Ekonomika un politika

Demokrātikas sabiedrības ietvaros būtu būtiski iepazīties un diskutēt par šo tēmu. Tā kā iepriekšējā politisko diskusiju tēma ir veiksmīgi nonākusi pie paredzamā finiša,gribētos to atsākt jaunā kvalitātē, bez personīgiem cieņu aizvainojošiem komentāriem un bez kādas rasu naida kurināšanas. Tā ar bišku ar vēsāku un skaidrāku prātu...
Lasu un brīnos…nekad neesmu šeit neko rakstījis, bet lasu regulāri.
Tāda sajūta, ka šeit visi tikai Rīgā vai pierīgā dzīvo. Neviens reāli nav no laukiem vai lauku mazpilsētām.
Nu nav tā, ka viss ir slikti. Galīgi tā nav.
Mazāk runāt, vairāk darīt. Un nē, es neesmu ne zemnieks, ne zemnieka dēls.
Bet laukos ir sava burvība, ko nekad neatradīsi Rīgā. Un vēl….nav sastrēgumi :))
13.jūnijs 2023, 18:30 | links
 
https://youtu.be/P0oXV0wiNg4
13.jūnijs 2023, 17:21 | links
 
Vispār jau attīstītajās Eiropas valstīs dzīvot ekoloģiski tīrā un gleznainā lauku vidē ir dārgi un to var atļauties tikai stipri turīgi cilvēki. Mums tas var nepatikt, bet nu tā ir. Lauksaimniecība un mežrūpniecība, protams, bez zemes un meža pastāvēt nevar, bet nu, kā jau te tika minēts, pašreiz vajadzīgais cilvēku skaits ir stipri mazāks kā senāk un, ja nav uz vietas, tad centralizēti tos atvest/aizvest 100km robežās arī nav problēma. Līdz ar to ir nepopulāra patiesība - dotējamas lauku apdzīvotas vietas, kam jāuztur pašvaldības, skolas, bērnudārzi, sociālie dienesti utt. no valsts ekonomiskā viedokļa ir bezjēdzīgas, centralizēt to visu ir stipri lētāk. Tā jau ir viena no LV fundamentālajām problēmām - pie pārāk maza cilvēku kopskaita un vēsturiski centralzēšanās galvaspilsētā, jāuztur pārāk plašu mazapdzīvotu teritoriju infrastruktūra. Nē, protams, neviens, it sevišķi vecākā paaudze negrib mainīt dzīvesvietu no tēvu tēvu zemītes. BET nu laiki ir tādi - vari dzīvot tikai tur, kur vari atļauties par to samaksāt, nevis valstij jānodrošina visiem infrastruktūra nepelnošās teritorijās. Vai arī tad tā arī jāpasaka - šitas ir rezervāts un nacionālais parks, atbild Kultūras ministrija un UNESCO, iedzīvotāji tiek nodrošināti ar atalgojumu par to, ka staigā tautastēpos, ar zirdziņu ar zemīti tūristu izklaidei utml.
13.jūnijs 2023, 17:20 | links
 
Zinu, kas ir meža kopšana, gan papīri, gan zāģis, gan zāģeri, gan firmas... loģiski, ka dzīve nav vienkārša... pat zivi bez zināma darba un zināšanām nevar noķert! (copes portāls tomēr!!) kur nu mežu uzturē! :)
13.jūnijs 2023, 17:01 | links
 
Jādaddy,kāds tu malacīts.Savs mežs,clk tas jauki. Bet 100% glābiņš no celmiem tas nav.Un tas nav teorētiski.Tas ir reāli.Es nekomentēju tantiņu stāstus,es balstos uz personīgo pieredzi.Redz,man sieva dabūja mantojumā mājiņu pie meža,gan arī pašu mežu un laukus.Un kādus gadus 15 atpakaļ mūsu jaukajā klimatā notika tāda eksotiska dabas parādība kā sasalstošais lietus.Un rezultātā kokiem lūza galotnes.Jaukā meitene mežzine atsūtīja vēstulīti ar reālu sodu draudiem,ja nesakopsim. Nu neko. Āvu kājas tālam ceļam.Formēju atļauju sanitārai cirtei.Sameklēju vietējo zāģeru brigādi.Slēdzām līgumiņu.Tā lūk.Priedes un citi vērtīgie koki,paldies Dievam neskarti.Lapu koki kāds bariņš aizgāja.Visi labi nopelnīja.Dēzdemona sāka pat pirkstus veijerī griezt.Man kā morim Otello,tikai melnais darbs.Papīru kārtošana,zāģeru nolīgšana.Un sasalstošais lietus nav vienīgais drauds.Tagad pa Latviju klīst astoņzobu mizgrauzis.Nav tik vienkārša šī dzīve daddy.
13.jūnijs 2023, 16:21 | links
 
daddy.Šādai mājelei ir viens /mīnuss.Viereiz pamodīsies ne meža malā,bet izcirtuma malā.Vieni celmi.......

Bjorgvins, 13.jūnijs 2023, 14:06


Atvainojos, piemirsu svarīgu piebildi - SAVA meža vidū/malā :)

Par dotācijām laukiem. Jā, to var darīt bagātas valstis, piemēram Norvēģija. Lauksaimniecību subsidē visa Eiropa, citi vairāk, citi mazāk... it kā jau pareizi, bet no otras puses - arī pilsētām ir savas vajadzības.
13.jūnijs 2023, 14:16 | links
 
pilsāta minuss, mežā mīnuss, moš saskaiti mīnusus
13.jūnijs 2023, 14:09 | links
 
daddy.Šādai mājelei ir viens /mīnuss.Viereiz pamodīsies ne meža malā,bet izcirtuma malā.Vieni celmi.......
13.jūnijs 2023, 14:06 | links
 
Paldies zēni par atsaucību.Mēģināšu atbildēt visiem uzreiz.Tas ko jūs man te pasniedzāt kā jūsu garīgās atskārsmes un dziļās erudīcijas augli man viss sen jau zināms.Jūsu domāšana ir tipiska pilsētnieka domāšana.Jūs te pieminējāt rentabilitāti.Nu ja bez rentabilitātes nekur.Tad ir bankrotsTipiska sīkuzņēmēja vai vidēja uzņēmēja domāšana.Šinī nišā viss ir pareizi.Bet kā valsts līmenī?Jūs nedomājat valstiski.Stulbākais šajā kino ir tas.ka es esmu tāds pats kā jūs.Es neko īsti jums pārmest nevaru.Es dzīvoju Rīgā.Es tāpat plēšu pēcpusi par rentabilitāti.Un tāpat ar valstisko domāšanu ir kā ir.Taču,kad sadurues ar skaudro realitāti,sāc aizdomāties.Jā laukos ir arī turīgi cilvēki.Pie viena tāda es paliku pa nakti,lai nebūtu trijos naktī jāmauc uz Rigu.Veiksmīgs būvuzņēmējs.Nu un otrā dienā ilgi pārcilājām gan bērnības atmiņas,gan šodienas realitātes.vēl tur ir kokapstrādes uzņēmums.un daži turīgi zemes īpašnieki.Un viss.Gauži maz.Visiem darbu nodrošināt neizdodas.Ja aizbliezīs skolu un dārziņu,tad būs darba roku trūkums.Grozies kā gribi - pakaļa.Būs izmirusī zeme.Paliks tikai kapu krusti.Laikam snitra komentēja,ka bērnus ved uz Rigas skolu no Ogres un Tukuma.Nu ja,vedīsim 100 km uz tuvāko skolu,tad 200 km.Ļoti rentabli.Ir valstis kuras tomēr dara visu lai problemātiskie novadi netiktu pamesti.Nu tur kaut kādas dotācijas.privilēģijas.Citādi vienreiz pamestā valsts iestums kloķi dirsā uzpampušajai Rīgai.
13.jūnijs 2023, 14:01 | links
 
bet mājelei tiešām jābūt meža vidū, vai vismaz mežmalā ar pietiekami daudz zemes apkārt, lai paglābtos no lielsaimnieku ķīmijas...
13.jūnijs 2023, 13:11 | links
 
Grib dzimtbūšanu atpakaļ :)
snitraM un jegersz pareiz visu apskaidroja, nu laukos ir vairākas reizes mazāk ļaužu kā padlaikos, bet ražas pat lielākas, darba efektivitāte pieaugusi neskaitāmas reizes. Ja kāds fantazētājs sadomā atgriezties pie dabas krūts un uzcirst mājeli izcirtumā meža vidū, tad pats arī maksās par visām ērtībām un neērtībām.

Karlis_K, 13.jūnijs 2023, 12:06


Nav jau tik bezcerigi. Daudzi jau tā arī dara, arī mans sīks - uzcērt mājeli meža vidū, un dzīvo mierā un klusumā, maksā par sevis patērēto ūdeni & siltumu, nevis kaimiņu nozagto, vai pašvaldības zāles sildīšanu. Mašīnu tur pie mājas, nevis kkur sazin kur stāvvietā. Ok, bērni uz skolu dārziņu, pulciņiem jāvadā, kājām neaiziesi... bet kopumā + daudz vairāk nekā Rīgā :)
13.jūnijs 2023, 13:09 | links
 
Bjorg, a ko Tu piedāvā?? Atņemt lauciniekiem pases, lai sēž, kur dzimuši, nevis uz Rīgu vai ārzemēm brauc??

kā tai dziesmā - jo kam pie jūras mūžs, tam ir pie jūras jāpaliek... :)))
daddy_j, 13.jūnijs 2023, 11:22


Grib dzimtbūšanu atpakaļ :)
snitraM un jegersz pareiz visu apskaidroja, nu laukos ir vairākas reizes mazāk ļaužu kā padlaikos, bet ražas pat lielākas, darba efektivitāte pieaugusi neskaitāmas reizes. Ja kāds fantazētājs sadomā atgriezties pie dabas krūts un uzcirst mājeli izcirtumā meža vidū, tad pats arī maksās par visām ērtībām un neērtībām.
13.jūnijs 2023, 12:06 | links
 
Te izlien šaura stereotipu domāšana, bez sapratnes.

Lauku teritorijās neattīstās ražošana:
1. loģistikas jautājums,
2. darbinieku pieejamība.

Lauku teritorijās darbinieku vajag mazāk ar katru gadu, jo tehnoloģijas neattīstās tikai pilsētās bet arī laukos.
Nevar salīdzināt cik vajadzēja darbiniekus pirms 30 gadiem un cik tagad, lai tā būtu lauksaimniecība, piensaimniecība vai mežistrāde.
Tak paņemiet piemērus piensaimniecībā pienu vadi automātiskās barošanas, lauksaimniecībā gps vadāmi traktori, kombaini, tiešā sēja, nevajag vairs art, kultivēt, sēt un rullēt. Mežā cik harvesters aizstāj cilvēkus?
Cita lieta, ka daudzi izvēlas pilsētu un nevis veidot uzņēmējdarbību lauku teritorijā, lai arī ir daudz labi piemēri kā veiksmīgi strādā un var strādāt no laukiem.
13.jūnijs 2023, 11:41 | links
 
Paldies usi.Nu labi,izšļāvi žulti un miers.Bet pa nopietnam prāts uz jokiem nenesās.Tas nav vienīgais pagasts un vienīgā skola Latvijā ar tik kritisku skolēnu skaita kritumu.Biju uz salidojumu 20 gadus atpakaļ.Taisni bija 12.klases izlaidums.Tur bija kaut kur pie 20 jauniešu.Un pārējo bērneļu skaits noteikti virs 100-ta.Nez kurā brīdī tas negatīvais lūzums ir noticis?4 un 34.Visu laiku jau par to tiek kladzināts un tik klapē skolas ciet. Nu kad tava darbības joma ir tālu no tā,tad jau diez ko neiedziļinies.Un izrādās fakti ir diezgan drausmi. Tiek atzīts,ka galvaspilsētā ir sakoncentrēti vairāk kā puse valsts iedzīvoāju.Usi,es nezinu ar ko tu nodarbojies.Pieļauju,ka esi uzņēmējs.Tevi tāda situācija priecē un tu sit plaukstiņas.Vairāk ļaužu,vairāk iespēju kaut ko notirgot.Bet pa lielam,nu teiksim alegoriski Latvija izskatās kā tāds humanoīds - ar ļoti lielu galvu,kuslām rociņām un kājiņām,atrofētu sirdi,plaušām un aknām.Nez cik ilgi tāds organisms var eksistēt? Politiķi vairāk kā 30 gadus ir pārsvarā stumdījuši krēslus zem dirsām.Kāds kādu stulbu,nevajadzīgu reformu gribējis izstumt.A pārējais poh.Gan jau tas atkodīsies.Īstā jautrība vēl priekšā.

Bjorgvins, 13.jūnijs 2023, 11:16


Tāda situācija daudzos rajonos nu jau ir gadus 20, tie toč nav nekādi jaunumi. Agrākā burvība kad cilvēku plūsma tika organizēta ar pavēli no Maskavas ir prom. Laukos dzīvojošie pašlaik ir brīvi izlemt - te vai tur. Piemēram Rīgas apkārtnē ir skolas kur veido 7-10 pirmās klases, arī man puika šogad sāk mācīties un izrādās ka nemaz tik viegli netiek iekšā kur vēlas, un arī 36 bērni vienā klasē nav diez ko pareizi mācībām. Bez tā visa arī laiki mainās - redz pat no Tukuma un Ogres bērnus vadā mācīties uz Rīgu, kas agrāk likās un bija visai nerealizējami. Tāpat lielajiem un īpaši lielajiem zemniekiem vajadzīga zeme nevis cilvēki, ar kādu desmitu ir ok, pārējie tikai traucē. Var piekrist kad atceroties onkām jaunības dienas liekas ka vot tad viss bija, bet no tā laika viss ir mainījies un kardināli.
13.jūnijs 2023, 11:41 | links
 
Bjorg, a ko Tu piedāvā?? Atņemt lauciniekiem pases, lai sēž, kur dzimuši, nevis uz Rīgu vai ārzemēm brauc??

kā tai dziesmā - jo kam pie jūras mūžs, tam ir pie jūras jāpaliek... :)))
13.jūnijs 2023, 11:22 | links
 
Paldies usi.Nu labi,izšļāvi žulti un miers.Bet pa nopietnam prāts uz jokiem nenesās.Tas nav vienīgais pagasts un vienīgā skola Latvijā ar tik kritisku skolēnu skaita kritumu.Biju uz salidojumu 20 gadus atpakaļ.Taisni bija 12.klases izlaidums.Tur bija kaut kur pie 20 jauniešu.Un pārējo bērneļu skaits noteikti virs 100-ta.Nez kurā brīdī tas negatīvais lūzums ir noticis?4 un 34.Visu laiku jau par to tiek kladzināts un tik klapē skolas ciet. Nu kad tava darbības joma ir tālu no tā,tad jau diez ko neiedziļinies.Un izrādās fakti ir diezgan drausmi. Tiek atzīts,ka galvaspilsētā ir sakoncentrēti vairāk kā puse valsts iedzīvoāju.Usi,es nezinu ar ko tu nodarbojies.Pieļauju,ka esi uzņēmējs.Tevi tāda situācija priecē un tu sit plaukstiņas.Vairāk ļaužu,vairāk iespēju kaut ko notirgot.Bet pa lielam,nu teiksim alegoriski Latvija izskatās kā tāds humanoīds - ar ļoti lielu galvu,kuslām rociņām un kājiņām,atrofētu sirdi,plaušām un aknām.Nez cik ilgi tāds organisms var eksistēt? Politiķi vairāk kā 30 gadus ir pārsvarā stumdījuši krēslus zem dirsām.Kāds kādu stulbu,nevajadzīgu reformu gribējis izstumt.A pārējais poh.Gan jau tas atkodīsies.Īstā jautrība vēl priekšā.
13.jūnijs 2023, 11:16 | links
 
ģeniali, pats dzivo gan jau n-00 km no skolas, bērni vel tālāk ne, nez kuriem tur bij jādzivo mūžīgi.
12.jūnijs 2023, 18:16 | links
 
Nekas nav mūžīgs.Arī Berluskoni.Bet nu sūds ar viņu.Es drusku par citu tēmu.Kaut gan ilgtermiņā šī tēma noteikti pārsegsies ar foruma tekošāko tēmu.Jūs te ilgstoši un dedzīgi apspriedāt kas un kā un kādos līmeņos jums maksās pensijas.Nu,nu. Tagad mans stāstiņš.Es šito sestdienu aizlaidu uz mazo dzimteni.Skolai bija jubileja.Un protams, skolas beidzēju salidojums.Pasākums ļoti jauks. Skola,kaut ļoti veca,atremontēta,labi uzturēta.paldies skolotājiem,pārējiem darbiniekiem, pašvaldībai.Visu cieņu pagastvecim.tikos ar klasesbiedriem,veciem skolas draugiem.Ar daudziem nebiju gadus 50 redzējies.Atklāti runājot jauki un sirsnīgi.Mums bija draudzīga un jautra klase.Tādi esam pat tagad.Jaukas meitenes un forši čaļi.Pagāšgad visi kļuvām par pensionāriem.Bišķi ironizējām par mūsu jauno statusu.Līdz šitai vietai viss ir labi.Pat brīnišķīgi. Mūsu skola neatrodas kādā Latgales kaktā pie Krievijas robežas.Mūsu pagasts ar skanīgu nosaukumu atrodas pašā Vidzemes viducī.Tikai 80 km no Rīgas.Kad es mācījos pēdējo gadu, skolā bija 310 skolēnu.Apkārtējos ciemos bija tikai pamatskolas.Mēs bijām populāra vidusskola. Un tagad nāk cipariņi,kuri pat mani šokēja. Mani ir grūti pārsteigt. Šinī mācību gadā skolā mācījās 34 skolēni.Izlaiduma klasē 4 skolēni. Uz kurieni mēs ejam? Vai tas ir tas rezultāts,ko mēs vēlējāmies?Kas notiek Latvijā?Kad šķīrāmies ar klases biedriem,norunājām pēc 5 gadiem satikties.Es domāju,ka nebūs kur.Čakšene aiznaglos dēļus priekšā durvīm un logiem.Un ne tikai šai skolai.Termins vissslikti ir pārāk maigi teikts.Par pensijām.Nu tiem,kam viņas ir 'vel neko.Nu Brunim,man un gan jau vēl kāds ir.Tikai šifrējas.Nu būs sviestiņam ko uz maizītes uzziest. Un desas ripiņai arī.Nu nebūs desas,aizies līdz tuvākajam strautiņam Noķers pēdējo Latvijas foreli un uzgriezīs uz maizīti.Bet jūs,kas te tā kasījās,kurš nu jums to pensiju maksās,un sapņojāt par pensiju pēc 10,20 vai 30 gadiem,gaida drausma vilšanās.Kā Puķinonkulis teica - dabūsiet sprāguša ēzeļa ausis.Vai teļa. Āmen.
12.jūnijs 2023, 18:04 | links
 
Paliek cerība ka putlers čoma bērēs noķers vainagu.

Karlis_K, 12.jūnijs 2023, 12:38


:))) tādēļ vien varētu vīzu iedot...
12.jūnijs 2023, 13:18 | links
 
L200 [12.jūn]: Jegerzīt, es pat to tavu palagu neizlasīju, jo man viss ir zināms, nevajag atkartoties. Bet to ka UIN un IIN ir tiešā veidā saistits ar vispārējo valsts labklājību un ari ar pensiju apmēru, to nu tu man vari nestāstīt.

Lasīt tu māki, diemžēl tas ari viss. Vajadzētu vēl sākt pašam arī domāt, citādi var sanāk kā tiem kuri, rubļus jaunam televizoram bija "uzkrājuši". :)
Jūsu diskusijā iesaistīties nevēlos un netaisos, bet nostāja "rakstīto nelasīju, bet tāpat nepiekrītu" ir vienkārši apbrīnojams argumentācijas zenīts.
12.jūnijs 2023, 13:14 | links
 

Pievieno savu atbildi

Nepieciešams reģistrēties, lai pievienotu atbildi!
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager