Resursi it kā pa lielam pietiek savi. Ja šausmīgi vajag var kaut ko piepirkt vai, esktrēmu gadījumā, atņemt. Pat neiztiekot aizokeānu, turpat pa abām Amerikām pilnīgi visa pietiek.
Kas pirks? Grozīs iekšzemē, iekšējā tirgus kapacitāte tāpat cik puspasaules kopā. Nu kaut ko jau eksportēs/imoprtēs, bet vispār jau modernās globālas ekonomikas modelis ar pozitīvu eksporta/importa bilanci kā dievu jau aktuāls tikai ja grib spēlēt globāli. A ja negrib?
Lielākā problēma tiešām ir relatīvi lēts darbaspēks, jo augot algām aug cenas, rodas inflācija un tā pa riņķi. Teorētiski atbilde jau meklējama pašā demokrātijas vēsturē, kur un kā tā radās, kaut Senajā Grieķijā, kaut tai pašā ASV... Tāda nesmuka un neērta atbilde... Vergi :) Lai brīvie pilvērtīgie pilsoņi varētu dzīvot relatīvi labi, vajadzīgs darbaspēka slānis, kas dživo daudz sliktāk. Protams, diez vai runa par važu un pātagu atgriešanos apritē, bet par relatīvi vājāku apmaksu un mazākām darbaspēka tiesībām. Nu ar likumu noteikts, ka, piemēram imigrantam var maksāt uz pusi zemāku minimālo likmi, ka uz tiem neattiecas sociālās garantijas, atvaļinājumi, atlaišanas pabalsti u.c. tiesības, tur daudz ko var izdomāt, ja atmet protekcionisma ierobežojumus un diskriminācijas aizliegumus. Vai nu ievestos vai savus margināļus piepašīs... Īsti jau tas ne ar ko neatšķiras no tā kas visu laiku bija, mainās tikai tas, ka globalizācijā tas lētais darbaspēks un ražotnes tīri ģeogrāfisk atradās citur un "vergi"' bija Ķīnā, Kambodžā, Vjetnamā, Filipīnās utml., a šajā teorētiskajā scenārijā infrastruktūra fiziski atgriežas iekšzemē un darbaspēku jau pievelk uz turieni.
zaraza, 26.aprīlis 2025, 20:07
Viss jau izklausās labi, bet bez dzīves līmeņa dramatiskas nogāžšanas lejā tas īsti nestrādās un tad atkal imigrantiem nebūs vēlme braukt un strādāt, kā arī ja dzīves līmens krītas un tirgo tikai iekšējam patēriņam, tad nebūs iespējas iegādāties ārvalstu dārgākus izgudrojumus, iekārtas vai komponentes, jo tas būs pārāk dārgi.
Jo produkta izmaksas nav tikai verga izmaksas pie darba galda, bet pilnīgi viss, tai skaitā kas ir apkārt, tas sanāk resursi, apkalpošana, loģistika, to pašu darba galdu izmaksas, patentu, licenču izmaksas, elektrības izmaksas, vides nodokļi utt.
Te nu sanāk kā Ķīnā, Vjetnamā, Kambodžā viss tas ir divas un vairāk reizes lētāks un piemēram tādas kā patentmaksas vispār nav, jo viss tiek kopēts.
Tāpēc jau ir, ka viss izdevīgāk ir radīt kaut ko ar augstu pievienoto vērtību, eksportēt un tad visu pārējo nopirkt no citiem, kas var lētāk saražot un piedrāzt vai viņi tur strādā kā vergi vai nē.
26.aprīlis 2025, 21:12 | links