Veidosim saturu kopā!
  • Jūsu novadā gaidāmas vai jau aizvadītas copmaņus saistošas aktivitātes?
  • Jums ir viedoklis par copmanim aktuālu tematu?
  • Esat izbaudījis aizraujošu copes piedzīvojumu?

Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!

Jaunākie komentāri

Seko līdzi

Seko līdzi jaunākām ziņām sev ērtākā veidā izmantojot CopesLietas.lv ziņu sadaļas RSS barotni.
Aktuāli | 26.maijs 2024, 10:59 | Komentēt | 295 skatījumi

KIWIE par tīrām upēm

Grafiti mākslinieka KIWIE ietekme – kā ar mākslas palīdzību projektā “Par tīrām upēm!” mēģina radīt lielāku sabiedrības interesi un iesaisti Latvijas upju ekosistēmu uzlabošanā.

Minerālūdens zīmola ’’Mangaļi’’ un Pasaules Dabas Fonda kopīgi rīkotā ilgtermiņa projekta ’’Par tīrām upēm!’’ galvenais mērķis ir Latvijas upju ekosistēmu saglabāšana un atjaunošana. Tomēr tikpat svarīga ir arī sabiedrības līdziesaiste apkārtējās vides saglabāšanas jautājumos un aktivitātēs. Lai sasniegtu arvien lielāku auditoriju, projekta ietvaros tiek meklētas dažādas iesaisti veicinošas formas. Šogad projekta ietvaros fokusā ir problēmas aktualizēšana arī jaunākajai paaudzei, izmantojot komunikācijā mākslas izpausmes veidus. Tieši tādēļ pagājušajā gadā tika uzsākta sadraudzība ar Latvijā un pasaulē pazīstamo grafiti mākslinieku KIWIE, kas radīja unikālu projekta dizainu.

Projekta ’’Par tīrām upēm!’’ ceturtajā gadā svarīgi bija arī vērsties pie jauniešiem un izglītot tos par upju ekosistēmu aizsardzību un atjaunošanu. Tā kā KIWIE ir iemantojis uzticību un popularitāti jauniešu vidū, tad radītajiem speciālajiem dizainiem ir būtiska loma, sasniedzot mileniāļu un Gen Z paaudzi. Ir zināms, ka gan mileniāļu, gan Gen Z paaudze īpašu uzmanību pievērš ilgtspējībai un vides aizsardzībai, salīdzinot ar iepriekšējām paaudzēm. Šīs paaudzes ir uzaugušas laikā, kad tādi jautājumi kā klimata pārmaiņas, piesārņojums un resursu izsīkšana ir kļuvusi vitāli svarīga un aktuāla. ’’Nielsen IQ’’ veiktajā pētījumā gandrīz 70% Gen Z respondentu norādīja, ka vides problēmas ietekmēs viņu veselību un labsajūtu nākotnē. Tas tikai norāda uz to, ka jaunākās paaudzes padziļināti interesējas par globāliem vides jautājumiem un sekām, kas ir gaidāmas, ja neviens nerīkosies. Tomēr bieži vien lokālas vides problēmas tiek nepamanītas uz globālo vides aktualitāšu fona. Tāpēc projekti, kas izglīto par konkrētām vides problēmām un piedāvā risinājumus, ir īpaši nozīmīgi, lai radītu izpratni un iesaisti lokālā līmenī.

’’Ilgtermiņa iniciatīvas ’’Par tīrām upēm!’’ viens no galvenajiem mērķiem ir izglītot pēc iespējas plašāku sabiedrību. Šogad īpaši svarīgi ir pievērst jauniešu uzmanību upju ekosistēmu aizsardzībai un atjaunošanai, jo tieši šī paaudze visaktīvāk meklē ilgtspējas risinājumus ikdienā un prioritizē vides jautājumus. To apliecina arī ’’Nielsen IQ’’ veiktais pētījums, kas norāda, ka procentuāli lielākā jauniešu daļa aktualizē vides jautājumus, jo tie ietekmē viņu labsajūtu un labklājību. Tādēļ likās likumsakarīgi atrast veidu, kā uzrunāt jauniešus viņiem saprotamā veidā. Tā kā KIWIE radītie mākslas darbi ir unikāli un iemīļoti jauniešu vidū, tad likās tikai organiski pagājušajā gadā uzsākt sadraudzību ar talantīgo grafiti mākslinieku,’’ saka Estere Ermale, minerālūdens zīmola ’’Mangaļi’’ vadītāja.

Lai gan ar mākslu vien nevar tieši atrisināt sarežģītas globālas vai lokālas problēmas, tās radītā ietekme uz indivīdiem un sabiedrību laika gaitā var veicināt būtiskas izmaiņas. Ar mākslas palīdzību varam iedvesmot sabiedrību uz aktīvāku iesaisti un iespējams ilgtermiņā mainīt kopējo uzvedības modeli, darbību un pārveidot uzbūvētās perspektīvas.

’’Latvijas upju stāvoklis ir kritisks – piesārņojums un cilvēka darbības negatīvā ietekme turpina apdraudēt šo unikālo un būtisko dabas resursu. Jau ceturto gadu projektā ’’Par tīrām upēm’’ tiek apvienoti spēki, lai veicinātu jauniešu un sabiedrības iesaisti dabas aizsardzībā. Šī gada uzsvars uz jauniešiem ir īpaši svarīgs, jo jauniešu aktivitāte un sabiedrības līdzdalība ir izšķiroša, lai mēs varētu aizsargāt un atjaunot mūsu upes un sasniegt labu vides stāvokli. Tikai kopīgiem spēkiem mēs varam nodrošināt tīru un veselīgu vidi nākamajām paaudzēm,’’ komentē Magda Jentgena,Pasaules Dabas fonda Baltijas jūras un saldūdens programmas vadītāja.

Pagājušajā gadā tika uzsākta draudzība ar Latvijā un pasaulē labi pazīstamo un talantīgo grafiti mākslinieku KIWIE, kas ir pazīstams ar saviem unikālajiem mākslas darbiem. KIWIE projekta ietvaros palīdzēja radīt īpašu projekta simbolu – eža tēlu, kas mitoloģiski saistās ar emocionālo inteliģenci un gudrību, kā arī latviešu senajos stāstos šim tēlam vienmēr ir bijusi liela nozīme. Speciālajā dizainā ezis ir veidots no plastmasas pudeles, izceļot vēl joprojām aktuālo problēmu par upju piesārņojumu. KIWIE radītais dizains zīmīgi tiks attēlots uz metāla krūzītes un depozīta somas.

Talantīgais grafiti mākslinieks KIWIE atzīst, ka vides aizsardzības temats viņam ir tuvs jau no bērnības, kas ir pateicoties viņa vectēvam, kurš iemācīja, cik svarīgi ir rūpēties par Latvijas lielāko bagātību – upēm un to krastiem. Līdz ar to sadraudzība ar minerālūdens zīmolu ’’Mangaļi’’ un Pasaules Dabas Fondu projektā ’’Par tīrām upēm!’’ likās saistošs veids kā vecās, bet dažkārt aizmirstās vectēva gudrības varētu nodot tālāk arī citiem, lai ne tikai viņa dzimtās vietas upes krasts ir ’’National Geographic Awards’’ cienīgs, bet tādi būtu visi Latvijas krasti.

’’Es uzaugu pie upes. Bērnībā katru vasaru pavadījām peldoties upē, labojot koka laivu, kā arī makšķerējot - bieži vien ne tikai zivis, bet arī dažādas "dāvanas", kuras tur kāds bija atstājis. Vectēvs man iemācīja - ja redzi papīru uz zemes, tad pacel to un iemet miskastē! Ja tuvumā nav miskastes, tad ieliec atrasto papīru kabatā un izmet vēlāk tuvākajā miskastē. Tas gan bieži vien beidzās ar nezināmas izcelsmes šokolādes papīriem kabatās un ilgu skaidrošanos mammai. Tomēr dienas beigās visas nepatikšanas bija tā vērtas, jo upes krasts vienmēr mirdzēja un laistījās kā pirms modes skates. Un, kas gan varētu būt labāks, kā pārvērst iespējams ne tik interesanto nodarbi - upju tīrīšanu, par aizraujošu notikumu ar iespēju izpaust savu iekšējo mākslinieku,’’ saka KIWIE, Latvijā un pasaulē pazīstamais grafiti mākslinieks.

Šogad par projekta “Par tīrām upēm!” sadarbības partneri ir kļuvis arī sūtījumu piegādes tirgus līderis ’’DPD Latvija’’, ar kura palīdzību visiem interesentiem būs iespēja tikt pie unikālā Kiwie merčendaiza – metāla krūzītes un depozīta somas - limitētā daudzumā. Unikālo projekta merčendaizu būs iespēja iegūt ’’DPD Latvija’’ pakomātu medību aktivitātē no 22. līdz 24. maijam.

Šogad projekta ietvaros Pasaules Dabas Fonds ir uzsācis darbus, lai sadarbībā ar minerālūdens zīmolu ’’Mangaļi’’ iniciatīvas ’’Par tīrām upēm!’’ ietvaros jau šogad pārbūvētu divas no šīm caurtekām, kuras atrodas uz Vildogas upes. Kā arī šogad projekta ietvaros plānots turpināt darbus pie Bejas dambja nojaukšanas. Bejas dambis ir vienīgais aizsprosts 24 kilometrus garajā Alūksnes upē un, to nojaucot, tiks atbrīvota visa upe. Pēc tā likvidēšanas tiks nodrošināta barības vielu, zivju un citu dzīvību pārvietošanās pa upi.

Par projektu “Par tīrām upēm!”

Minerālūdens zīmols “Mangaļi” ar Pasaules Dabas Fonda atbalstu 2021. gadā uzsāka ilgtermiņa projektu “Par tīrām upēm!”, ar mērķi rūpēties par Latvijas upju ekosistēmas uzlabošanu. Projekta pirmajā darbības gadā tika iegūta informācija par dabīgi vai mākslīgi izveidotiem aizsprostiem Latvijas upēs, par kuriem ziņoja sabiedrība, kā arī tiks veikts vides pētījums ar Pasaules Dabas Fonda ekspertu iesaisti, lai izvērtētu šo aizsprostu ietekmi uz dabu. Kopumā tika identificēti 70 aizsprosti no kuriem 10 noteikti kā aizsprosti, kas nodara nozīmīgu kaitējumu kopējai Latvijas upju ekosistēmai. Latvijas upju ekosistēmas uzlabošana plānota vairāku gadu garumā, taču jau šogad uzsākta upju izpēte un sabiedrības izglītošana.

 
 
[0] Komentāri
 
Nav pievienotu komentāru. Esi pirmais!
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager