Normunds Grabovskis

Normunds Grabovskis

Profesionāls makšķernieks, firmas SALMO un vairāku starptautisku žurnālu eksperts jautājumos par inventāru, pludiņmakšķerēšanu, zivju iebarošanu un visa veida ziemas makšķerēšanu.

Kompetenci makšķerēšanā apliecina arī augstie sasniegumi Latvijā un pasaulē:

  • divkārtējs pasaules čempions;
  • divkārtējs pasaules vicečempions;
  • daudzkārtējs Latvijas čempions;
  • Lietuvas čempions;
  • daudzu starptautisku sacensību uzvarētājs.

Eksperts iesaka

Salmo
HEINOLA
Sensas
Norfin

Atbildes

Jautā Raiders

Sveiks. Esmu nolēmis iegādāties Salmo Supreme Match 390 kātu. Veikalā to redzēju apmēram pa 20 Ls. Vai tiešām šis kāts maksā tik lēti? Kādu spoli (līdz 20 Ls) labāk likt šim kātam?

Atbild Normunds Grabovskis

Kātiņš nav slikts, tas ir kompozīt materiālu kātiņš, labs, lai saprastu kas tas ir mačmakšķere, šīs makšķeres cenai veikalos vajadzētu būt ap 22-23 latiem, tā ka tu vēl vari ietaupīt. No spolēm es tev ieteiktu iegādāties paātrināta pārnesuma spoli SALMO DIAMOND XRC RD, 30 izmēru, tā ir 6 gultņu spolīte, kura lieliski iederēsies pie tava kātiņa un ja vien nebāzīsi to tīšu prāt smiltīs, tad gadus 3-4 tā tev nokalpos godam, spoles cena veikalos būs ap 18 latiem.

Atbildēts: 17.marts 2008, 11:06 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā heino

Sveiciens no kūrortu zemes! Gribu jautāt kā Salmo ekspertam! Vai gan patiesi, ka manam draugam pēc nosūtīta uz ekspertīzi peldoša (faktiski momenta grimstoša) Norfin kombinezona rakstīja Salmo menedžeris K.Liepa, ka kombinezons pēc instrukcijas ir vienmēr pirms lietošanas ziemā āliņģi jāpārbauda. Vai var būt, ka citādāk par viņa peldēšanu var pārliecināties? Varbūt šiem kostīmiem arī ir kāds laika ierobežojums, kad viņi vairs nav lietojami pēc ES sertifikāta par peldētspējīgiem ar 70nj.

Atbild Normunds Grabovskis

Tā pamatīgi nosmējos lasot tavu jautājumu, acīm redzot kāds kaut ko nav sapratis, visticamāk, ka tavs draugs, peldošajiem kombinezoniem ir jānotur cilvēks virs ūdens vismaz 20 minūtes, līdz mirklim, kamēr ierodas glābēji, tieši tādēļ kombinezonu augšdaļa parasti ir spilgti krāsota ar atstarojošām uzšuvēm. Peldošajos kombinezonos peldošais materiāls ir kostīma augšdaļā, lai tieši ķermeņa augšdaļa atrastos virs ūdens.

Ja šo tērpu iemet ūdenī vienu pašu, tad tas pēc mirkļa sasūcas ar ūdeni un lēni nogrimst, toties ja to uzvēl cilvēks, aiztaisa visus rāvējslēdzējus , savelk klipšus uz piedurknēm un virs zābakiem, tad iekrītot ūdenī izveidojās kaut kas līdzīgs balonam, pirmkārt jau tas neļauj noiet zem ūdens jau pašā ielūzšanas mirklī, tātad cilvēks nedabū aukstuma šoku, un otrkārt gaiss strādā kā papildus glābšanas riņķis. Pats esmu ielūzis reizes 5 un tieši pateicoties peldošajam kombinezonam vienmēr esmu veiksmīgi saviem spēkiem ticis atpakaļ uz ledus, noskurinājies un turpinājis copēt, tiesa vienreiz Peipusā nebiju aiztaisījis centrālo rāvājslēdzēju un piesmēlu kombinezonu kā maisu, bet tur jau pats esmu vainīgs. Kombinezona peldētspējas ilgums ir atkarīgs no lietotāja, jo ja kombinezons pēc copes tiek žāvēts uz radiatoriem, ja to cenšās izmazgāt veļas mašīnā, tad tas jau pēc pāris mēnešiem kļūs tikai lupata, jo gan auduma membrāna, gan peldošie ielikņi no karstuma un ķīmisku vielu iedarbības zaudē savas īpašības.

Atbildēts: 17.marts 2008, 11:05 | 1 komentārs | Adrese atbildei
Jautā mazaiseziitis

veiks Normund! Daudz lasu tavus rakstus! Ļoti interesanti! Esmu kaislīgs spiningotājs un mani lomi nav peļami! No velces praktiski tukšā nekad neatgriešos! Ieinteresēja tavs raksts pēdējā numurā par raudām un baltajiem sapalīšiem! Jautājums! Ko un kā varētu noķert ar vienkāršu pludiņmakšķeri 4,0m. dzīvoju Baltezerā! Kur būtu jēga iesācējam aizbraukt, lai nebūtu jātriecas 200km, bet varētu kaut ko noķert, lai sanāk voblai ko pirtī sakarināt! Raudas, brekšuki, sapalīši un vimbas būtu pašā laikā! Esmu ķēris vimbas Gaujā ar grunteni! Kad vimba iet normu saķert nav problēmas, bet gribas visu dienu vērot copi un pastrādāt ar pludiņu!

Atbild Normunds Grabovskis

Ideāla vieta, kur makšķerēt ir kanāls starp abiem ezeriem, tur taču balto zivju ir lērums, arī pa smukam breksim reizi pa reizei trāpās, pats šogad pa vakariem daudz laika pavadīšu Bukultu kanālā, tiesa vietējie stāsta, ka zivju esot mazāk kā kādus gadus atpakaļ, bet zivju tur vēl ir pietiekoši, kā ne kā visas Baltezeros ienākošās zivis iet caur šo kanālu, tur ir smukas raudas, praktiski vienmēr var „atvērt” brekšukus, voblai derīgas zivis. Gauja pie Ādažiem man vēl ir pasvešs rajons, bet zinu, ka vasarā tur ir gan brekšuku gan raudu bari, izcili smuki asari, tā ka patiesībā jau ap Rīgu ir ļoti daudz labu copes vietu, vajag tikai sākt copēt, vienu gan es gribu ieteikt, nesāc copēt bez iebarošanas, sabojāsi iespaidu par procesu.

Atbildēts: 17.marts 2008, 11:05 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā jukums17

Man gribējās pajautāt. Mums te ir viens tāds dīķis kur pilns ar zivīm gan karpas, gan raudas, brekši un vēl daudz, bet es tās zivis nevaru noķert, jo viņām nekas negaršo un viņas ir milzīgas. Jūs lūdzu nevarat kādu recepti pateikt. Man tās zivis neķeras uz neko.

Atbild Normunds Grabovskis

Lasu tavu jautājumu un smaidu, jo bija laiks, nemaz ne tik sen , kad arī es staigāju gar Dikļu dzirnavu dīķi un vienkārši skatījos uz tām milzīgajām karpām, kas tur gulēja saulītē, pat muguras spuras no ūdens izbāzušas, smuki. Patiesībā jau viss ir vienkārši, ja ir zivis, tad viņas ēd, lielai zivij vajag ēst daudz, tātad tikai jāatrod kur viņām ir galds, vai arī šāds galds jāuztaisa pašam. Ja ar lielajām karpām kopīgu valodu atrast tev var būt biki grūtāk, jo viena lieta ir piespiest to karpu pieķerties, otra lieta ir viņu arī izvilkt, pat nezinot cik tev ir gadu un kāda tev ir pieredze, uzreiz pieļauju, ka neesi gatavs, ka karpa pirmajā skrējienā notīs no tavas spoles metrus 70 auklas vismaz. Bet nu ar brekšu puikām, lielajām raudām un līņiem jau nu kopīgu valodu var atrast, tikai vajag pacietību, pavēro, kur breksis visvairāk spēlējās, vai kur veči viņus ķer, tad pamēģini zivis tur pabarot kādas dienas trīs iepriekš, teiksim ieberot katru dienu pa 3-5 kg applaucēta kombikorma vai kādas no lētākajām gatavajām barībām, pēc tām salasi mazas slieciņas, nopērc gaļinieciņus, salasi ūdenstārpus , apsēdies savā iebarotajā vietiņā un zivis tev pateiks paldies par cienastu.

Atbildēts: 17.marts 2008, 11:04 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā maaris

Labdien! Cik noprotu Jūs lietojat ļoti mazus āķīšus. Vai nav tā, ka lielās zivis bieži noraujas? Vai mazie āķi sevi attaisno? Man, makšķerējot raudiņas ar mazu āķi, ja paņem kas lielāks tas parasti noraujas. Tāpēc makšķerējot cerībā noķert zivis virs 1kg lieku kādu 4-6 numuru. Paldies!

Atbild Normunds Grabovskis

Manā izpratnē ļoti maziņi āķīši ir 22.-26. numurs, maziņi 18.- 20., normāli 14.- 16. numura āķi, lieli 10.-12., atgādināšu, ka runa iet par balto zivju ķeršanu, mačos pamatā makšķerēju ar 16.-18. numura āķiem un zivju, kas noraujās praktiski nav, ja vien nepieķeras kāda karpa, mačos gan lielākais breksis man ir bijis 2.8kg, noķerts uz 18.numura tieviņu āķiti un 0.10 mm pavadiņu, tiesa tas ir ar štekeri. Praktiskajā copē pats iecienītākais āķa izmērs man ir 14., pamatā lietoju COBRA āķus , precīzāk sarkanos MIRAGE sērijas āķus, tie ir vidēji resni, asi, klasiskas formas āķi, uz kuriem var spraust gan motili, gan gaļiniekus, gan grūbu un maizes bumbiņu. Patiesībā jau āķa izmērs jāizvēlas tikai un vienīgi vadoties no ēsmas izmēra, toties āķa resnums jau ir atkarīgs no makšķerēšanas veida, jo ja piemēram štekerim zivs rāvienus slāpē amortizatora gumija, tad jau bezriņķu makšķerei to dara pats kāts un ja makšķere ir vidēji cieta vai cieta, tad tas pats āķītis, ar kuru uz štekeri varēja vilkt breksi pēc brekša, piesiets pie bezriņķu bmakšķeres vai bolonēzes sāks liekties vaļā jau pie vidēji lielas zivs. Mans ieteikums tev , samazini āķa izmēru uz 12., pavadiņas izmēru uz 0.14mm un redzēsi, ka zivju patiesībā ir stipri vairāk kā tu domāji , lielas zivis ir pietiekoši gudras, viņas lieliski redz tavu enkuru auklas galā, manuprāt lielākā problēma kāpēc tev nosprūk zivis ir tā, ka tu pats sāc stresot un stiept to nabaga zivi no ūdens par visām varītēm, ļauj viņai nogurt, izbaudi mirkli, jo makšķerēšana nav tikai zivju ieguves veids, makšķerēšana ir dzīvesveids .

Atbildēts: 17.marts 2008, 11:03 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Juzix

Labdien Normund! Lasīju šā mēneša "Copes Lietas", kur vairākas reizes tika pieminēta boloņas makšķere! Neesmu īpaši pieredzējis makšķernieks, tādēļ rodas jautājums - kāda tā ir?

Atbild Normunds Grabovskis

Boloņas makšķere – polonēze – teleskopiskā makšķere ar riņķiem ir viens un tas pats, vienkārši par bolonēzēm tiek uzskatītas makšķeres virs 6 metri, bet tas arī ir tāds virspusējs dalījums. Lielos vilcienos par bolonēzi var nosaukt jebkuru teleskopisko makšķerkātu, es jau CL redaktoram teicu, ka nevajag izgudrot vai tulkot burtiski terminus, sevišķi slikti, ja to dara cilvēks, kurš nesaprot ko dara.

Manos tekstos šīs makšķeres vienmēr tiek sauktas par bolonēzēm , tā kā tās sauc lielākā daļa Eiropas makšķernieku, tieši tāpat kā feeder mēs Latvijā saucam par fīderi, mach makšķeri es saucu par mačkātu vai mačmakšķeri.

Atbildēts: 8.marts 2008, 17:13 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Girts7

Sveiki Normund. Es gribēju pajautāt vai šajā līmenī un straumē ir vērts iet uz brekšiem. Ja jā, tad kā var tikt galā ar straumi, jo mums Bārta ir pastrauja tikko ceļas līmenis.

Atbild Normunds Grabovskis

Breksis neguļ ziemas miegu un jums tur ir superīgas bedres un atstraumes kur brekši uzturās visu gadu, protams, ka tā var nebūt vasaras cope, bet pie brekša tikt var, protams, ja upē ir pilnīga kafija, tad cope paliek diezgan jocīga, tomēr gan jau zini kādu klusāku līci vai kādas upeles ieteku, kur ūdens ir biki dzidrāks un lēnāks, galu galā galvenais taču ir process.

Atbildēts: 8.marts 2008, 17:11 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā neptuns

Sveicināti! Kā šobrīd ar forelēm, vai ir vērts mēģināt, it kā ūdens liels, bet nav duļķains. Paldies!

Atbild Normunds Grabovskis

Atvaino, bet forele mani kā makšķerējamā zivs praktiski neinteresē, tāpēc nebūšu īstais kam jautāt.

Atbildēts: 8.marts 2008, 17:11 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Raiders

Sveiks. Vasaras sezonai gribu iegādāties garo bezriņķu makšķeri, apmēram 7m garu. Vai lētākie modeļi (ap 10ls) nebūs pārāk smagi, lai visu dienu to turētu rokās?

Atbild Normunds Grabovskis

Brīnumi nenotiek, tāpēc apbēdināšu tevi, lētākie bezriņķu makšķeru modeļi ir izgatavoti no vidējas kvalitātes stiklaškiedras, tie ir smagi un diezgan ļumīgi, tāpēc ja vien neesi mazs puika, tad nobriesti kātiņam vismaz par latiņiem 30, par to cenu jau var atrast vidēji labus kompozītmateriālu kātus, ar kuriem var jau kaut ko arī izdarīt. Ja ar laiku sadomāsi skatīties uz vēl garāku kātu, tad gan iesaku izvēlēties tikai grafīta kātus, pats esmu visām šīm stadijām savā laikā izgājis cauri, tāpēc lieliski tevi saprotu, bet tik pat labi atceros kā sāpēja rokas vakaros pēc šādas copes, nu nepērkam mēs makšķeres vienam gadam, tāpēc ir vērts nedaudz paekanomēt uz kaut ko citu , bet inventāru pirkt labu, tas atmaksājas gan copes kaifā gan veselībā. Tiesa tev varētu būt problēmas ar 7 m lēta kāta atrašanu, jo veikalos lētie kāti pamatā ir līdz 6 m, tie jau tāpat ir smagāki par labu 8un 9 metrīgu kātu.

Atbildēts: 8.marts 2008, 17:10 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā martinsb

Sveicināti meistar! Vēlējos jautāt par līņiem! Kad tagad pavasarī viņi aktivizējas, kad sāk ņemt! Gribētos pasēdēt uz viņiem, bet nekad pavasarī to nēsmu darījis! Jau iepriekš liels paldies!

Atbild Normunds Grabovskis

Paklausoties, kā veči Alūksnē jau no ledus ķer līņus jāsecina, ka viņi jau kustās pilnā sparā, zinu, ka Ventā jau veči sēž, drīz arī Lielupē viss notiksies, pie normālas ziemas līņu cope sākās aprīļa sākumā, tad pa pašiem saules uzsildītākajiem seklumiem var tikt pie izciliem līņiem. Man pašam tieši pavasara līņu cope ir bijusi visrezultatīvākā, tā ka neko daudz negudro, tikko saulīte sāk sildīt, tā sākam........

Atbildēts: 8.marts 2008, 17:07 | Komentēt | Adrese atbildei
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager