Aivars Rudzinskis

Aivars Rudzinskis

Makšķerē karpas Latvijā un ārpus tās robežām kopš 1997. gada piekopjot moderno "noķer un atlaid" principu kā arī visas iespējas, ko piedāvā modernās karpu makšķerēšanas teorijas. Vai tas ir ezers vai upe Latvijā, Volga, Ebro, St.Lawrence vai cita tūristu iecienīta karpu vieta pasaulē - jautājiet un mēģināsim kopīgi rast atbildes.

Karpa nav ēdiens, karpa ir draugs

Atbildes

Jautā zvejniexkolk

Sveiks!

Neesmu karpu copmanis, bet mans rada gabals vēlas ar Tevi pakonsulteeties copes sakarā,tādēļ pārsūtu dažus viņa jautājumus. Viņš ir no Izrēlas, tādēļ jautājumos var būt drukas kļūdas. Paldies!

1. Vai arii Latvijaa kaads makshkjeree karpas uz triis-zhubura aakjiem (pietojot karpu bariibu vai miiklu)?

2. Makshkjereejot piem. karpas uz pludinjmakshkjeri vietaa, kur ir viljnji, vai tas ir labi-sakariigi ja eesma cilaajas deelj viljnjiem (deelj pludinja veida) - vai tas piesaista, vai atbaida zivis? Vai garena veida pludinji (ne apaljiigas formas) ir piemeerotaaki viljotaam vietaam/apstaakljiem - vai tml. pludinjsh "apkaro viduveejos viljnjus" - eesma tureetos vienliidziigaa dziljumaa?

3. Vai tavupaat karpas ir piemeetots makshkjereet uz pludinj makshkjeri vai obligaati tikai uz grunts makshkjeri? (droshvien tas ir atkariigs no grunts, piem. zaalaina grunts?)

4. Es Latvijaa sapirkos plaanus standarta lieluma aakjus, nepirku leetaakos, un ... pie lielaaka svara/slodzes vinji iztaisnojas. Vai tu zini kaadu konkreetu paziistamu firmu kura razho kvalitatiivus aakjus (plaanus - ne biezus, izsturiigus - kuri peec iespeejas neluuztu un neiztaiskotos)?

Paldies! Visu labu!

Atbild Aivars Rudzinskis

1. kādreiz tā darīja, bet tas ir ārkārtīgi nežēlīgi pret karpu un arī strādā slikti. mata sistēmas ir daudzkārt efektīvākas, āķi daudz izturīgāki un mīkla nekrīt nost iemetienā un to nevar nograuz mazās zivis. nav pilnīgi neviena iemesla, kādēļ nevārīta mīkla ir labāka par vārītu mīklu (boilu). 2. dažādām zivīm tas efekts var būt dazāds, karpas pamatā barojas no grunts un tādus pusūdenī kustīgus āķus diez ko neņem. ja nu vienīgi aiz nekodarīt. 3. pludiņmakšķeres galvenais mīnus ir vertikāli ūdenī izvietotā aukla, ko uzmanīgas karpas pamana un netuvojas. sīkās karpiņas dīķos, protams, noteikti var makšķerēt uz pludiņmakšķeres. 4. āķi paši no sevis neiztaisnojas, tos iztaisno makšķernieks pārāk spēcīgi velkot zivi. Vajag būt maigākam zivs izvadīšanas laikā, jāļauj tai pacīnīties, vairāk jāatbrīvo spoles bremze, ar roku un kātu jāamortizē zivs spēcīgākie rāvieni, utt., tad arī āķi netaisnosies. āķa izturība pret atliekšanos ir atkarīga ne tikai no ražotāja, bet no izmēra un arī formas - āķi garākā kātā liecas vairāk nekā īsi.

Atbildēts: 15.maijs 2018, 12:40 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā ziemelis28

Sveiks!

Copēju tikai pāris gadus, esmu pludiņmakšķeru piekritējs.Lielākoties dzīvojos pa salīdzinoši lieliem privātiem dīķiem , patīk līņu cope. Pēdējā copes reizē 3 metrus no krasta, starp zālēm, izvilku divas 3kg karpas. Tas protams izraisa zināmu interesi par šīs sugas copi.

Līdz šim lielas naudas ekipējumā neesmu ieguldījis un neplānoju to arī darīt, jo pasēdēt sanāk tikai brīvdienās un ne katrās. Izstudēju Jūsu pēdējo 3 gadu atbildes, saprotu,ka kārtīgs karpu ekipējums maksā daudzus simtus. Man gan pēc tāda nav vajadzības,jo iesācējs to pielietot tāpat nepratīs. Copēju uz parastām 20 eiro vērtām teleskopa makšcerēm un parastām 20 eiro vērtām 3000 izmēra spolēm. Pamataukla 0,3 monofīls, talak griezulis un salmo veicī nopērkamās gatavā monofīlā pavadiņas 0,18 ar 6 izmēra āķi.

Vēršos pie Jums,ekspert, ar vairākiem jautājumiem,kas man palīdzēs, kaut mazliet, izprast karpu copi un uzlabot sniegumu bez lieliem ieguldījumiem,jo uzskatu ka jāsāk pamazām.

1) vai es saprotu pareizi- speciāls karpu kāts vajadzīgs, lai varētu smago boilu sistēmu ar svinu iemest ūdenī nesalaužot kātu? Jo izvilkt karpu jau principā var ar jebkuru kātu.

2)Vai ar barasto teleskopa kātu ir iespējama copēšana ar mata sistēma uz boilu? Vai nevar izmantot mata sistēmu ar pludinu un bez smagā svina? Cik saprotu,tas smagais svins vajadzīgs lai karpa pati piecirstos,ja?

3)kur karpa ir meklējama. Neizprotu kāpēc tiek runāts par dārgu inventāru tāla iemetiena nepieciešamībai? Kādos gadījumos karpu meklē tālumā? Vai karpa baidās nākt tuvu krastam? Vai varu turpināt copēt tuvu krastam starp zālēm vai tomer meginat talak un dziļāk?

Paldies jau iepriekš!

Atbild Aivars Rudzinskis

1. pareizi saproti. tomēr arī ar stiklašķiedras kātu var nelielos attālumos mest normālu karpu sistēmu ar 100gr svinu - maigi un bez spēka. risks, protams, pastāv, bet tāds pastāv arī metot ar 400 eur vērtu kātu. 2. jā, svins palīdz piecirsties, bet ar superasu āķi bez tā var iztikt un arī pietikoši liels pluds var pildīt to pašu svina funkciju. vienīgā bēda ar pludiņmakšērēm ir tā, ka vertikāli izvietota aukla padara karpu krietni uzmanīgāku un visdrīzāk aizbaidīs. Gruntsmakšķere ļauj visu auklu turēt pie zemes. 3. tālmetiens lielakoties ir stila un modes jautājums, jo apliecina karpinieka spējas samaksāt par dārgu kātu un minimālu treniņu. realitātē tālmetiens ir būtisks sacensībās, kad daudz tuvu viena pie otra samestas makšķeres atbaida karpas no krasta un ar tālāku metienu tās var sasniegt. savukārt ikdienā mēdz būt gadījumi, kad tālumā ir kāda sala, pretējais krasts, zāļu pudurs, sēklis utml. Visādi citādi tu vari darboties gar krastu, jo īpaši pavasarī, kad tur ir siltāks ūdens, ja vējš sejā. Zāļu tuvums gan vienmēr nozīmē arī iespēju karpai tajās pēc pieciršanas mukt slēpties un ar švakāku inventāru lielāku eksemplāru būs grūti izvilkt. Pats esmu vilcis no pusmetra dziļuma pašā krasta tuvumā. Tomēr tur ir daudz nianses... Lai nu kā, domugājiens tavs ir gana perspektīvs.

Atbildēts: 14.maijs 2018, 12:43 | 1 komentārs | Adrese atbildei
Jautā abramisbrama

Sveiki,

Ilgi domāju uzsākt karpu makšķerēšanu(nedaudz nopietnākā plaknē),bet īsti saprašanas šajā,manuprāt,visattīstītākājā un komplicētājā makšķerēšanas veidā,man nav.

Līdz šim karpas ir sanācis ķert tikai ar fīderiem.

Būšu pateicīgs par jebkāda veida palīdzību;

1.Kātu izvēlē(vēlams 2 gab.);

2.Spoļu izvēlē;

3.Makšķerkātu statīvs kopā ar signalizātoriem;

Es pieņemu,ka man nebūs vajadzīgi kosma klases kāti un spoles-pietiks ar +/- budžeta inventāru.

Liels paldies,

Jauku dienu!

Atbild Aivars Rudzinskis

Apsveicu ar pieņemto lēmumu, tagad tik uz priekšu, kamēr vēl ziema nav pienākusi. noteikti palīdzēšu izvēlēties, bet nu vajadzētu tev pašam sākumā noformulēties ar to, cik kopā vari visam atvēlēt naudiņas, pirksi visu jaunu vai var arī lietotu? Pirksi mūsmāju veikalos vai pasūtīsi internetā? Katrā ziņā nesāc ar dārgo galu, jo vajadzēs jau vēl auklas, pavadiņas, āķus un vēl daudz un dazādas lietiņas, kur kopā salasīsies. Visjēdzīgāk jau būtu aiziet uz veikalu, kas specializējas karpu makšķerēšanā un tur visu saplānot.

Atbildēts: 6.maijs 2018, 11:54 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā CAT

Sveiki. Man ir jautajums. Man interesē karpu cope, bet es esmu iesācējs. In interesē makskerkāti. Fīderis ar testu 120 g deretu karpu copei. Vai tomer labak karpu kātu? Paldies.

Atbild Aivars Rudzinskis

sākumam noteikti derēs.

Atbildēts: 2.maijs 2018, 13:54 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā forelis

Kas sakāms par Salmo karpu kātiem un spolēm? Ir jēga riskēt iesācējam, vai labāk tomēr skatīties uz ko nedaudz dārgāku?

Taifūns ir mēģināts, pēc gada izjuka gan 2 spoles, gan 2 kāti. Domāju vēl par to vai atšķiras kvalitāte pašas salmo produkcijas vidū starp taifūniem un piemēram diamond baitrunner spolēm?

Atbild Aivars Rudzinskis

Salmo produkcija ir plaša un tajā var atrast gan augstāka, gan demokrātiskāka gala lietas. Līdz ar to drīzāk ir vērts skatīties uz cenu kā indikatoru un negaidīt, ka 30 eur vērta spole būs tikpat izturīga kā 300 eur vērta. Cita lieta, ka izvēloties no Salmo produkcijas klāsta vajadzētu izvairīties no lietām, kas ir paredzētas mazu karpiņu makšķerēšanai komercdīķos. Runājot par spolēm ar baitrunner mehānismiem, tad salauzt tos var arī pašus dārgākos, ja vienlaicīgi piecērt un uzgriež spoli, kā to dara daudzi iesācēji un arī man pašam ir gadījies. šajā brīdī mauciens pa zobratiem ir ļoti jaudīgs un salūzt var jebkuri. tādēļ kā minimums vajadzētu parasto bremzi pieregulēt mazliet vaļīgāku un iemācīties izvadīšanas laikā to piegriezt ciet pēc vajadzības. otrkārt, piecērtot vislabāk pieturēt kaseti ar roku. Ja šo iemācās, tad izturēs arī pašas lētākās spoles. savukārt spoles ietekme uz iemetiena attālumu - tas jau atkarīgs no kasetes izmēra un auklas klāšanas blīvuma parametriem, kam mazāk sakara ar cenu. galu beigās tos dažus papildus metrus, ko iemetienā dod laba spole, jau var sasniegt arī mazliet patrenējoties. Vienā vārdā runājot - jo lielāka meistarība, jo lētāku spoli var atļauties. Pat kātiem līdzīgi. Karpa salauzt nevar pat vislētāko stiklaškiedras kātu. es sāku makšķerēt karpas volgā pamatīgā straumē tieši ar salmo stiklašķiedras kātiem par 11 latiem gabalā un nevienam nekas nenotika. vienīgais veids, kā salauzt kātu, ir nepareizi vai neuzmanīgi ar to apejoties. Sākumā tas gadās visiem un no kļūdām ir jāmācas, un dārgāks kāts tevi nepaglābs, ja šoklīderis, piemēram, būs pirms metiena aptinies ap riņķi un nebūsi to nokontrolējis. toties skāde būs krietni lielāka. es teiktu tā - dārgāku kātu vari pirkt tad, ja iepriekšējais ir sveiks un vesels un vari to kādam notirgot. savukārt, ja to esi salauzis, tad labāk pērc tādu pašu vai lētāku un mācies nesalauzt.

Atbildēts: 13.aprīlis 2018, 09:36 | 2 komentāri | Adrese atbildei
Jautā Copmanis10

Sveiks! Vai domā ka jau ir "prāta darbs" mēģināt iet uz karpām ,un ja ir tad kādas taktikas,sistēmas? Paldies.

Atbild Aivars Rudzinskis

protams, ja ledus netraucē, tad ir jādarbojas! spilgti popapi, praktiski nekādas barošanas un aktīva pārmešana visos virzienos.

Atbildēts: 6.aprīlis 2018, 22:08 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Kubietis

Labdien Aivar!

Kadas ir Jusu atsauksmes par FOX baitrunnera spolem (FOX EOS 12000 FS)

Atbild Aivars Rudzinskis

Normāls darba zirgs.

Atbildēts: 23.februāris 2018, 18:41 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā kiborgs72

Sveiks Aivar,

Svieciens Jaunajā 2018 gadā.

Nepieciešama Jūsu padoms dažos jautājumos. Šogad esmu nolēmis vairāk karpu copes laika veltīt karpu copei Gulbja ezerā, par cik pagājušo gadu tur tika vilkti ievērojami lomi un tas arī nav tālu no dzīvesvietas:

pirmkārt: ezers ir zāļains, protams teiksi paņem laivu un izpēti gultni, ko varētu arī izdarīt. Bet pagājušā gadā ievēroju, ka brīvdienas tur ir ļoti aizņemtas copes vietas, tāpēc nav garantijas ka tiksi izraudzītaj­ā vietā. Esmu daudzos video redzējis, ka zāļainās vietās copmaņu uz līdkora liek tādas ka vates piciņas, lai boila normālā stāvoklī nostājas zāļainā vietā. Nevaru tais video saprast, kā to lietu sauc, droši vien Jūs zināt, būtu labi angliskais nosaukums, jo Latvijā noteikti šādas lietas nebūs;

otrs jautājums. Jūs savās atbildēs bieži iesakāt mainīt pavadas ja necopē. Kā Jūs to domājat, pietiek, ka apmainu garumu, krāsu , vai tas ir domāts pavisam savādaka veida sasietu pavadu liekam virsu;

treškart: pie reizes arī jautājums par iebarošanu. Par cik stradaju, visticamāk nesanāks man laika izpētīt ezera gultni, jo copēt varēšu doties tikai no piektdienas vakariem, tad vai ir vērt mest barību šajā ezerā, ja ir aptuvena nojauta ka gultne tajā vietā ir zāļaina. Varbūt zāles boilu krāsai ir kāda nozīme no Jūsu pieredzes, jo cik atceros no komentāriem , Jūs šajā ezerā arī esat copējis. Un pēdējais jautājums, man daži ,,meistari" parasti saka, ka jāmet tuvāk pie zāļu puduriem, kādi ir izteikti Gulbja ezerā. Vai tam ir nozīme. Es cik copēju Gulbītī , centos izvēlēties cauri tekošas upes gultni, nu cik viņa nosacīti tur ir.

Atbild Aivars Rudzinskis

Par iebarošanu - ja vienā ezerā, jo īpaši tādā, kas nav baigi liels, regulaŗi pa druskai metīsi konkrēti vienas un tās pašas boilas, tad karpas pie tām pieradīs un dos priekšroku pret citām, mazāk pazīstamām. šādas taktikas gadījumā ir samērā vienalga, kurā ezera kaktā tās boilas tiek barotas, jo karpas pārvietojas pa visu teritoriju. protams, nevajag barot tur, kur to acīmredzami nebūs. šāda taktika ir ļoti noderīga vietām, kur nekad nezini, kurā ezera pusē ikreiz nonāksi - vai nu sektoru aizņemtības dēļ vai, piemēram, vēja virziena dēļ. pie šādas taktikas būs krietni mazāk jāzīlē par boilu sastāvu, krāsu un citām niansēm - strādās praktiski jebkura kvalitatīva barības boila, jebkurā krāsā. par pavadiņām - katrai tās sastāvdaļai vai īpašībai ir nozīme, tādēļ jau tās tik dažādas ir pieejeamas. dažrezi labāk strādā zaļa un dažrez brūna, citreiz labāk īsāku un citreiz garāku. lai nebūtu nemitīgi jāeksperimentē, ir vērts paskatīties zem ūdens, kā tā tur izskatās - konkrētajā vietā, uz konkrētās gultnes, starp konkrētām zālēm utt. jo mazāk tā redzama un pamanāma, jo labāk. turklāt naktī un dienā aina noteikti atšķiras. par siešanas veidiem - nu te var stundām par to runāt. ir cilvēki, kas zin tikai vienu vai labākajā gadījumā divus un ar tiem strādā. kamēr karpas ir dumjas, šāds piegājiens dod rezultātu, jo labāk strādājoša un kaujā pārbaudīta pavadiņa nekā jau sākotnēji kļūdaina. tomēr vietās, kur karpas ir iemācījušās tikt galā un neuzķerties uz standarta biežāk lietotajām sistēmām, aina mainās un labāki rezultāti būs tiem, kas riskēs un piedāvās ko mazāk redzētu un principiāli savādāku. par zālēm runājot - karpām tur ļoti patīk un visdrīzāk nav baigi daudz vajadzības vispār no tām līst laukā. tomēr zāles nekad nav viendabīgas. ja tajās dzīvo karpas, tad tās tur ir izveidojušas ejas vai koridorus un pat konkrētus barošanās laukumiņus. jā tādus atrod, un uz tiem izvieto pavadiņu, tad rezultāts garantēts. ja met uz dullo zālēs, tad visdrīzāk jau pavadiņa nogulsies uz zālēm kaut kā stulbi un tur arī tāda karāsies mūžīgi. ja nu tomēr nav iespējas izpētīt tās zāles un nolikt makšķeri vislabākajā punktā, pēdējā un visgrūtākā taktika ir ar barošanu viņas izvilināt ārā, visamaz uz metru. es tomēr ieteikšu laivu, vislētāko rotaļu pūsli kaut vai. vai vēl labāk - peldēšanu un niršanu. par tiem video - atsūti linku.

Atbildēts: 5.janvāris 2018, 19:50 | 2 komentāri | Adrese atbildei
Jautā kredo

Vēlos iegādāties kātu karpām 3.30 m . Kāds būtu labāks saliekamais vai teleskopiskais un kāpēc ?

Kādu kāta testu ieteiktu, ja mērķa zivs ir 2 - 7 kg. ?

Atbild Aivars Rudzinskis

karpām teleskopiskus kātus nelieto, tie nav pietiekoši izturīgi. kāta tests nav atkarīgs no zivs izmēra, bet gan no metamā svina smaguma. orientējši 3lb tests būtu atbilstošs svinam ap 100 gramiem, kas arī būtu tas ieteicamākais.

Atbildēts: 5.janvāris 2018, 14:03 | 1 komentārs | Adrese atbildei
Jautā Copmanis10

Sveiki! Laimīgu jauno gadu! Vēlos sākt savu karpenieka karjeru,sakiet lūdzu kas tad īsti man ir vajadzīgs sākumam. Naudu atlieku cik nepieciešams,makšķerēšu karpu dīķos,un ezerā, padies jau iepriekš!

Atbild Aivars Rudzinskis

sākumam tev vajadzētu aiziet līdz makšķerēšanas veikalam, vislabāk šobrīd Copes Nams, satiec Edvīnu un pastāsti par savām vēlmēm un iespējām. Tikai naudu labāk pirmajā reizē atstāj mājās, sākumā visu izplāno, uzliec uz papīra, parēķini. pakonsultējies, varbūt kaut ko no visa saraksta labāk pameklēt lietotu un lētāku. no otras puses, ir virkne lietu, uz kurām taupīt nevajadzētu. tad nu, kad kopējais saraksts sāk veidoties, raksti šeit mazliet konkrētākus jautājumus,

Atbildēts: 4.janvāris 2018, 14:34 | Komentēt | Adrese atbildei
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager