Normunds Grabovskis

Normunds Grabovskis

Profesionāls makšķernieks, vairāku starptautisku žurnālu eksperts jautājumos par inventāru, pludiņmakšķerēšanu, fīdermakšķerēšanu, zivju iebarošanu un visa veida ziemas makšķerēšanu.

Kompetenci makšķerēšanā apliecina arī augstie sasniegumi Latvijā un pasaulē:

  • divkārtējs pasaules čempions;
  • divkārtējs pasaules vicečempions;
  • daudzkārtējs Latvijas čempions;
  • Lietuvas čempions;
  • daudzu starptautisku sacensību uzvarētājs.

Atbildes

Jautā kasiitis

Sveiks sensej! Jautājums... Vai pludiņš ar gaismu, respektīvi pluds ar batetereju, kurš blāzmo zaļš, vait tā atbaida zivis? Man iekas ka nē..., kolēģis saka pretējo, iet runa par sēdēšanu uz līni, dziļums 0,5-1,2m

Atbild Normunds Grabovskis

nuuuu teikšu godīgi, man arī reizēm liekās, ka tā gaisma ir tik spilgta, ka var baidīt zivi :)))), bet…pierādījumu tam nav :)))), bet… pludā arī īpaši daudz citu variantu nav :))), arī tie garie ķīniešu pludiņi, kuri maina kr'[asu pie copes, arī ķīmiskās vienreizējās gaismiņas spīd, tā sēdi, gaidi copi un lamā gaismiņu, bet tad pluds aizbrauc un… viss kārtībā :)))

bet… tā pludiņa gaismiņa ir tik hipnotizējoša un dikti patīk :)))

Atbildēts: 31.maijs 2023, 10:04 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā vejins

Sveiks! Vai varētu pateikt kādu vietu gaujā ( apmēram starp Strenčiem un Valmieru) nesen sāku makšķerēt ar fīderi un gribu pamēģināt copēt Gaujā.

Atbild Normunds Grabovskis

:)))) Piedod, bet tā tas nenotiek, ir visiem zināmās vietas - Strenču tilts, Valmierā Krācītes, Čigānu līkums u.t.t., bet pārējās vietas un brīžus, kad tur ir zivis, veči tur slepenībā, jo Gauja nav liela upe, zivju resursi tur ir, bet zivis bailīgas un ja no vienas vietas aiziet, tad nākošā stavvieta viņām var būt pēc 3-5+ km un tos veči iet pa brikšņiem un meklē zivi, tāpēc ar vietām nedalās.

Arī ar mani īpaši nedalās :))), bet pašam brist un meklēt man nav ne laika, ne īsti veselības, reizēm ņemu karti, pārslēdzu uz foto režīmu un pētu, kur pa kādām takām var piebraukt u.t.t., bet vairumā vietu ir privātīpašumi un tādās vietās nelienu, tāpēc… manu Gaujas copju paliek aizvien mazāk un tās ir tajās, visiem zināmajās vietās , kur var piebraukt +- 300-500m tuvumā….

Gauja ir sarežģīta upe, ja izdosies to atkost, tad būs trofejas un lielas, ja nē, tad… :))))

Atbildēts: 31.maijs 2023, 09:46 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Agnams

Sveiks Normud!
Nekad neesmu noķēris karūsu (dīķu neskaitās)
Kas var būt par lietu? Jau ap 10 gadiem copēju dažādās ūdenstilpnēs, rīts, diena, nakts, vakars utt, bet nekā. Zālēs lienu copēt gan no krasta, gan laivas, bet bez panākumiem, kur vispār var būt problēma? Saka ka karūsu vieglāk noķert kā līni, bet nu esmu teicams piemēr, ka tā tiešām nav.

Atbild Normunds Grabovskis

visticamāk, ka tu vienkārši copē ūdeņos, kur karūsu ir maz, jo lielākajā daļā iekšējo ūdenstilpņu karūsu ir mazāk kā līņu un tās trāpās tikai maliķu tīklos

karūsa vispār ir kaprīza zivs, ar ļoti savdabīgu ēdienkarti, upēs un ar upēm\jūru savienotajos ezeros tās trāpās pārsvarā pavasarī un tad kaut kur vēlu rudeņos, vasarā tās kādu laiku vispār ver neēst tārpus un tusēt tikai pa zālēm

es pats karūsas ķeru vai nu konkrētu upju konkrētās vietās pavasarī\rudenī vai nu jūras līča ostās, kur tās ik pa laikam sanāk milzīgos daudzumos, iekšējos ezeros ja arī kāda kaut kur ir trāpījusies, tad reti….

tavā gadījumā vienkārši internetā jāparunājas ar večiem, kuri karūsas ķer un tad jādodas uz konkrētu ūdenstilpni viņu medībās, bet…. ar lielajām karūsām ir tāpat kā ar bitēm :)))))

Atbildēts: 29.maijs 2023, 12:09 | 1 komentārs | Adrese atbildei
Jautā Swen

sveiks Normund, viens jautajums radies par fidermakshkjereshanu.
1) ka pareizi nostiept auklu veja? Esmu sapratis ka kko drosi vien daru nepareizi, jo aukla met lokus un droshi vien jutiba uz mazakam zivem ir 0 tada gadijuma. Cik saprotu tad jaliek spice tuvak zemei un jasaslapina pec katra metiena, pec tam lenam japavelk lai barotava neskrietu lidzi. Pareizi ? vai ir kads triks ka to labak darit?
* Un vel ko darit pec metiena vejaina laika? Aizvert locinju sagaidit lai barotava nokrit un tad megjinat ietit lieko auklu, vai jau pec atsitiena pret udeni sakt ietit auklu.
* Un vai locinjsh ir jaaizver uzreiz pec atsitiena pret udeni vai pagaidit kamer aukla iztinas ?


paldies!

Atbild Normunds Grabovskis

Vis ticamāk tu copē stāvošā ūdenī, ļoti iespējams, ka ar monofilo auklu un tad tiešām viss tā arī ir :))).

Tātad :

1.Metam fīderi tikai ar ieklipsētu attālumu (atrodi attālumu, kurā gribi copēt, vai kur vari iemest bez liela spēka un aptin aukl;u ap kasetes klipsi 2 reizes), tad mazāk pīsies, precīzāk barosi un vairāk būs copju.

2. metiens, barotava lido, aukla iet nost no spoles līdz klipsim, tikko aukla ir līdz klipsim tā tu (ja ir stiprs vējš), aiztaisi spoles lociņu un ielaid kāta galu ūdenī (var visas spices garumā), kad jūti, ka barotava nogrimst, tad ar īsu, asu kustību izrauj kātu no ūdens, visai auklai vajadzētu paiet un nostiepties zem ūdens

3. noregulē makšķeres turētāju tā, lai kāta picīte būtu maksimāli tuvu ūdenim, pat 2-3 cm virs ūdens , tad vējš kātu\auklu purinās daudz mazāk

4. stiprā vējā vienmēr vajag uzlikt nedaudz smagāku barotavu, būs vieglāk “izsist ” cauri vēja brāzmām, būs vieglāk nostiept auklu

5. stiprā vējā labāk nelikt pašas mīkstākās fīdera spices (ja tev ir mīksts kāts), mīkstās spices vairāk “lasa” vēju un vilni

atvēziens, metiens, kātu turam gaisā, aukla aiziet līdz klipsim, nostiepjas un gaisā pacelts kāts amortizē auklas sitienu pa spoli, tu ātri aiztaisi lociņu un pabāz kāta galu zem ūdens, turi tā līdz barotava nogrimst, tad ātri izrauj kāta galu no ūdens, liec uz turētāja un lēnām pietinot nospriego kāta spici pozīcijā, kāda tev patīk (īpaši pārspriegot spici nevajag)

Atbildēts: 29.maijs 2023, 08:53 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Prizma

Sveicināts! Gribētu dzirdēt jusu viedokli par brekšiem.
Latvijas ūdenstilpnēs kā zināms laiž iekšā dažādus zivju mazuļus. Līdaku, zandartu, lašu un karpu mazuļus. Nav dzirdēts ka kāds laistu iekšā brekšu mazuļus, piemēram starp hesiem! Kāds tam ir iemesls? Viņi ir tik daudz, ka nav vajadzības to darīt? Neviens neaudzē viņus? Vai Latvijas ūdenstilpnēs vajadzīgi vairāk plēsēji nekā baltās zivis?
Nu patīk man tas breksis, tik dažreiz šķiet, ka pa maz viņu ir, kad neķerās :) :)

Atbild Normunds Grabovskis

brekšu tiešām ir daudz un ļoti daudz, ne pa velti uz viņiem nav arī lomu limitu, upēs brekši ļoti pamatīgi migrē, tāpēc reizēm rodas iespaids, ka viņu nav, starp HESiem Daugava vispār ir sačakarēta un zivju uzvedība ir ļoooti grūti prognozējama, man daudzi paziņas, kuri pamatā copē HESos tā arī nekādu loģiku zivju uzvedībā nevar noķert, sevišķi jau tur, kur blakus lielie dziļumi .

Cik zinu, tad zivju audzētāji, ja ir pieprasījums, var izaudzēt da jebko, bet vajag gatavus, apmaksātus pasūtījumus šādai “eksotikai”, jo vaislas materiālus vajag saķert u.t.t., mazajos ūdeņos (dzirnavu dīķos, nelielos ezeriņos) vietējie copmaņi ved sev vēlamās zivis no citiem ūdeņiem kannās un pamazām ieaudzē zivis, paziņas ir veduši Peipusa asarus, Daugavas samus, arī brekšus, līņus u.t.t., paiet daži gadi un zivtiņas iedzīvojas, oficiāli tas gan nav atļauts :)))), HESu gadījumā šis variants nekādi neiet kopā

Atbildēts: 29.maijs 2023, 08:26 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā dropeens

Sveiks, meistar! Kā izvairīties no pavadas vērpšanās fīderim? Vājā straumē praktiski stāvošā ūdenī vērpjas visas pavadas kas tievākas par 0.16 lietoju owner, kamatsu un citas gatavās pavadas, straumē pratiksi nav rādas problēmas. Fīderim inline sistēma ar feeder gumiju. Fīdergumijai vienā galā "businka" otrā mezgls kur pavada turās.

Atbild Normunds Grabovskis

kāda ēsma ? paspēlējies ar ēsmas uzlikšanas veidiem

parasti vērpj pavadu ēsma, kurai ir 2 astes, piemēram 2 baltie tārpi, ja spēle ar ēsmām problēmu nerisina, tad jāskatās spoles uztinējrullītis, ļoti iespējams, ka tur gultnis nestrādā bai slikti strādā, pamatauklu vēl nevērpj, bet pavadai jau tiek, es gan vairāk vilktu uz spēli ar ēsmu veidiem

es pats copēju ar šādu pašu sistēmu, ļoti laba sistēma\montāža, beidzot nekas nepinās :)))), vai pinās ļoti reti….

teikšu godīgi, nezinu :))), ļoti dīvaini, ir kad vērpjas, paspēlējos ar ēsmām un it kā ir ok….

āāā, var būt tev ir paradums ļoooti ātri ietīt, tas arī varētu būt …

Atbildēts: 24.maijs 2023, 12:23 | 1 komentārs | Adrese atbildei
Jautā EdgarsB1988

Sveiks Normund.
Jautājums man ir par džigu: Ja man ir pītā 8x aukla tad man ir vajadzība vēl siet papildus plānāko titāna pavadiņu kāda ir , lai pret līdakas kodienu nepazaudētu padārgu krenkiņu doma ir pamedīt asarīšus, sapalus, meženes jo cik zinu tad pavadiņas baida viņus? Vai siet klāt fļuriku bet tad kādā garumā un cik resnu diametrā?
Ar cieņu,
Edgars.

Atbild Normunds Grabovskis

jā, titāns, volframs u.t.t. pasargā no līdakas zobiem, bet nepatīk asarim, sapalam u.t.t., sien kādu metru garu 0,20-0,22mm resnu flurokarbona gabalu un tas problēmu daļēji risina, protams, līdaka var to pārkost, bet… emocijas dabūsi :)))), toties mērķzivis ņems mānekli daudz drošāk

Atbildēts: 24.maijs 2023, 12:17 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Fishfinder

Sveiks, Normund!

Kad jums būs atvērts veikals? Ļoti gribas dabā redzēt Nytro IMPAX COMFIBOX CB2 BACKREST krēslu/platformu ar atzveltni. Interesē svars, jo inetā nav norādīts. Kādā cenā apmēram tas varētu būt?

Atbild Normunds Grabovskis

Veikalu plānojam atvērt pašā jūnija sākumā, tēmējam uz pirmajiem datumiem, konkrēti kuru, nepateikšu pagaidām :)))), vēl daudz darba :)

Platforma ir viegla, reāli viegla, man ir bez atzveltnes, ir savas nianses viņai, bet'tās visas izstāstīšu, ja atbrauksi uz veikalu nopētīt krēslu, kopumā laba taburete :))), cena Latvijā 189,90 eiro

Atbildēts: 24.maijs 2023, 12:12 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā arceens

Sveiks! Audzēju varavīksnes dīķa foreles savā gansrīz gadu jaunajā dīķī. Problēma tāda, ka tam apkārt gar malu izveidojusies zaļā aļģe, kas, savukārt, būtu gardums baltaham platpierim. Kas būtu, ja es dažus tos ielaistu?(nezinu 3-5 gab) vai foreles sadzīvotu ar tiem? Lasījis esmu, ka foreles ar platpieriem kopā bederot. Dīķis aptuveni 2000 kvadrātmetru, 3 m dziļš.
Paldies!

Atbild Normunds Grabovskis

Par platpieriem nezinu gan, tos ar makšķeri praktiski neķer, tāpēc informācijas man nav, es biju pārliecināts, ka platpieri neēd zāli, izaug viņi nenormāli leili, esmu redzējis un ēdis 45 kg, bet veči teica, ka trāpoties arī pa 60kg…., bet zāli labi izēd amūri un tie ar foreli sadzīvo labi, var būt veči te vēl nokomentēs, BET … labāk jau tomēr pakonsultēties ar profesionāļiem , šeit ir daudz divāna ekspertu :)))), audzēšanas jautājumos es arī tāds esmu :)))

Atbildēts: 22.maijs 2023, 08:45 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā lucius2

Saki kā tu izmanto putuplastu Brekšu copē ar fīderi,vai izmanto vienu pašu vai arī kopā ar balto un slieku,ja izmanto tikai putuplastu un tev ir 70 centimetru pavada viņš tur plivinās 70 cm.virs grunts un Breksis viņu neredz,vai jāliek īsā pavadā lai ir tuvu barotavai?Un kā ar raudām , sapaliem un pludiņu,vai arī noder putuplasts? Paldies par atbildi!

Atbild Normunds Grabovskis

ne ne, putuplasts, es gan ieteiktu ņemt EVA (čības, tūristu paklāji, mandulas, karpiniekiem pufi u.t.t.) 95%gadījumu izmantojas īsā pavadā, ja saproti krieviski, tad ieraksti Yotube - lovlja na penoplast un tev izleks ļoti daudz labas informācijas, precīzāk izleks daudc visa kā :)))), bet pa vidu būs arī informācija vērtīga, ukraiņi un krievi jau sen ķer uz putuplastu, es savulaik domāju, ka tāpēc, ka lētāk tas ir, bet kad blakus sēžot putuplastisti mani apķēra uz rupjo zivi sāku pētīt kur fiška. Pats ar pufiem “spēlējos” karūsu un brekšu copē vairāk un sākot no vasaras vidus, tur ir ļoti svarīgi atrast pareizās formas un svara āķi, pietam EVA pufu vari izgriezt kādas formas gribi, man pat “tabletes” patīk labāk nekā bumbiņas, labāk turas uz āķa, zivij arī vienalga.

citu zivju copē man nav bijusi vajadzība izmantot šīs ēsmas, jo peldošā ēsma nav ātra ēsma, zinu, ka veči izmanto putuplastu vimbu copē, arī raudās, pietam ar garo pavadu, bet pašam nav bijusi vajadzība šajā tēmā eksperimentēt

BET… putuplasts\EVA nav pilnīgs tārpu aizvietotājs, jo vienos un tajos pašos apstākļos tie var strādāt un var nestrādāt, tieši tāpat kā jebkura cita ēsma, bet nu pašķirot zivju izmēru un izvairīties no sīkzivīm reizēm var ļoti labi :)))), es parasti , kad copēju ar 2 fīderiem, vienu iemetu ar tārpiem, otru ar EVA un tad skatos kas notiek , vēlos rudeņos karūsas var un pat vajag ķert bez barības, tad reizēm rezultāti ir izcili

Atbildēts: 17.maijs 2023, 08:20 | Komentēt | Adrese atbildei
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager