Veidosim saturu kopā!
  • Jūsu novadā gaidāmas vai jau aizvadītas copmaņus saistošas aktivitātes?
  • Jums ir viedoklis par copmanim aktuālu tematu?
  • Esat izbaudījis aizraujošu copes piedzīvojumu?

Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!

Jaunākie komentāri

Seko līdzi

Seko līdzi jaunākām ziņām sev ērtākā veidā izmantojot CopesLietas.lv ziņu sadaļas RSS barotni.
Staburags.lv, Indulis Burka | 27.aprīlis 2011, 11:15 | 7 komentāri | 2109 skatījumi

Tīklus “aizmirst” krastā

Staburags.lv

Lieldienu brīvdienās Jūras un iekšējo ūdeņu pārvaldes Madonas kontroles sektora inspektoriem bija “karstākais” darba laiks — atpūtnieki steidza pie ūdeņiem, tomēr bieži vien zivis mēģināja ķert nelikumīgā veidā. Kopā ar inspektoriem braucienā pa Dienvidsusēju devās arī “Staburags”.

Braucienu sākam Saukas pagastā, netālu no “Dzērvju” mājām. Pavasara ūdeņi jau sen aiztraukuši. Upe atgriezusies krastos. Par to, cik daudz ūdens upē bijis, liecina vien niedru kušķi, kas dažviet alkšņu zaros aizķērušies teju divus metrus virs pašreizējā līmeņa. Jau pirmajā upes līkumā inspektoriem Edvīnam Gudrītim un Jurim Ķimenietim nākas ķerties pie darba. Kādam seklam līcim pārstiepts tīkls. Tas gan ir tukšs, un linums sagulst pie kājām laivā. Aptuveni kilometru lejup pa straumi ir vēl viens tīkls. Inspektori lēš, ka tas upē “aizmirsts” pirms vairākām dienām. Tīkls savērpies un pilns sīkām lapām un zariem. Diemžēl tajā sapinušās arī vairākas zivis. Pāris raudiņu vēl dzīvas un, palaistas brīvībā, žirgti aizpeld, taču kāds prāvāks plaudis tīklā pavadījis pārāk ilgu laiku un jau sapuvis...

Nākamos tīklus pamanām jau Neretas HES ūdenskrātuvē. To licēju, šķiet, krīze nav skārusi, jo viņš izmantojis kvalitatīvus tīklus, nevis lētos ķīniešu darinājumus, kas nopērkami gandrīz katrā makšķerēšanas piederumu veikalā. Tīklos sapinušās ne tikai raudas, bet arī līdakas. Zaļsvārces plāta žaunas un mēmi lūdz pēc palīdzības. Pāris veiklu griezienu ar nazi, tīkls sagriezts, un līdakas aizpeld dzelmē. Šobrīd līdakām ir saudzēšanas laiks un par katru noķerto zivi būtu jāmaksā 100 latu naudassods, kā arī sods par nelikumīgu zveju, taču soda kvīti nav, kam uzrakstīt...

Jau krietni lejpus Neretas upes līčos atrodam vēl vairākus tīklus. Daļa no tiem ielikti vēl pavasara palu laikā un nu iestiepjas pļavā. Inspektori par šādu rīcību sašutuši visvairāk. Tīklu licējs nav uzskatījis par vajadzīgu tos pat pārbaudīt un izņemt. Krastā palikušie tīkli varēja kļūt par nāvīgām lamatām putniem un sīkiem dzīvniekiem. Inspektori satina un iznīcināja arī krastā pamestos tīklus.

Reida laikā sastapām vairākus spiningotājus. Stāvēt ar spiningu upes krastā nav pārkāpums, taču makšķernieku atbildes liecināja, ka viņi nav informēti, kuras zivis šobrīd ir saudzējamas un kuras var lomā paturēt.

Netālu no Ērberģes upes kastā ieraugam vēl vairākus makšķerniekus. Diemžēl nevienam no viņiem nav makšķerēšanas kartes, kura obligāta no 16 līdz pat 65 gadu vecumam, makšķerējot Latvijas ūdeņos. Trīs jauniešus, kuriem ir tikai 16 gadu, brīdina, bet kādai divdesmitgadīgai sievietei, kura makšķerē kopā ar paziņu no Lietuvas, jāmaksā 20 latu naudassods.

Inspektori ar reidā paveikto ir apmierināti. No Upes izņemti deviņi zvejas tīkli aptuveni 400 metru garumā.

 
 
[7] Komentāri | dilst | aug
 
kimko

Visiem sen zināms, ka brīvi pieejamie tīkli nodara lielu kaitējumu dabai, to tirdzniecību un ievešanu valstī sen bija nepieciešams kontrolēt (tāpat kā šaujamieročiem). Patiesībā tās būtu pirmās izmaiņas, kuras būtu jāpanāk. Maluzvejnieki agri vai vēlu sev tīklus sagādās, bet atkritīs tie likumpārkāpēji, kas tos liek tāpēc, ka tīklus var visur pa lēto nopirkt un attiecīgi, zaudējumi, atstājot - pametot tīklu, ir mazi. Pat ja malumedniekam vajadzēs pāris nedēļu, lai jaunus tīklus sagādāt, vismaz pāris nedēļas netiks smeltas zivis.

(papildus jautājums, ja jau ministrijas visu šo laiku neko nedara, un visi zina, ierēdņiem par to lai tīkli būtu brīvā apritē maksā? Ne kontroli kāds vēlas nodrošināt, ne ierobežot piekļuvi populārākajiem maluzvejnieku piederumiem)

Otrs ... parādās, ka liela daļa ir apzināti - neapzināto maluzvejnieku. Pusaudžu gados ar visu karti vienu vasaru biju pats tāds, jo nezināju, ka zandartiem ar ir izmēra ierobežojumi. Nezināšana neatbrīvo no atbildibas. Bet vai tomēr nebūtu vieglāk vai nu sertificēt makšķerniekus (mednieki taču kārto teoriju) vai arī svarīgāko info (saudzēšanas laiks un izmērs) uzdrukāt uz kartes, otrs daudz darba neprasa.

27.04.11 Atbildēt | Ziņot 0
slajs

beidzot šinī puse kāds paradijas,

27.04.11 Atbildēt | Ziņot 0
tomels

priecaatos ja kaads saadus reidus taisiitu gaujaa vireshu pagastaa. pats buutu gatavs pievienoties un paraadiit maluzvejnieku iecinitakas vietas.

27.04.11 Atbildēt | Ziņot 0
abe3000

vel variants pardodot kari lidz jadod bukletins ar svarigako info .....

29.04.11 Atbildēt | Ziņot 0
slajs

par bukletinu kadam jamaksa,un neticas ka visi tadi nezinīši.

29.04.11 Atbildēt | Ziņot 0
andris56

Nezināšana neatbrīvo no soda!!! Ja negrib nepatikšanas, tad noteikumu grāmatiņu jau var nopirkt copes veikalos.

30.04.11 Atbildēt | Ziņot 0
jurcix7

Ja veikalu vadītāji draudzētos ar galvu, tad savos veikalos tādus mēslus kā tīklus vispār netirgotu. Šaubos vai visi skrietu uz Rīgu pa tirgiem meklēt.

01.05.11 Atbildēt | Ziņot 0
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager