš nezin, ka pagājušo gadu mums bija 15% elektroenerģijas pārpalikums, kas tika pārdots kaimiņvalstīm! Kāpēc nemin to, ka elektroenerģijas patēriņš ir samazinājies par 40% , salīdzinot ar padomijas laikiem un to, ka Latvenergo nemaz negrib „krāmēties” ar mazajiem HESiem?! Cik lielu procentu ienes mazie HESi kopējā „enerģijas katlā”?! Cik man zināms, procents ir niecīgs!

Jābūt ir saprātīgai saimniekošanai! Masu mēdijos autors nicinoši izsakās par kinētiskajām turbīnām, kas uz doto brīdi apkārtējai videi ir visdraudzīgākās. Redziet, ārzemju speciālisti ir muļķi, jo daudzviet Eiropā tās tiek uzstādītas. Nav rentablas. Labāk, maksimāli īsā laikā „atsist” ieguldīto naudu, izpostot upi! Un kur vēl maģiskais valsts garantētais iepirkums! Labs bizness, kura svaru kausos nonāk Latvijas izpostītā daba!!! Miesnieka kungs, melnais stārķis nav fantoms, esmu to novērojis netālu no Karvas! Paldies Dievam, kad tādi kā Jūs neesiet pie varas! Tad visām straujtecēm būtu beigas! Nobeigumā par hidrobūves likumību. Jūs miniet, ka hidrobūves atjaunošana notiek saskaņā ar likumdošanu un Latvijas būvnormatīviem vietā, kur bijusi vecā spēkstacija. Tie ir meli! Tā būvējās pilnīgi jaunā vietā, 200 metru augstāk! Celtniecība notiek saskaņā ar būvatļauju, kas visus gadus ir pagarināta „pa kluso”! Būvatļauja tika saņemta, kad korumpēti „vides speciālisti” deva slēdzienu –alatu, foreļu tur nav! Būvniecība tika sākta ziemā, pamatojoties uz labāko celtniecības laiku. Absurds, saku kā celtnieks ar 30 gadu stāžu. Šajā laikā būvniecība sākta, lai mazāk acu būtu pie upes! Un ne Jums spriest, vai upē ir pietiekoši nārsta un mazuļu dzīvotņu. Cik man zināms, biologs neesiet!

p.s. Zinot radnieciskās saites redakcijai ar autoru, pieņemu, ka mana vēstule netiks publicēta, tāpēc es to izplatīšu pa citām publiskām vietnēm!

Man, māte teica: dēls ir viena lieta, ko nevar nopirkt ne par kādu naudu-apkārtējo cilvēku cieņu!!! Pret raksta autoru man tādas nav!

Latvijas izlases dalībnieks foreļu spiningošanā, Latvijas vicečempions mušiņmakšķerēšanā, divkārtējais Latvijas gada zivs uzvarētājs, foreļu klasē, forelists ar 30 gadu stāžu, Igors Dzilna.

 
 
Novērtē rakstu:
  • Vērtējums ir 4.4799999999999 no 5
(25 balsis) - lai vērtētu, nepieciešams reģistrēties
[21] Komentāri | dilst | aug
 
Boroda

www.bauskasdzive.lv/blog/J%C4%81n...l?post_id=3937

Te arī kaut kāds J.Miesnieks kaut ko ie...sis.

11.09.11 Atbildēt | Ziņot 0
murgs

mums atliek tikai viens ceļš,UZSPRIDZINĀT TO HESIŅU!!!

11.09.11 Atbildēt | Ziņot 0
epox59

(Taču vai arājs arot lauku un nogalinot slieku nodara kaitējumu videi?)

(Tāpat obligāta ir arī zivju ceļa ierīkošana. Līdz ar to mazie HES padarīti videi draudzīgi un pieņemami.)

(Un galu galā mazais HES nodrošinās arī papildu darba vietas pagasta iedzīvotājiem.)

Te izkopēju dažus citātiņus . Tas , ka sliekas salīdzina ar zivīm un upes ekosistēmu būtu skaidrs , ka no tādam ‘’speciālisitam’’ neko vairāk par lāpstu uzticēt nevar .

Var būt kāds var nosaukt uz kuras HES ir , ja viņš ir , zivju ceļš , kas darbojas!!!!

Runājot par labumu tautsaimniecībai ,

- VAI IR KĀDS PAGAST LV , pie kura ir uzcelts HES un tam ir lētāki el. enerģijas samaksas tarifi ???

- Par darba vietām arī būtu skaidrs , strādā divi , maksimāli trīs operatori .

11.09.11 Atbildēt | Ziņot 1
Boroda

Murgs, nevajag spridzināt. Vajag ar atļautiem veidiem "zivi" noķert. Un jābūt pacietīgiem, kā jau copmaņiem. Gan jau...:)

Es "CL" nelasu, netieku klāt, bet palūgšu kādam atnest.

11.09.11 Atbildēt | Ziņot 0
akmens

Gēbels varētu būt labs audzēknis Miesniekam.

11.09.11 Atbildēt | Ziņot 0
murgs

LV ar atļautiem paņēmēniem "zivi" ķert!!!DDDDDDDDDDDD

11.09.11 Atbildēt | Ziņot 0
micuks

Boroda, šeit vari iepazīties ar rakstu www.flyonly.lv/bbpress/topic...id=164&page=27

11.09.11 Atbildēt | Ziņot 0
tomels

Redzu ka blogu pievienojis urmass. bet ko gribu pateikt, ZG tava mamma labu teicienu pateikusi un tam piekriitu 100%. vairak neko nepiebildiishu jo ir jau daudz runaats par so lietu. Bet kas iisti notiek ar to hesu? turpina celtniecibu vai kaa, utt? jo pedeja laika neko vairs neesmu dzirdejis.

11.09.11 Atbildēt | Ziņot 0
urmaas

Tomels

Kaut oficiāli Karvas HESa būvniecība ir apturēta,īstenībā tur vakar vēl cilvēki esot darbojušies uz nebēdu.

Tā vismaz Igors,šodienas telefonsarunā mācēja stāstīt.

11.09.11 Atbildēt | Ziņot 0
Boroda

urmaas, kas tev tur apturēta?:)))) Rauj, kamēr var un citi nav pie varas. Tad būs sadārdzinājums...tjipa mesli jaunajai varai:)))))

11.09.11 Atbildēt | Ziņot 0
pauls

Jā, miesnieka kungs ar mazo "m", konkrēti kļūdījies ar "pareizo" izvēli.

12.09.11 Atbildēt | Ziņot 0
aiviss

Cienītās CL, šo LŪDZU nopublicēt žurnālā!!! Domāju un ticu, ka vairākums makšķernieku piebiedrojas!

12.09.11 Atbildēt | Ziņot 0
never

Tā ir. Miesnieks barojas no hesiem. Viņš veic izpēti (nemācēšu pateikt kā tas saucas zinātniski - bet tipa hidro-ģeoloģija, vai uz to pusi), par ko saņem atalgojumu. Protams, ka viņš nerakstīs, ka tur vai tur uzbūvējot hesu viss tiks sačakarēts, celsies gruntsūdeņu līmenis un notiks citas te jau pieminētas lietas.

Man ir nācies dzirdēt sevi dieva vietā redzošā J.M. domas par alatām - tām te vispār nav ko darīt. Latvijā esot šo zivju izplatības areāla dienvidu robeža. Lai dzīvo ziemeļos.

Par to ko satrādājis šis padomju meliorators un upju čakarēšanas ideologs - degs elles ugunīs.

Nesaprotu tikai vienu - kāpēc tas murgs tiek publicēts makšķernieku žurnālā? Kāds ir mērķis?

Arī es to s..u vairs nepirkšu.

12.09.11 Atbildēt | Ziņot 0
Dzenitis

Kas Jums nepatīk rakstā? Labs un sakarīgs raksts, autors Dr. sc. ing. pie mums taču visu pēc izglītības vērtē? Pāris te ar vidējo tēmē uz premjeru, visi noliek. Bet te ... Dr. sc. ing. melos par lietas apstākļiem, pie tam tik veikli izmanto latīņu teicienu. Visiem bija jālasa pavērtām mutēm un gardi jatver katrs vārds par Latvijas tautsaimniecības glābēju un dabas draugu mazo HES.

Tikai CL lapas lasītāji negatīvi noskaņoti un neprot priecāties par progresu un izaugsmi un viedo centieniem apgaismot viņus par pareizajām lietām.

Ne viņiem MOSP, ne LM Gaujā, ne citas labas lietas patīk. Kaut kāds nepareizais nīdēju bariņš CL savācies kas neļauj patiesajiem makšķerēšanas pārstāvjiem veidot skaisto spožo makšķerēšanas nākotni.

12.09.11 Atbildēt | Ziņot 0
eerglis

bļā, vēlēšanas ielīdušas arī CL. Pie maniem blogiem ir vējoņa atbilde, kur skaidri pateikts, ka jebkura saimnnieciska darbība patērē dabas resursus un ministrija seko līdzi, lai tas būtu samērīgi. tad nu vērtējiet paši šo samērīgumu, darbs vienam sargam, pret obligāto iepirkumu un sačakarētu upi.

13.09.11 Atbildēt | Ziņot 0
Bljitka

Kārtējais ,,īstenais,, latvietis demagoģē par acīmredzamu cūcību ,,noderīgumu,, valstij un dabai....varētu padomāt ,ka tauta ir tik stulba ,lai nesaprastu kādu atsevišķu grupējumu merkantilās intereses tiek iesaiņotas spožā iepakojumā....Dusmas un skumjas lasot un redzot to visu kas notiek....,,zaļā,, enerģija ko iepērk Latvenergo pa paaugstināto tarifu...tikai nez kāpēc ne visi tiek pie tās ,,dārgās,, elektrības ražošanas....daudziem aizliedz uzlikt savus vēja ģeneratorus pie saimniecībām...lai nejizauktu monopolu....nezinu...kad visa tā ...atavainojos ,,maucība,, beigsies Latvijā...jeb kolhozu laik turpinās....skumji....

100 % atbalstu Dzilnas kungu...un nesaprotu ko dara ZZS esot pie varas un tā ,,mīlot,, Latvijas laukus un āres???:)

13.09.11 Atbildēt | Ziņot 0
emilsp

Vismaz kāds nosauc lietas īstajos vārdos.

16.09.11 Atbildēt | Ziņot 0
ROTO
ROTO :

Mums vēl ir iespēja, šajā dzīvē, piedzīvot šito hesu nojaukšanu. Francijā jau iet vaļā nodokļu naudas norakstīšana dāsnām kompensācijām un mazo hesu nojaukšanai.

26.09.11 Atbildēt | Ziņot 0
Deerejhon

Dzivoju blakus tirzas upei, galgauskaa kur ir viens hes, foreles vai alatas vispar nevar vairs nokjert, pirms hes uzbuuvešanas neteiksim kad bija šausmigi daudz, bet pa dienu spiningojot vareja kadu pariti dabuut, tagad jau gadi 4 pilniigs klusums no tam ziviim. Upe ir sačakareeta pilniibaa. Uz tas ir 2 hes, viens aiz otra

06.10.11 Atbildēt | Ziņot 0
 
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager