Normunds Grabovskis

Normunds Grabovskis

Profesionāls makšķernieks, firmas SALMO un vairāku starptautisku žurnālu eksperts jautājumos par inventāru, pludiņmakšķerēšanu, zivju iebarošanu un visa veida ziemas makšķerēšanu.

Kompetenci makšķerēšanā apliecina arī augstie sasniegumi Latvijā un pasaulē:

 • divkārtējs pasaules čempions;
 • divkārtējs pasaules vicečempions;
 • daudzkārtējs Latvijas čempions;
 • Lietuvas čempions;
 • daudzu starptautisku sacensību uzvarētājs.

Eksperts iesaka

Salmo
HEINOLA
Sensas
Norfin

Atbildes

Jautā juniors

Labdien! Man radās jautājums par līdaku copi ziemā. Kādus rīkus labāk lietot? Kur līdakas meklēt ziemā? Jau laicīgi paldies par atbildi.

Atbild Normunds Grabovskis

No jautājuma īsti nevar saprast kas tevi vairāk interesē , vai makšķerēšana uz dzīvo ēsmas zivtiņu vai līdaku medīšana ar bļitku vai balansieri, abi veidi ir interesanti un rezultatīvi, pats dodu priekšroku līdaku ķeršanai uz dzīvo ēsmas zivtiņu izmantojot pludiņmakšķeri. Ja nebūsi slinks un paraksies iepriekšējo ziemu CL žurnālos, tad atradīsi gan dažādu makšķeru aprakstus, gan informāciju kā un kur meklēt līdakas ziemā. Šeit uz tik plašus jautājumus mēs neapspriežam.

Atbildēts: 14.novembris 2007, 19:00 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā janisme

Sveiki. Man ir jautājums, vai ir iespējams nopirkt ledus urbjus ar motoru un ja ir tad kur tas ir iespējams? Vismaz redzēti viņi ir. Paldies.

Atbild Normunds Grabovskis

Ledus urbjus ar iekšdedzes dzinēju vai elektromotoru Latvijā vairumtirdzniecībā piedāvā SALMO firma, sazinoties ar viņiem uzzināju, ka pieprasījums pēc šiem urbjiem ir ļoti neliels, lai neteiktu, ka tā nav vispār, tomēr veikalā Rīgā Daugavgrīvas 31a tirdzniecībā šosezon būs urbji gan ar elektromotoru darbināmi(pārnēsājamajie akumulatori , sniega motociklu un automašīnu akumulatori) , gan arī urbji ar divu un četru cilindru iekšdedzes dzinējiem. Uzreiz gribu brīdināt, ka tie nav lēti, nu pavisam nav lēti, piemēram tikai pats elektromotors bez urbjošās daļas, kas pērkas atsevišķi, veikalos maksās ap 550 latiem, iekšdedzes divcilindru motors ap 400 latiem, četru cilindru motors ap 850 latiem, plus vēl jāpiepērk pašas urbjošās daļas, kas atkarībā no diametra , konstrukcijas un garuma maksā no 70, līdz pat 130, latiem.

Ciemojoties MORA rūpnīcā Zviedrijā esmu visus šos urbjus izmēģinājis, varu teikt tikai to, ka ir jau forši, kad tikai atliek nospiest pogu un āliņģis izurbjas, elektromotori ir arī klusi, ja tev ir sniega motocikls vai kvadrocikls un tu pamatā makšķerē Peipusā, Pērnavas līcī vai Ālandos, tad tev šāds aparāts ir vajadzīgs, Latvijas apstākļos to var salīdzināt ar zelta naktspodiņu, darīt var, bet vai vajag.

Atbildēts: 14.novembris 2007, 18:59 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā toms004

Sveiks!! Kur jūs parasti ķerat vēdzeles Gaujā? Kādus svinus lietojat jūras vai parastos? Cik gramu? Cik lielu āķi vajadzētu, veči saka, ka 6-4 numura esot labi! Un kā sačinīt to sistēmu, līdzīgi kā uz vimbām? Liels paldies!

Atbild Normunds Grabovskis

Teikšu godīgi, vēdzeles neķeru jau labu laiku, jo sēdēt visu vakaru deļ vienas divām copēm negribu, bet tur kur ir vairāk vēdzeļu, tas ir Salacā, tumšajā diennakts laikā makšķerēt nedrīkst un es cenšos aizliegumus ievērot, lai cik tie reizēm liekās jocīgi.

Atbildēts: 14.novembris 2007, 18:58 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā mazaiseziitis

Sveiki! Visu pirms jau visu cieņu makšķerēšanas guru un ekspertam, ļoti interesanti sekot līdzi jūsu gaitām dažādās sacensībās un pasākumos! Liels prieks par sudraba medāli individuāli! Man tāds vienkāršs jautājums! Pats velcēju pārsvarā Pierīgas Baltezeros! Rezultāti normāli, līdakas ir vienmēr tomēr lielā virs 3,0 kg pagaidām nav saskatījusi manus voblerus! Vai māneklim priekš līdakas tiešām ir jāiet gar pašu grunti vai līdaka uzskries pakaļ arī tad, ja māneklis ies kādu 1,0 - 2,0 m virs ūdenstilpes dibena! Vēlētos dzirdēt kādu komentāru šajā sakarā, lai uzlabotu un gūtu vēl lielāku pieredzi savās rudens līdaku velcēšanas gaitās! Paldies!

Atbild Normunds Grabovskis

Ja gribi velcēšanai pieiet tā pavisam nopietni, tad arsenālā jāsavāc visdažādākie vobleri, jo pat vienas dienas laikā plēsoņu uzturēšanās vietas un dziļumi mainās, nemaz jau nerunājot par dažādiem gadalaikiem u.t.t. . Neteikšu, ka Baltezerus pazīstu labi, jo tur makšķerēju tikai ziemā, bet principi jau vairāk vai mazāk visur ir vienādi, ja ar zandartiem ir skadrs, ka voblerim ir jābūt aktīvam, slaidam un ne pārāk lielam, un ka tam tomēr ir jārok dibens ar mēli, tad līdakām tas patīk ne vienmēr, bet lai vai kā celt vobleri augstāk par + - metru no grunts arī diez vai vajag, jo ja līdaka nav rijienā, tad viņa diez vai gribēs celties tos pāris metrus pakaļ kaut kādam grabošam trīcošam ķēmam(tavam voblerim). Baltezeros ir diezgan iztektas dziļuma kantes un visādi sēkļi, tāpēc manuprāt bez ehalota tur veiksmīga velcēšana diez vai ir iespējama, bet ja ir ehalots, tad jau tu lieliski redzi kur stāv lielās zivis, pusūdenī vai pie grunts, vadies pēc mūžsenās patiesības, ka zivi var noķert tikai tur, kur viņa ir un viss notiksies. Ir vēl viena patiesība, ko gribu atgādināt, uz velcēšanai paredzētu vobleri nedrīkst taupīt, ja vēl mētāšanai kaut kādos ne pārāk sarežģītos apstākļos var iztikt ar kaut kādu vobleri, tad velcējot tev jābūt 100 % pārliecībai, ka vobleris tiešām strādā tieši tā kā gribi un tieši tajā dziļumā, kurā tu gribi.

Atbildēts: 30.oktobris 2007, 13:16 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā confused

Mani paaicināja uz līdaku copi ar dzīvo zivtiņu, bet es nezinu kā sagatavot makšķeri... Man ir 18g pludiņš, 0.30 monof. aukla un 25 cm pavadiņa. Gribēju zināt kādu āķi ņemt, kādus svariņus utt.

Atbild Normunds Grabovskis

Katrā vietā vajadzīgi savi rīki, tas attiecās arī uz līdaku copi uz dzīvo, nezinot kur taisies makšķerēt, kāda izmēra dzīvās zivtiņas izmantosi un uz cik nopietnām līdakām gatavojies ir grūti iedot precīzu recepti ko un kā darīt, došu dažus padomus, var būt, ka tev noderēs.

 • Visupirms jau nedrīkst attiekties pret zivīm kā pret kaut kādu zemāku radījumu, tāpēc inventārs jāgatavo ar mīlestību pret darāmo, tam jābūt izturīgam, bet ne pārspīlēti rupjam, jo zivis nav dumjas, sevišķi jau lielās.
 • Ja izmantosi nelielas ēsmas zivtiņas, nu teiksim 5-7 cm, tad ieteicams izmantot 2.-6. numura cietu, klasiska liekuma vienžuburu āķi , parasti gan uz šāda izmēra zivtiņām ķer asarus, tomēr ir vesels lērums nelielu ūdenskrātuvju, kur arī līdakas virs 1,5-2 kg jau ir liels retums, tāpēc tādās vietās šāda izmēra zivtiņas ir pašā laikā, tikai tavs 18 gramu pluds gan te noteikti nederēs, jo pat labi izsvarots tas tomēr būs smagnējs un liels priekš nelieliem ūdeņiem. Šādās vietās parasti izmanto 4-8 gramīgus , apaļīgus pludiņus, vēlams tādus kuriem aukla iet cauri pa vidu un kuriem nav smalkas antenas, jo pieķeroties līdakai tā var ieskriet zālēs vai krūmos un smalki pludiņi vienkārši salūzt. Vienžubura āķi pats iekarinu tievā volframa vai speciālā pavadiņu materiāla pavadiņā, neliekot nekādas karabīnes vai riņķīšus, jo tas viss var padarīt līdaku uzmanīgu, mazās ēsmas zivtiņas ieteicams kabināt izdurot āķi caur nāsi, ja dursi āķi caur abām lūpām, tad zivtiņa nomirs ātrāk, tāpēc to var darīt tikai tad, ja jāizdara ļoti tāls iemetiens.
 • Ja runājam par tevis nosauktajām lietām, pietam ar nosacījumu, ka cita tev nekā nav, bet makšķerēt ļoti gribās, tad ņem 15-16 gramīgu slīdošo sviniņu, ver to uz auklas, pie pavadiņas pieliec trīsžuburu āķi, 2. vai 4. numura, izvēloties āķi ņem tādu kura žuburiem ir lēzenais, klasiskais liekums, nevis tāds ass , jo uz lēzenā liekuma zivtiņa daudz labāk jūtās un ilgāk dzīvo. Es ieteiktu ēsmai izmantot 10-15 cm garas raudiņas vai vēl labāk 7-10 cm garus plicīšus vai rudulīšus, uz āķa tos kabina aiz muguras, precīzāk gan jāsaka laikam, ka vienu āķa žuburu izdur aptuveni pus centimetru dziļi muguras spuras rajonā, šo procedūru jādara ļoti uzmanīgi, jo ja iedursi pārāk dziļi, tad var traumēt zivtiņas mugurkaulu un tā aizies bojā, ja iedursi pārāk sekli, tad iemetienā zivtiņa var norauties no āķa. Kļūdās visi, tāpēc sevišķi nepārdzīvo ja kāda zivtiņa aizlidos vienā virzienā, bet pludiņš ar āķi citā, kabini tik virsū citu zivtiņu un gan līdaka pieteiksies.

Atbildēts: 30.oktobris 2007, 13:15 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā zulens

Sveiki! Man jums ir jautājums. Vai Valmierā varētu būt makšķerēšanas skola? Man ir 15 gadi un es vēlētos iemācīties sporta makšķerēšanas pamatus.

Atbild Normunds Grabovskis

Diemžēl patreiz Valmierā nav makšķernieku skolas un visticamāk, ka tādas arī tuvākajā laikā nebūs, BET priekš kam tev skola, ja Valmierā ir RITA, kura parasti ir sastopama veikalā COPE, tici man vecīt, neviena skola tev neiemācīs pat desmito daļu no tā ko var dot Rita, tāpēc saņem visu savu vīra dūšu saujā un ej parunāties, nenožēlosi.

Atbildēts: 18.oktobris 2007, 21:54 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Peks

God. Normund! Es vēlētos iegādāties eholoti (līdz Ls 150.00), tāpēc lūgšu Jūsu konsultāciju. Pārsvarā no pavasara līdz rudenim makšķerēju Daugavā, ziemā - ezeros. Kādu eholoti labāk iegādāties - ar kabeli vai bezvadu. Varbūt Jūs varētu ieteikt kādu konkrētu modeli. Paldies. Ar cieņu, Aivars.

Atbild Normunds Grabovskis

Tevis minētais cipars priekš ehalotes ir ļoti mazs cipars, pirms tev atbildēt es izšķirstīju vairākus katalogus, kur ir šīs ziemas cenas ehalotiem, šajā cenu kategorijā ietilpst aptuveni 4-6 modeļi, vārdā tos nesaukšu, jo nevaru ietekmēt to esamību veikalos, mans ieteikums ir nobriest un aizbraukt uz SALMO veikalu Daugavgrīvas ielā 31a, tur vienmēr uz vietas ir vismaz 30 veidu dažādu firmu ehalotes, tur pat arī varēsi piemeklēt akumulatoru, jo tas komplektā nenāk, kā arī visas citas „ekstras”, ja tādas gribēsi. Mans ieteikums būtu vispirms saprast ko tu no tā agregāta gribi dabūt ārā, tad aizbraukt uz veikalu izrunāties un apskatīties visu uz vietas, un tikai tad pieņemt to vai citu lēmumu, tajā skaitā arī par cenu līmeni.

Atbildēts: 18.oktobris 2007, 21:54 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā toms004

Sveiks! Es parasti makšķerēju starp Strenčiem un Valmieru, ņemšu vērā ieteikumus! Bet vēl kas, kā tad īsti ir ar tiem pludiņiem es lietoju polonēzes, bet esmu dzirdējis par kaut kādiem it kā saplacinātiem pludiņiem speciāli straumei! Netālu no bedres ir Krāčupīte. Vai brekši varētu staigāt par turieni un vai to barību var dabūt Valmierā? Un nedaudz par vēdzelēm. Kādu ēsmu izmantot? Iepriekš neesmu ķēris, šogad gribu pamēģināt! Un kādu sistēmu činīt virsū uz auklas! Ne asakas un liels paldies!

Atbild Normunds Grabovskis

Plakanie pludi ir domāti TIKAI štekermakšķerēm, bolonēzei ir radīti viltīgas konstrukcijas pludi, bet Gaujā ar tās seklumiem tie noteikti nav izmantojami. Visas lietas, par kurām es rakstu ir nopērkamas Valmierā. Tevis minētais rajons ap Krāčupi nav tas „breksiskākais”, viņi tur gan reizēm piestāj, bet ne uz ilgu laiku, pamatā tur ir vimbu, sapalu un raudu vietas, arī asari tur labprāt dzīvojas.

Vēdzelēm vispopulārākā ēsma tomēr ir un paliek naktstārpi un citas lielās sliekas, tad nāk zivs gabaliņš vai mailīte, ir jau veči , kas izmanto arī visādas putnu iekšas un citus brīnumus, tomēr tev ieteiktu salasīt naktstārpus, ja viņi vēl lien vakaros , ja ne tad sarakt visādu kalibru sliekas , tā noteikti būs visperspektīvākā ēsma vēdzelei.

Atbildēts: 18.oktobris 2007, 21:25 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā martinsr

Labdien! Gribētos nedaudz sīkāk uzzināt par to, kā notiek grunts izpēte vietā, kurā esat pirmo reizi. Visvienkāršākais laikam jau ir ar eholoti. Bet mani interesē, kā to dara ar makšķeri. Cik es saprotu, tad āķim tiek uzkarināts smagums un tad ... manas zināšanas beidzas. Varbūt īsumā pastāstiet, kādas darbības jāveic, lai daudzmaz iezīmētos konkrētās vietas grunts reljefs. Paldies.

Atbild Normunds Grabovskis

Vispār jau ļoti plašs jautājums, apstāstīšu vienkāršāko veidu, mēs tā parasti darām mačos , garai(7-8 metri) pacietai bolonēzei pieliek 10-14 gramīgu pludiņu ar spilgtu, labi redzamu antenu, auklas galā piesienas svins aptuveni 15-20 grami, uzliec dziļumu pilnā makšķeres garumā un met cik tālu vajag vai cik tālu vari, ja pludiņš noguļas, tad ar makšķeres vēzienu pavelc to sev tuvāk un atkal ļauj pludam vai nu nostāties vai nogulties, ja šādi izsoļojot visu makšķerēšanai paredzēto rajonu pludiņš visu laiku tikai guļ, tad samazini dziļumu teiksim par metru un visu procedūru atkārto. Šādi var ļoti precīzi atrast dziļuma kantes, sēkļus un citas interesantas vietas, protams, ja tur nav dziļāks par makšķeres garumu. Ja runa ir par copi no laivas, tad neaizstājams ir dziļummērs, vai teiksim ziemas barotava , kādu to izmanto nu jau ļoti daudzi makšķernieki, doma ir tāda, ka ik pa metram uz auklas ir uzsiets mezgliņš un uz šī mezgliņa ir uzvilkts neliels, krāsains kembrika gabaliņš, tad ir pavisam vienkārši , nolaid barotavu vai svina kluci līdz gruntij un redzi konkrētu dziļumu, slīdi pa vējam un vari perfekti izklauvēt visu interesējošo rajonu, pēc krāsainajiem kembrikiem redzi dziļuma izmaiņas, klauvējot pa grunti saproti kas tur apakšā ir , akmeņi, smiltis vai dūņas.

Atbildēts: 18.oktobris 2007, 21:24 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā briedis

Cik gramus vajag pludiņam, lai makšķerētu uz dzīvo?

Atbild Normunds Grabovskis

Viss atkarīgs no ēsmas zivtiņas izmēriem un attāluma kādā gribi makšķerēt, ķerot asarus tie var būt arī 2-3 gramīgi pludiņi makšķerējot no laivas vai nelielās ūdenskrātuvītēs, līdz pat 10-12 un vairāk gramiem metot 40 metrus no krasta. Tieši tas pats attiecās arī uz līdakām un zandartiem, ir tikai pāris nerakstīti likumi, kurus ieteicams ievērot,

 • pludiņam ir jābūt tik lielam, lai ēsmas zivtiņa to nevar pavilkt zem ūdens uz ilgu laiku, bet tas nedrīkst būt par lielu, jo lielāks pludiņš, jo stīvāk uzvedās ēsmas zivtiņa un jo ātrāk plēsējs sajutīs pretestību.
 • Pludiņam vēlams ir būt apaļīgu formu, sevišķi jau asaru copē, tad pat mazākie vilnīši kustinās pat beigtu ēsmas zivtiņu,
 • Pludiņa augšdaļai ir jābūt koši krāsotai, lai arī starp kritušajām lapām un jebkuras nokrāsa ūdenī tas jau pa gabalu būtu labi redzams.

Atbildēts: 18.oktobris 2007, 21:23 | Komentēt | Adrese atbildei
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager