Kāds un Kur ir Ledus?

Tēmu izveidoju, lai pirms došanās uz kādu ūdenstilpni varētu aptuveni saprast, ar kādu ledu būs darīšana. Kur ir, cik biezs un kādā stāvoklī ir ledus?
man 3x ir bijuši piedzīvojumi ar ledu:
3. 2013.g. aiznesa mani jūrā pie Majoriem... es zināju, ka tā var būt, jo bija stiprs DA vējš un es biju ceļā uz Mērsragu, kur būtu daudz drošāk... bet "kautkas" lika Majoros piestāt un aiziet "tikai" paskatīties (ar kasti un urbi pār plecu)... fotoreportāža http://www.copeslietas.lv/site/bildes/bilde-53095.htm

daddy_j, 15.decembris 2020, 08:51


Vienā šādā piedalījos. Neesmu drošs, ka tas bija tas pats gads, jo tādi skaļāki notikumi bijuši jau kādi 2vi vai 3. Es to atceros kā diezgan jautru pasākumu, jo toreiz nudien brēka bija lielāka kā reālā bīstamība. VUGD cēla no ledus nost ar laivām, kamēr paejot 500m nostāk diezgan brīvi varēja pāriet paša spēkiem. Tur protams bija arī jūra ar humoru - saucieni "vai ir zviedru kronas līdz?!", "Vai labi proti svešvalodas?!" un "Zaļga, kāp nost no vezuma!"

Ir gan bijušas mazāk jautras un pavisam nejautras situācijas jūŗā - jo sevišķi igauņu pusē.
15.decembris 2020, 09:54 | links
 
Pēc likuma saprotu, ka nedrīkst nekur kāpt uz ledus, pat ja ledus 20 cm :D Zīmes brīdina par lieliem sodiem.

Alex, 15.decembris 2020, 09:13

saiti uz "likumu" lūdzu?

daddy_j, 15.decembris 2020, 09:18


Te jābūt nevis saitei uz likumu, bet gan jāskatās katras pašvaldības saistošie noteikumi. Pašvaldība ir tiesīga noteikt aizliegumu atrasties uz ledus, un izskatās ka arvien vairāk pašvaldību šādi rīkojas. Protams tas tiek darīts cilvēku drošības dēļ, bet tomēr skumīgi ka dēļ neliela skaita mazāk saprātīgu pilsoņu ierobežojumus saņem visi.
15.decembris 2020, 09:36 | links
 
Pēc likuma saprotu, ka nedrīkst nekur kāpt uz ledus, pat ja ledus 20 cm :D Zīmes brīdina par lieliem sodiem.

Alex, 15.decembris 2020, 09:13


saiti uz "likumu" lūdzu?
15.decembris 2020, 09:18 | links
 
Pēc likuma saprotu, ka nedrīkst nekur kāpt uz ledus, pat ja ledus 20 cm :D Zīmes brīdina par lieliem sodiem.
15.decembris 2020, 09:13 | links
 
man 3x ir bijuši piedzīvojumi ar ledu:
1. jaunībā ielūzu Juglas ezerā, pie brīvdabas muzeja. Bija pavasaris, ledus biezs, bet pačākstejis. Staigāju tur, te blurkš, izbraucu cauri. labi, ka ūdens tik līdz viduklim bija...

2. Lielupe pie Gātes. smuks melnais ledus 15cm, bet gluds un baigi slidens. Todien bija paliels vējš, grūti staigāt. ievēroju, ka vietām saputinātas tādas sniega joslas, pa tām cita iešana, kamēr uz vienas tādas šļop, ar vienu kāju līdz staklei... izrādās tur veci āliņģi/straumes izskalots...

3. 2013.g. aiznesa mani jūrā pie Majoriem... es zināju, ka tā var būt, jo bija stiprs DA vējš un es biju ceļā uz Mērsragu, kur būtu daudz drošāk... bet "kautkas" lika Majoros piestāt un aiziet "tikai" paskatīties (ar kasti un urbi pār plecu)... fotoreportāža http://www.copeslietas.lv/site/bildes/bilde-53095.htm
15.decembris 2020, 08:51 | links
 
Nu ja neskaita kanālu, tad Ķīsī nav tik traki, ja 10-15cm, tad gan vietām ir lamatas.
14.decembris 2020, 23:06 | links
 
Te nāk arī jaunie makšķernieki un ko es gribu teikt.Kad ieslēgsies plusi,nelieniet vairs uz ledus.Sniegs,ledus kusīs dodot avotiem,strautiem vairāk ūdeni.Tur kur skaloja pa drusciņai,skalos jau pamatīgi.Kamēr turas ap nulli, ledus vēl ir neitrāls.Pagaidām latvijas ziemeļdaļā vēl bez plusiem,tādēļ rīt parīt pats pabakstīšu ezeriņu ar vergu.Tā tīri lai noķertu kadu mazu asarīti:)) pirmais ledus tomēr ir svētki
14.decembris 2020, 18:06 | links
 
Karoče - neejiet maksškerēt :)))
14.decembris 2020, 18:01 | links
 
Ledus vienmēr ir bīstams un vienmēr pastāv risks. Tālāk jau katram jāizvēlas savi paņēmieni kā palielināt iespēju nomirt aukstumā. Braukt ar auto pa ledu mūsu ziemas apstākļos ir ļoti efektīvs paņēmiens. Pie kam, tas arī uzreiz ir divi zaķi ar vienu šāvienu. Ja ņem pasažierus, tad ne tikai zaķi, bet arí pāris zosis.
14.decembris 2020, 17:56 | links
 
MV-F [14.12.20]: MV-F [14:19]: Neviena asaka nav to vērta lai līstu uz 5-6cm ledutiņa. Es pat līdz 20cm biezma ledum ņemu vienmēr līdzi cirtni, man tam asmens ir tā uztaisīts ka 10cm biezam ar vienu sitienu spice iziet cauri. Ir pāliecība ka staigā pa drošu ledu, nevis pa papīru.
Vienu reizi jau bija iespēja izpeldēties, kad pēc kārtiejā lielā ziemas atkušņa upē bija pacēlies ūdens līmenis, un pēc tam uznāca pamatīgs sals -25-30 grādi, divās dienās bija vāks virsū, un sadomāju ka jāaiziet paķert asarus, ledus bija 7cm biezs, diena saulaina, laba pastaiga -25 grādos, kad visapkārt sarma vizuļo. Sala rezultātā ūdenslīmenis struju pazeminājās, bet ledus svaigs un stingrs pie krasta izliecies, un nākot mājās jau pie paša krasta uzsitu ar vergu, ledus pārlūza un atdalījās no krata, labi ka paspēju pa slīpo plakni uzzpolēt krastā, citādi būtu kā no jumta noslīdējis zem ledus plaisā. Līdz mājām 8 km ko iet. Tuvākās mājs apkārnē 2 km. Diez vai -30grādu salā pievakarē būtu spējis noskriiet tādu gabalu ar slapjiem vaļinķiem un vatētajām biksēm (90gadu beigas). Kopš tās reizes nesapņoju par asarien uz 5-7 cm ledus, sagaidu 10-15, kad uzsnieg sniedziņš, tad arī sākas īstā cope.Zināji ka auto avārijās iet bojā krietni vairāk cilvēku?Vai tādēļ iesi tikai ar kājām?Pēdējā laikā tik daudz gājuši bojā ugunsgrēkos.Vai tapēc atteiksimies no uguns?Ir sevi jāsargā un Dievs tevi sargās.Nebūt pargalvīgiem un būt modriem.Verga,veste,kaķa nagi.Un ja šķiet, ka var staigāt tikai pa metra biezu ledu,tad tu neesi bijis uz Baltezera,kad tur ir 20 cm ledus un divi ar subarikiem drifto :)))

Ruu, 14.decembris 2020, 17:47

Pa Lubānu arī bliež ar autiņiem kad jau 15cm
Nu jau tie laiki ir cauri.Pat uz varenā Peipusa vairs nelaiž ar autiņu.Tas viss ir palicis kā tālas un neskaidras atmiņas.Pirmais ledus nav vēl tik traki,vot kad ir jābaidās,tas ir pēdējais ledus.Nekas nav tā kā izskatās un ir jāzin kad ir jābeidz
14.decembris 2020, 17:56 | links
 
Ruu [14.12.20]: MV-F [14:19]: Neviena asaka nav to vērta lai līstu uz 5-6cm ledutiņa. Es pat līdz 20cm biezma ledum ņemu vienmēr līdzi cirtni, man tam asmens ir tā uztaisīts ka 10cm biezam ar vienu sitienu spice iziet cauri. Ir pāliecība ka staigā pa drošu ledu, nevis pa papīru.
Vienu reizi jau bija iespēja izpeldēties, kad pēc kārtiejā lielā ziemas atkušņa upē bija pacēlies ūdens līmenis, un pēc tam uznāca pamatīgs sals -25-30 grādi, divās dienās bija vāks virsū, un sadomāju ka jāaiziet paķert asarus, ledus bija 7cm biezs, diena saulaina, laba pastaiga -25 grādos, kad visapkārt sarma vizuļo. Sala rezultātā ūdenslīmenis struju pazeminājās, bet ledus svaigs un stingrs pie krasta izliecies, un nākot mājās jau pie paša krasta uzsitu ar vergu, ledus pārlūza un atdalījās no krata, labi ka paspēju pa slīpo plakni uzzpolēt krastā, citādi būtu kā no jumta noslīdējis zem ledus plaisā. Līdz mājām 8 km ko iet. Tuvākās mājs apkārnē 2 km. Diez vai -30grādu salā pievakarē būtu spējis noskriiet tādu gabalu ar slapjiem vaļinķiem un vatētajām biksēm (90gadu beigas). Kopš tās reizes nesapņoju par asarien uz 5-7 cm ledus, sagaidu 10-15, kad uzsnieg sniedziņš, tad arī sākas īstā cope.Zināji ka auto avārijās iet bojā krietni vairāk cilvēku?Vai tādēļ iesi tikai ar kājām?Pēdējā laikā tik daudz gājuši bojā ugunsgrēkos.Vai tapēc atteiksimies no uguns?Ir sevi jāsargā un Dievs tevi sargās.Nebūt pargalvīgiem un būt modriem.Verga,veste,kaķa nagi.Un ja šķiet, ka var staigāt tikai pa metra biezu ledu,tad tu neesi bijis uz Baltezera,kad tur ir 20 cm ledus un divi ar subarikiem drifto :)))
Tāpat, kā runā tie kuri uz Ķīsi nav bijuši, kad ir 30cm labs ledus un tad ejot,, kur nevajag,, vari nonākt uz 5cm izskalojuma. Un vari būt, cik prātīgs gribi, bet tādu lietu, kā liktenis un dzīves pieredze, neviens nav atcēlis.
14.decembris 2020, 17:52 | links
 
MV-F [14:19]: Neviena asaka nav to vērta lai līstu uz 5-6cm ledutiņa. Es pat līdz 20cm biezma ledum ņemu vienmēr līdzi cirtni, man tam asmens ir tā uztaisīts ka 10cm biezam ar vienu sitienu spice iziet cauri. Ir pāliecība ka staigā pa drošu ledu, nevis pa papīru.
Vienu reizi jau bija iespēja izpeldēties, kad pēc kārtiejā lielā ziemas atkušņa upē bija pacēlies ūdens līmenis, un pēc tam uznāca pamatīgs sals -25-30 grādi, divās dienās bija vāks virsū, un sadomāju ka jāaiziet paķert asarus, ledus bija 7cm biezs, diena saulaina, laba pastaiga -25 grādos, kad visapkārt sarma vizuļo. Sala rezultātā ūdenslīmenis struju pazeminājās, bet ledus svaigs un stingrs pie krasta izliecies, un nākot mājās jau pie paša krasta uzsitu ar vergu, ledus pārlūza un atdalījās no krata, labi ka paspēju pa slīpo plakni uzzpolēt krastā, citādi būtu kā no jumta noslīdējis zem ledus plaisā. Līdz mājām 8 km ko iet. Tuvākās mājs apkārnē 2 km. Diez vai -30grādu salā pievakarē būtu spējis noskriiet tādu gabalu ar slapjiem vaļinķiem un vatētajām biksēm (90gadu beigas). Kopš tās reizes nesapņoju par asarien uz 5-7 cm ledus, sagaidu 10-15, kad uzsnieg sniedziņš, tad arī sākas īstā cope.Zināji ka auto avārijās iet bojā krietni vairāk cilvēku?Vai tādēļ iesi tikai ar kājām?Pēdējā laikā tik daudz gājuši bojā ugunsgrēkos.Vai tapēc atteiksimies no uguns?Ir sevi jāsargā un Dievs tevi sargās.Nebūt pargalvīgiem un būt modriem.Verga,veste,kaķa nagi.Un ja šķiet, ka var staigāt tikai pa metra biezu ledu,tad tu neesi bijis uz Baltezera,kad tur ir 20 cm ledus un divi ar subarikiem drifto :)))

Ruu, 14.decembris 2020, 17:47


Pa Lubānu arī bliež ar autiņiem kad jau 15cm
14.decembris 2020, 17:51 | links
 
MV-F [14.12.20]: Neviena asaka nav to vērta lai līstu uz 5-6cm ledutiņa. Es pat līdz 20cm biezma ledum ņemu vienmēr līdzi cirtni, man tam asmens ir tā uztaisīts ka 10cm biezam ar vienu sitienu spice iziet cauri. Ir pāliecība ka staigā pa drošu ledu, nevis pa papīru.
Vienu reizi jau bija iespēja izpeldēties, kad pēc kārtiejā lielā ziemas atkušņa upē bija pacēlies ūdens līmenis, un pēc tam uznāca pamatīgs sals -25-30 grādi, divās dienās bija vāks virsū, un sadomāju ka jāaiziet paķert asarus, ledus bija 7cm biezs, diena saulaina, laba pastaiga -25 grādos, kad visapkārt sarma vizuļo. Sala rezultātā ūdenslīmenis struju pazeminājās, bet ledus svaigs un stingrs pie krasta izliecies, un nākot mājās jau pie paša krasta uzsitu ar vergu, ledus pārlūza un atdalījās no krata, labi ka paspēju pa slīpo plakni uzzpolēt krastā, citādi būtu kā no jumta noslīdējis zem ledus plaisā. Līdz mājām 8 km ko iet. Tuvākās mājs apkārnē 2 km. Diez vai -30grādu salā pievakarē būtu spējis noskriiet tādu gabalu ar slapjiem vaļinķiem un vatētajām biksēm (90gadu beigas). Kopš tās reizes nesapņoju par asarien uz 5-7 cm ledus, sagaidu 10-15, kad uzsnieg sniedziņš, tad arī sākas īstā cope.
Zināji ka auto avārijās iet bojā krietni vairāk cilvēku?Vai tādēļ iesi tikai ar kājām?Pēdējā laikā tik daudz gājuši bojā ugunsgrēkos.Vai tapēc atteiksimies no uguns?Ir sevi jāsargā un Dievs tevi sargās.Nebūt pargalvīgiem un būt modriem.Verga,veste,kaķa nagi.Un ja šķiet, ka var staigāt tikai pa metra biezu ledu,tad tu neesi bijis uz Baltezera,kad tur ir 20 cm ledus un divi ar subarikiem drifto :)))
14.decembris 2020, 17:47 | links
 
Tādam pietiek ar -10 divas naktis.

Skrabars, 14.decembris 2020, 17:12


Tas zināms, bet tad bija tāda laika ka uznāca strauji šāds augstums, februāra menesī, tie bija tie gadi kad bija sniegs un ledus līdz 1m biezumam vēl
14.decembris 2020, 17:16 | links
 
Tādam pietiek ar -10 divas naktis.
14.decembris 2020, 17:12 | links
 
Divas diennaktis -25-30 un 7cm, te pat bērnam jāsmejās!!!

Skrabars, 14.decembris 2020, 17:08


Cik tad? Mēnesi vajag lai tāds uzsaltu?
14.decembris 2020, 17:10 | links
 
Divas diennaktis -25-30 un 7cm, te pat bērnam jāsmejās!!!
14.decembris 2020, 17:08 | links
 
Neviena asaka nav to vērta lai līstu uz 5-6cm ledutiņa. Es pat līdz 20cm biezma ledum ņemu vienmēr līdzi cirtni, man tam asmens ir tā uztaisīts ka 10cm biezam ar vienu sitienu spice iziet cauri. Ir pāliecība ka staigā pa drošu ledu, nevis pa papīru.
Vienu reizi jau bija iespēja izpeldēties, kad pēc kārtiejā lielā ziemas atkušņa upē bija pacēlies ūdens līmenis, un pēc tam uznāca pamatīgs sals -25-30 grādi, divās dienās bija vāks virsū, un sadomāju ka jāaiziet paķert asarus, ledus bija 7cm biezs, diena saulaina, laba pastaiga -25 grādos, kad visapkārt sarma vizuļo. Sala rezultātā ūdenslīmenis struju pazeminājās, bet ledus svaigs un stingrs pie krasta izliecies, un nākot mājās jau pie paša krasta uzsitu ar vergu, ledus pārlūza un atdalījās no krata, labi ka paspēju pa slīpo plakni uzzpolēt krastā, citādi būtu kā no jumta noslīdējis zem ledus plaisā. Līdz mājām 8 km ko iet. Tuvākās mājs apkārnē 2 km. Diez vai -30grādu salā pievakarē būtu spējis noskriiet tādu gabalu ar slapjiem vaļinķiem un vatētajām biksēm (90gadu beigas). Kopš tās reizes nesapņoju par asarien uz 5-7 cm ledus, sagaidu 10-15, kad uzsnieg sniedziņš, tad arī sākas īstā cope.

MV-F, 14.decembris 2020, 14:19
14.decembris 2020, 17:07 | links
 
Neviena asaka nav to vērta lai līstu uz 5-6cm ledutiņa. Es pat līdz 20cm biezma ledum ņemu vienmēr līdzi cirtni, man tam asmens ir tā uztaisīts ka 10cm biezam ar vienu sitienu spice iziet cauri. Ir pāliecība ka staigā pa drošu ledu, nevis pa papīru.
Vienu reizi jau bija iespēja izpeldēties, kad pēc kārtiejā lielā ziemas atkušņa upē bija pacēlies ūdens līmenis, un pēc tam uznāca pamatīgs sals -25-30 grādi, divās dienās bija vāks virsū, un sadomāju ka jāaiziet paķert asarus, ledus bija 7cm biezs, diena saulaina, laba pastaiga -25 grādos, kad visapkārt sarma vizuļo. Sala rezultātā ūdenslīmenis struju pazeminājās, bet ledus svaigs un stingrs pie krasta izliecies, un nākot mājās jau pie paša krasta uzsitu ar vergu, ledus pārlūza un atdalījās no krata, labi ka paspēju pa slīpo plakni uzzpolēt krastā, citādi būtu kā no jumta noslīdējis zem ledus plaisā. Līdz mājām 8 km ko iet. Tuvākās mājs apkārnē 2 km. Diez vai -30grādu salā pievakarē būtu spējis noskriiet tādu gabalu ar slapjiem vaļinķiem un vatētajām biksēm (90gadu beigas). Kopš tās reizes nesapņoju par asarien uz 5-7 cm ledus, sagaidu 10-15, kad uzsnieg sniedziņš, tad arī sākas īstā cope.

MV-F, 14.decembris 2020, 14:19
14.decembris 2020, 17:06 | links
 
Un vēl viena lieta, no paša pieredzes.
Kārdeiz jaunībā braucot ar veļluku uz ezeru, pa mata tiesu izvairījos no peldes.
Bija pirmais ledus, nu jau apmēram 8 cm biezss.
Braucu pa ledu un pēkšņi vienā vietā balts pleķis, diametrā vairāk par metru. Izrādās liels gaisa burbulis, virs kura tikai 1cm biezs ledutiņš, tālāk nekā.
Ja šadā trāpa, tad ir briesmīgi. Labi ja nav sniega, tad redzams, bet ja ir sniegs - tad vienīgi kāds trešais prāts var tikai veiksmīgi likt aiziet garām.
14.decembris 2020, 17:01 | links
 

Pievieno savu atbildi

Nepieciešams reģistrēties, lai pievienotu atbildi!
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager