Veidosim saturu kopā!
  • Jūsu novadā gaidāmas vai jau aizvadītas copmaņus saistošas aktivitātes?
  • Jums ir viedoklis par copmanim aktuālu tematu?
  • Esat izbaudījis aizraujošu copes piedzīvojumu?

Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!

Jaunākie komentāri

Seko līdzi

Seko līdzi jaunākām ziņām sev ērtākā veidā izmantojot CopesLietas.lv ziņu sadaļas RSS barotni.
Karpu lietas | 23.novembris 2024, 14:14 | Komentēt | 468 skatījumi

Kā sāls ietekmē karpas

Gada aukstajos mēnešos ar sāls palīdzību kļūst daudz vienkāršāk pievilināt karpas savam copes punktam. Turklāt tā nodarīs daudz mazāku kaitējumu nekā viena otra eļļa vai boila. Bet vai tu zini, kādu sāli un kā lietot?

Pēdējā laikā esmu noraizējies par ēsmu pasaules mainīgo seju. Mārketings nudien kļuvis augsti profesionāls. Tik profesionāls, ka daži boilu ražotāji sāk ticēt pašu izdomātām pasakām. Viens otrs, piemēram, skaļi reklamē savas barības boilas kā svaigas, kaut gan patiesībā uzglabā saldētā veidā tonnām ārpakalpojumā sarullētu boilu. Viņiem nav izpratnes par ēsmu patieso svaigumu un to pievilcību karpu acīs. Ilgstoši sasalušā barībā pazūd daudzas vērtīgas un karpai svarīgas īpašības. Var pat teikt, ka 6+ mēnešus saldētā stāvoklī esoša ēsma ir tikpat pievilcīga kā no veikala plaukta paņemtais boilu iepakojums ar konservantiem. Atceries, kā savulaik tieši svaigums tika reklamēts kā būtiskākais faktors ēsmas izvēlē? Un kur tas viss ir šobrīd?

Karpām domātu sāli nevajag meklēt pārtikas bodē

Lai kompensētu ēsmas svarīgo īpašību zudumu, kas noticis saldēšanas procesā, bieži tiek izmantoti šķidrie atraktanti, kas “mirušai” boilai piešķir vismaz kaut kādu pievilcību. Tomēr pēc pāris stundām ūdenī šī pievilcība izgaist, atstājot entuziasma pilno karpinieku domājam, ka konkrētajā zonā zivju nav. Taču realitāte bieži ir tāda, ka tās tur ir, bet nevēlas viņa piedāvāto ēsmu vai barību!

Te nedaudz ir nepieciešama izpratne par dažādo karpu makšķerēšanā izmantoto šķidrumu hidrolizāciju un to, kā atkausētā boilā tā mijiedarbojas ar citām sastāvdaļām. Šis izpratnes trūkums ir gājis plašumā, kopš kā neatņemama boilu sastāvdaļa ir uzradusies sāls. Nereti nākas lasīt un dzirdēt makšķerniekus un ēsmu guru stāstām, cik sāls ir laba un nepieciešama karpai. Tālāk gan viņi šo tēmu neizvērš un detaļās neiedziļinās. Tas daļai makšķernieku ir licis noticēt, ka sāls un tās daudzie atvasinājumi ir vienlīdz piemēroti karpai un, vēl svarīgāk, makšķerēšanai. Patiesībā tā nav!

Karpām domātu sāli nevajag meklēt pārtikas bodē

***

Vispārējais zināšanu trūkums par to, kādu sāls veidu lietot, ir biedējošs. Klasisks piemērs tam, par ko es runāju, ir akmens sāls. Tā nav sāls, ko tava kundze ber klāt zupai! Tomēr bieži redzams, kā puiši savos maisījumos izmanto pārtikas veikala galda sāli un tamlīdzīgus izstrādājumus. Un arī tad, ja tu šobrīd smaidi, jo lieto akmens sāli no lielveikala, tev būtu vērts tuvāk papētīt šo produktu! Tas ir pārlieku attīrīts, apstrādāts un balināts, lai būtu piemērots cilvēku pārtikas tirgum.

Sliktākais variants, ko esmu dzirdējis, ir tāds, ka makšķernieki izmanto akmens sāli, kas ir apstrādāta rūpnieciskai lietošanai vai, teiksim, ceļu kaisīšanai. Tas ir pilnīgs nē!!! Šādā sālī ir pievienotas ķimikālijas, kas atbaidīs, nevis pievilinās karpas, kā arī var izrādīties kaitīgas to veselībai.

Akmens sālij ir jābūt pareizajai. Tas ir tikpat būtiski, kā notiek ar lielāko daļu citu ēsmas sastāvdaļu – patiesais noslēpums ir zināt, kuru veidu izvēlēties. Reāli bombiskā akmens sāls tiek iegūta mālainā augsnē, kurā ir ķīmiski minerāli, kas karpām ir būtiski nepieciešami augšanai, reģenerācijai un vitalitātes uzturēšanai. Starp citu – šī ķīmiskā viela ir raksturīga arī zilajam mālam, tāpēc pavasarī karpas mēdz ap to berzēties. Atkal tie, kas ir nepareizi informēti, teiks: “Ak, tās tīra sevi vai gatavojas nārstam!” Patiesībā karpas absorbē šo ķīmisko vielu caur garšas receptoriem, kas atrodas visā to ķermenī.

Bieži tiek palaists garām fakts, ka sāls pievienošana miksam labi darbojas tieši aukstākos mēnešos. Zinot šo, karpas kļūst krietni vieglāk piesaistīt. Izmantojot pareizo pieeju un akmens sāls veidu, atrast karpu lielos ūdeņos ar zemu zivju koncentrāciju pēkšņi kļūst vieglāk. Stratēģiski izvietoti pareiza izmēra un formas akmens sāls kristāli karpas pievilks kā magnēts. Tomēr ļoti svarīgi ir arī tas, uz kādas gultnes sāls tiks pasniegta. Labākie rezultāti, pēc statistikas, tiek piedzīvoti uz tīras, cietas gultnes. Savukārt dūņainā gultnē lieli akmens sāls gabali karpas piesaistīs krietni lēnāk. Fenomens, ko esmu novērojis ir tāds, ka reizēs, kad jau ir izdevies piesaistīt vietai kādu no lielajiem karpu eksemplāriem, fantastiski strādā sīki sāls kristāliņi, kurus papildus uzspombo pa virsu punktam.

Pēdējais, ko vēlētos uzsvērt par sāli un akmens sāli – to, kuru veidu un formu izmantot, nosaka konkrētā copes situācija. Lieli gabali, gandrīz kā laizāmā sāls meža zvēriem, ir ļoti svarīga, lai karpas pievilinātu no lielāka attāluma. Kad karpas ir svimā, zivis lieliski aizkavēs mazie sāls gabaliņi, tāpat kā kaņepju graudi siltajos mēnešos. Šādos apstākļos drīz tiks sameklēta arī āķa ēsma.

Pastāv arī sīkos gabaliņos samalta akmens sāls. Tā ir lieliska ātrai copei, kas īpaši svarīgi var izrādīties mačos un īsās copes sesijās. Tā ātri izkliedējas ūdenī un piesaista karpas, vienlaikus nesniedzot to, ko tām tiešām vajag.

Hidrolizēta akmens sāls ir ne tikai labākais dabiskais konservants, ko pievienot barības boilām, mazās devās tas ir lieliski piemērots arī stiku maisījumos un PVA maisu prezentācijā.

Un, kas nav mazsvarīgi, – sāls nodarīs daudz mazāku kaitējumu nekā viena otra eļļa vai apšaubāma satura boilas, kuras, manuprāt, pat rada nopietnas bažas. Bet tas jau ir pavisam cits stāsts...

Ciešas auklas!

 
 
[0] Komentāri
 
Nav pievienotu komentāru. Esi pirmais!
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager