Veidosim saturu kopā!
  • Jūsu novadā gaidāmas vai jau aizvadītas copmaņus saistošas aktivitātes?
  • Jums ir viedoklis par copmanim aktuālu tematu?
  • Esat izbaudījis aizraujošu copes piedzīvojumu?

Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!

Jaunākie komentāri

Seko līdzi

Seko līdzi jaunākām ziņām sev ērtākā veidā izmantojot CopesLietas.lv ziņu sadaļas RSS barotni.
LETA | 16.marts 2011, 13:26 | 11 komentāri | 4913 skatījumi

Vides inspektori no Gaujas izceļ nēģu murdu

Aizvadītajā nedēļā, 10.martā, Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālās administrācijas vides inspektori, veicot zivju resursu uzraudzības reidu īpaši aizsargājamā dabas teritorijā - Gaujas Nacionālajā parkā Līgatnes tuvumā - no Gaujas izcēla nēģu murdu.

Neskatoties uz to, ka upes nēģu (Lampetra fluviatilis) ķeršanas sezona jau vairāk nekā mēnesi ir beigusies un ka, tuvojoties pavasarim, ledus uz upēm kļūst arvien plānāks, riskējot ar dzīvību, malu zvejnieki izliek murdus, aģentūru LETA informēja Dabas aizsardzības pārvaldes vides valsts vecākā inspektore Baiba Līviņa.

Latvijā upes nēģu ķeršanas sezona ilgst no augusta sākuma līdz janvāra beigām. Zivju zvejošana to saudzēšanas periodā, pirms nārstošanas un tās laikā, ir solis uz to iznīcināšanu. Par šāda veida pārkāpumiem draud sods. Saskaņā ar Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksa 80.panta 2.daļu vainīgajām fiziskajām personām var uzlikt naudas sodu līdz 500 latiem, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanas rīkus un pārkāpuma priekšmetus, tajā skaitā pārkāpuma rezultātā iegūtās zivis, kā arī peldošos līdzekļus ar aprīkojumu.

Upes nēģis ir Eiropas nozīmes īpaši aizsargājama suga. Tas ir stipri apdraudēts galvenokārt Baltijas jūras dienvidu un dienvidrietumu daļā. Tomēr, pateicoties plašai populācijai jūras ziemeļu reģionos, Zviedrijā, Somijā un Latvijā, zvejnieki joprojām vēl var nodarboties ar upes nēģu rūpniecisku ieguvi.

Upes nēģa dzīves laiks ir līdz septiņiem gadiem. Sākumā trīs līdz sešus gadus kāpuri, kurus mēdz saukt par ņurņikiem, pavada upēs. Tie dzīvo, ierakušies gruntī, un pārtiek no detrīta jeb augu vai dzīvnieku atliekām. Pēc pārvēršanās par nēģiem 8 līdz 15 centimetrus gari jaunie īpatņi dodas uz jūru. Pieaugušie nēģi pārtiek galvenokārt no zivīm - piesūcas tām un izēd to audus. Pēc viena līdz trīs jūrā nodzīvotiem gadiem tie pārtrauc baroties un dodas uz upēm nārstot. Latvijā tas notiek maijā un jūnijā. Drīz pēc nārsta pieaugušie nēģi mirst.

 
 
[11] Komentāri | dilst | aug
 
Brusis

Labi skan.......

Upes nēģis ir Eiropas nozīmes īpaši aizsargājama suga. Tas ir stipri apdraudēts Tomēr, , zvejnieki joprojām vēl var nodarboties ar upes nēģu rūpniecisku ieguvi.

16.03.11 Atbildēt | Ziņot 0
andris56

Kāda man daļa, ja Latvijā drīkst rūpnieciski zvejot nēģus!!! Stulbāks likums(MN) ir par makšķerējamām (spiningojamām) zivīm -lašiem, taimiņiem, kad nedrīkst paturēt 1gab. bez īpašām licensēm!!!

16.03.11 Atbildēt | Ziņot 0
fuksafons

Kaadeelj celt araaaa bez iipashniekiem ???? ::))) Vajag mazliet pavakteet un ielikt pa pauri mazliet !!! Protams ja tas murds nau kaaadam pagasta vecim vai pasvaldiibas policistam . Ja gadijumaaa tas ir kaadai amatpersoonai tad protams cita lieta vajadzeetu atvainoties un izmaksaat kaadu kompensaaciju gadienaa ja radushies zaudeejumi ::)))

17.03.11 Atbildēt | Ziņot 0
Kupejnieks

Maz ko zinu par nēģiem, bet "rūpnieciskos maliķus" ir pašus jāliek par ēsmu nēģiem!

P.S. Pilnīgi piekrītu andris56 par lašu makšķerēšanas normatīviem - tas ir idiotisma kalna gals! Kāpēc, piemēram, es pēc 1.decembra nevaru mierīgi noiet uz Gauju un paturēt lomā kaut vai vienu uz spininga noķertu lasi vai taimiņu!

18.03.11 Atbildēt | Ziņot 0
andris56

Vai Vides inspektoriem brīvdienas??? Vai brakani uz Īriju aizlaiduši?:):):)))) Pus mēnesis OK:):):)

27.03.11 Atbildēt | Ziņot 0
kunst

lai apskatas kas citas upes notiek, es pa sezonu ventas augsh gala suda tiklus aizkeru, un tas ir regulari, maliki ka bija taa laikam bus, bet francija no negiem sunju baribu taisa un Sensas zivju baribu

29.03.11 Atbildēt | Ziņot 0
maris8282

ko kladzina,ka izcelusi... Jasmejas. Vispar pa upem tadas lietas notiek,ka traks var palikt. Un pats interesantakais ir tas,ka ar maliku shtellem nodarbojas tadi kuriem ir X5 un amats pagasta vai ka likums liela saimnieciba un pietiekosi naudas lai to zivi nopirktu un estu veikala. . . A kad kadu ar makshkeri noker copejot vakarinam,tad jau ir tas jasod pa pilno !

31.03.11 Atbildēt | Ziņot 0
kinvik

Dzirdēju tādu ziņu,ka esot pavairojies nēģu taču un to īpašnieku skaits,,,kam tas izdevīgi?Mums tādi sodi par rokas nēģi,jo,redz to nēģu tik maz....rokas ķertam nēģim licenci nopirkt nevar!Kāpēc?---dod jaunas licences priekš tačiem?

P.S.autoriem no manis-NĒĢIS nav zivs!Tas ir HORDAINIS.

03.04.11 Atbildēt | Ziņot 0
andris.r

Ar makšķeri, spiningu zivis neizķers, ar rokām ķerot, nēģus un vēžus arī neiznīcinās.

Nevajag iekšējos ūdeņos nodarboties ar rūpniecisko zveju, "elektriķus", "ķīmiķus" un tamlīdzīgus fruktus sēdināt čokā, tad zivju būs pa pilnam. Katram sanāks pa lasītim, nēģītim un vēzītim:)

05.04.11 Atbildēt | Ziņot 0
urmaas

man PO.jo šos radijumus DRĪKSTAM tik veikalā iegādāties.kāda mārrutka pēc vēl šamos par makšķernieku kapeiciņām pavairo.

10.04.11 Atbildēt | Ziņot 0
ivo
ivo :

urmasam pilnīgi piekrītu ja nevaram nekādi ķert vai man par to būtu jāuztraucās lai izķer beidzamos

17.04.11 Atbildēt | Ziņot 0
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager