Normunds Grabovskis

Normunds Grabovskis

Profesionāls makšķernieks, vairāku starptautisku žurnālu eksperts jautājumos par inventāru, pludiņmakšķerēšanu, fīdermakšķerēšanu, zivju iebarošanu un visa veida ziemas makšķerēšanu.

Kompetenci makšķerēšanā apliecina arī augstie sasniegumi Latvijā un pasaulē:

  • divkārtējs pasaules čempions;
  • divkārtējs pasaules vicečempions;
  • daudzkārtējs Latvijas čempions;
  • Lietuvas čempions;
  • daudzu starptautisku sacensību uzvarētājs.

Atbildes

Jautā Oskars67

Sveiks Normund! Šajā nedēļā pāris dienas biju Līņu copē ar pludiņmakšķeri. Taču ar to lomu ir švaki nevienu līni nenoķēru. Kautgan blakus makšķernieks manā acu priekšā izvelk 2 līņus. Uzjautāju dažus jautājumus, bet viņš tāds nerunīgs ar mani.

Tātad ēsmai izmantoju Nakts tārpus,Mušu kāpurus,Saldo kukurūzu. Barību esmu arī izmantojis dažādu galvenokārt Traperi Līņiem un karūsām. Ir bijušas itkā dažas copītes, bet tas arī viss.

Vai vari ieteikt kādu padomu un vai arī pat vietu kur ķeras līņi.

Kādu barību īsti izmantot? Ko bērt klāt? Piedod ja tik muļķīgi jautājumi, taču līņus ķert es vēl mācos.

Atbild Normunds Grabovskis

nu tagad jau pamazām līņu laiks ies uz galu, kamēr silts viņi vēl aktīvi barojas, bet tikko paliks vēsāks, tā paliks kaprīzi un uz makšķeres trāpīsies ļoooti reti, tāpēc līņu copei, seviķi mācībām, labākais laiks ir pavasaris, kad zāļu vēl maz un pie līņa tikt ir salīdzinoši vieglāk kā tagad :) ar tām līņu ēmsām ir tā, ka naktstārpu vis biežāk liek, lai izvairītos no sīkzivīm, kuru arī seklumos (0,5-1,5 metri, reti, kad dziļāk), kur ķeram līņus, pietiek, bet pašam līnim pilnīgi nekas nav pretī apēst arī mazu slieciņu pušķīti vai "sviestmaizi"- 3-5 baltie tārpi un 1-2 slieciņas, teiksim es ejot līņos kukurūzu vispār neņemu līdzi, jo nu nav man pieredzes, ka līnis tīru kukurūzu izvēlas labprātāk kā "gaļu". Barība līņiem derēs praktiski jebkura brekšu barība, protams arī līnis\karūsa, galvenais, lai barība nav gaiša, tai nav jābūt melnai, bet tā noteikti nedrīkst būt gaiša, jo seklumā tāds gaišs pleķis var zivis atbaidīt, un pats galvenais, ka barību līņu copei nevajag daudz, jo līņi nestaigā lielos baros, tie staigā 1-3, retāk 5un vairāk, viņi var it kā grozīties vienā rajonā, bet baros, kā brekši, nestaigā, tāpēc pilnīgi pietiks, ja tu vietā, kur copēsi sākumā iemetīsi 2-3 mandarīna lieluma bumbiņas ar barību, zivis tas pievilinās tieši tik pat labi kā 5 barības "apelsīni", toties zivij pienākot tā nevarēs ātri pieēsties no tīras barības, tieši tāpēc es barību vienmēr jaucu ar zemi, proporcijas 1\1 pilnīgi pietiek. Noteikti pieliec barībai to uz ko makšķerēsi, ja tie ir baltie tārpi, tad pieliec barībai arī tos, pavisma nedaudz, lai katrā barības bumbā ir 5-7-10 tārpiņi, viss, ar to pietiktu, lai zivs atnākot sajustu garšu, ja ķer uz sliekām, tad sagriez ar šķērēm 3-5 sliekas, laibarībā ir arī sleiku gabaliņi, lai zivs papildus barības aromātam sajūt arī sleiku aromātu, tad viss notiksies daudz labāk un atceries galveno, līnis ēd no grunts, tātad ēsma jāliek uz grunts un ēsmai jāguļ nekustīgi, ir dažādi izņēmumi, kad līnis sagrābj kustīgu ēsmu, tomēr pamatu pamatos tā ir nekustīga ēsma, jo viņam patīk ēsmu izgaršot, izčūpstināt un tikai tad apēst, tēpēc līņu copē vajag lielu pacietību :))

Atbildēts: 9.augusts 2018, 09:49 | 1 komentārs | Adrese atbildei
Jautā ilmars638

Sveiks meistar!

Skatos, tu šo to zini par Gauju.

1. Varbūt vari dot kādu norādi, kurā vietā Valmieras pusē varētu mēģināt sēdēt uz plaudi un vai tur viņu vispār ir vērts meklēt? Gauju nepārzinu un nekad neesmu tur copējis, vienkārši ik pa laikam sanāk uzturēties Valmierā un tad jau pie reizes gribētu pacopēt. Vispār nav ne jausmas, kur krasti ir cik necik pieejami copei un kur varētu kaut kā piebraukt.

2. Varbūt zini kādas citas ūdens tilpnes Valmieras tuvumā, kur būtu vērts pamēģināt copēt Plaudi, Līni no krasta?

3. Kāds dziļums vispār ir pietiekams, lai gaujā copētu plaudi, un kādā laikā labāk viņu meklēt, dienā, vakarā, naktī, rītā?

4. Vēl jautājums par metiena distances kontroli, vai auklas aizāķēšana aiz klipša ir droša, no tāda viedokļa, ka var uzsēsties kārtīgāks "sivēns" un nepaspēs ne A ne B pateikt, ka aukla būs pušu?

Atbild Normunds Grabovskis

Par Gauju … ir vietējie copmaņi, kuri upi pazīst ļoti labi, bet upei mainās, mainās dēl pavasara paliem, mainās dēļ zemā līmeņa un daudziem citiem iemesliem, pietam zivis patstāvīgi vienā vietā nestāv nekur, nav tādas vietas, kur visa gada garumā būtu zivis :), nu es te domāju normāla izmēra zivis :), upe it kā nav maza, bet tā ir ļoti smilšaina un zivīm, lai paēstu ir vajadzīgas lielas ganības, tāpēc Gaujā zivis izteikti daudz migrē, ja apstājas kaut kur, tad uz kādu brīdi, tas bŗīdis var būt diena var būt 3, bet var būt arī pāris nedēļas un zivju kustība ir neparedzama :), bet... ar gadiem jaut kāda loģika parādās, tomēr vietējie profi tik un tā copi sāk ar to, ka brauc no vietas uz vietu un meklē zivi un tad to ķer, Gaujā ap Valmieru vis biežāk ir tā, ja zivis ir, tad viņu ir daudz, ja nav, tad viņu nav vispār :), daudz maz prognozējamas ir tikai ziemošanas vietas, bet tur cope sākas parasti tikai oktobrī :) 1. ir tādas pāris , visiem zināmas, tomēr labas vietas, kur reizi pa reizei var tikt pie labām zivīm, piemēram "čigānu līkums", tas ir pilsētā zem gājēju tilta, tur gan viss posms līdz krācēm un airēšanas trasei ir makšķerējams, vasarā tur ir pāris peldētavas, kas copi pēc 9 no rīta apgrūtina :), bet arī zivis ir pieradušas pie trokšņa, dziļumi labi un noteikti var mēģināt, ir tāda vieta kā "Ķelderleja" nedaudz virs pilsētas, "Stāvie krasti" pie Valmieras stadiona, pat pie pilsētas tilta reizēm apstājas i breksēni i izcilas raudas, bet to mirkli vajag noķert :))) 2. Burtniekā ietekošās upes (Briede, Rūja, Seda) un iztekošā Salaca, ezera tuvumā (pēdējā kilometrā teiksim) tajās var ļoti labi pabrekšot, tiesa runā, ka tur brekšiem kaut kāda kaite esot piemetusies..., Rubenē esošais "Mazais Ansis", tur ir i karpas i ļoti skaisti brekši, neliela licenses cena, Trikātas ezeri, Vaidavas ezers, kur kur, bet nu ap Valmieru jau nu pietiek vietu kur copēt :), 10-20 km rādiusā ir ļoti daudz labu ūdeņu 3. Gaujā breksis vasarā ganās pa seklumiem pamatā, viņu var satikt sēkļos kur dziļums mazāks par metru, bet nu ir viņi arī 2-3 metros, patīk viņiem dažādi koku sanesumi u.t.t., no kuriem tad nu tev viņu ar barību vajag izmānīt :) 4. ja vien tu necopē karpas un samus, tad auklas klipsēšana ir pilnīgi droša, breksis tev nepārraus auklu uz spoles klipša, ir tur Gaujā arī 5nieki un lielāki brekši, bet tie kādam trāpās ļoti reti, pamatu pamats tomēr ir tādi līdz un biki virs 2 kg, un tas jau ir viegli valdāms, kā teica Karlsons - mieru, tikai mieru :)))) un viss notiekās :)

Atbildēts: 9.augusts 2018, 09:31 | 1 komentārs | Adrese atbildei
Jautā kaasis1985

Sveiks!

Jautājums ir par jūsu iemīļoto upi Gauju.Upes posms Strenči-Vijciems un protams zivs breksis.Esmu izbraukājis to posmu krustu šķērsu,bet pie brekšuka nēsmu ticis,vai tā varētu būt,ka tas nav tas zivīgākais posms.Vai arī vienkārši man neveicās,vai arī esmu bijis ne īstajā laikā un vietā.

Paldies.

Atbild Normunds Grabovskis

ļoti labs upes posms, es pat teiktu izcili labs, tur ir gan lieli koku sanesumi, gan dziļi līkumi, tur visu zivju ir daudz, arī brekšu, BET... brekši tur visu laiku ir kustībā, viņus ir jāatrod un bieži vien viņus atrodot netiec klāt, jo viņi ir zem kāda no koku sanesumiem :), tur nav viegla cope, arī piekļūšana upei ne visur ir iespējama, abet no laivas tur breksim klāt netiksi, kad noiet laiva, tad breksis uz stundu pazūd tajā posmā ir tikai meklēšanas vaina, atradīsi, tad dienas 2-4 paķersi līdz bars atkal aizies, labākais ir tas, ka nekādas izvvirtības ar barībām un ēsmām nevajag, jo zivis ja tur ir, tad atsaucās arī uz kombikormu un vienkāršu barību, galvenais saprast kur barot un kā viņu no turienes dabūt ārā :)))

Atbildēts: 7.augusts 2018, 11:33 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā ilmars638

Sveiks meistar.

1. Kāds ir tavs viedoklis par spolītēm priekš fīdera, ar priekšējo bremzi, ar aizmugurējo bremzi vai tomēr baitrunner spole? Ir dzirdēts, ka baitrunner ir jau paredzēta priekš lielākas slodzes, tāpēc varētu derēt labāk, tā tas varētu būt?

2. Uz kādu fīdera kātu varētu skatīties cenā līdz kādi 55 eiro? Pārsvarā copētu ezerā, vai upē ar ne pārāk lielu straumi, bet vai ir jēga iegādāties kātu ar testu 90 vai 100g? Varbūt universālāk uzreiz ņemt ar testu 120-130grami, vai tomēr šie jau būs krietni masīvāki un mazāk baudāmi?

Atbild Normunds Grabovskis

1. ja priekš fīdera klasiskā, tad tikai ar priekšējo bremzi, i vieglāka, i pašā mehānismā ass īsāka, mazāk kam plīst, mazāk aiz kā aizķerties auklai, ja tomēr fīderis, kuru izmantosi arī karpu copē vai teiksim zandartu copei uz dzīvo, vai samu grunteņošanai, tad labāk ar baitrunneri spolīte, jo tā divu bremžu sistēma ir baigā štelle copējot zivis, kuru copes nākās ilgi gaidīt un kuras mēdz dikti skriet :))). Vienkārši spole ar aizmugurējo bremzi …, izmantot var, bet tai nav neviena plusa, bremzes regulēšanas ērtums nav arguments, jo zivs izvadīšanas laikā spolei bremzi neviens neregulē, to visu izdara pirms tam. 2. nu līdz 55 eiro tev diži lielas izvēles nebūs, ir vai nu labi pikeri (vieglie fīderi) , piemēram Elite Picker 40, ar testu līdz 40-50 gramiem un līdz 3 m garumam, vai jau tādi krietni jaudīgāki, attiecīgi arī universālāki, kāti ar testu 90 grami (Snipper Feeder, Diamond Feeder), tie būs arī 3,3-3,6m gari. Pikeri ir ļoti patīkami kātiņi, bet nu diezgaqn šauras specializācijas, teiksim kādam maksas dīķim, nelielai upei un vispār metienoiem līdz metriem 40 ar +-40 gramu barotavām ir ļoooti ok, i zivi izspēlēs i izjūtas būs , bet ja jāmet tālāk vai smagāka barotava, tad diez kas labs tur nesanāks, kāts vienkārši nemetīs, vēl 60 gramus uz metriem 25-30 iemetīs, bet ne vairāk. Tavā situācijā, ja runājam par stāvošu ūdeni un mazām upītēm, kāti 100+ grami vispār nav jāapsver, skaties uz kātiem 40-80-90 grami maksimums Salmo veikalos ir 3-5 kātu modeļi šajās cenās un testos

Atbildēts: 7.augusts 2018, 09:17 | 1 komentārs | Adrese atbildei
Jautā Kiks125

Sveiks Normund!

Gribēju jautāt, vai Jūs varētu ieteikt kādu labu vietu makšķerēšanai pie daugavas?

Atbild Normunds Grabovskis

:))) upi Daugavu nezinu, zinu Daugavu :))) Daugava Latvijā stiepjās daudzus simtus kilometru un praktiski katrā kilometrā ir foršas copes vietas :), tāpēc man būs ļoti grūti tev šeit ko uzrakstīt :) uzraksti kādas zivis, ar kādu copes veidu un aptuveni kurā rajonā gribi ķert, tad var būt es, var būt kāds cits varēs tev ko ieteikt

Atbildēts: 7.augusts 2018, 09:03 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā oshelz

Sveiks, Normund!

Pēc ilgu gadu pauzes noliku spiningu malā, lai pamēģinātu noķert breksi. Uz parastas mīkstas 5m makšķeres ar pamatauklu 0.35mm uzliku slīdošu barotavu un tai galā ar griezulīti 0.2mm pavada.

Saskāros ar divām problēmām:

pēc pāris metieniem pavada tākā savērpjas un ietinas barotavā, līdz ar to copi vairs novērot nevar, jo aukla neslīd caur barotavu.

otrkārt, copes bija daudz, bet ļoti daudz pa tukšo, kāta galu skaisti tricināja. Kurš ir tas ritīgais moments, kad piecirst? Iespējams vaina āķī, kādu izmēru (formu) izvēlēties āķim?

Atbild Normunds Grabovskis

lai 100% precīzi diagnosticētu tavas kļūdas :))) ir pāris neskaidru lietu - * kādas konstrukcijas barotava, parastā atspere, kurai iet aukla cauri pa vidu vai fīdera barotava, kurai aukla iet caur stiprinājumu barotavas sānā * kādu ēsmu izmantoji * meti kur lido vai tomēr kādā noteiktā vietā piefiksējot (aizklipsējot) metiena attālumu bet tā lielos vilcienos izskatās, ka esi metis vienkārši kur lido un metiena beigās nepiebremzējot, tādos gadījumos barotava un pavadiņa iekrīt ūdenī vienā lielā čupā un pavada aptinās ap barotavu vai pamatauklu jau lidojot, iekrītot vai grimstot, šis ir aktuāli jebkuras konstrukcijas barotavām, risinājums ir vienkāršs, fiksēt metiena attālumu uz spoles kasetes aizklipsējot auklu, vai metiena beigu stadijā nedaudz piebremzējot auklu ar pirkstu, jebkurā gadījumā tev jāpanāk, lai pavadiņa, kura lido no pakaļas barotavai, lidojumā apdzen barotavu un visa montāža it kā smuki izstiepjās, tā it kā tu to būtu izstiepis pļavā, viss ja lietoji fīdera barotavu, tad tur ir cits pīšanās iemesls, tad labāk nopirkt veikalā tās speciālās plastmasas pretsavērpēja trubiņas, tās neļauj pavadai metienā un lidojumā aptīties ne ap barotavu ne pamatauklu nu un protams, ka pirms katra metiena visu montāžu pārskati :), tā automātiski pārlaid acis, visam jābūt kārtībā, tad arī viss aizlidos un strādās labi otra problēma ir tikai pus problēma :))), vis ticamāk, ka tev tu galu raustīja sīkzivis, kad ņem breksis, tad viņš loka kātu ne pa jokam, sevišķi jau 5 m makšķeri :))), to tu ne ar ko sajaukt nevarētu te varianti ir vairāki, āķis ir tikai viens no risinājumiem, uz breksi droši vari likt 8.-10. numura āķi, ja liksi sliekas uz āķa, ja baltos tārpus, tad 10., pie kaprīza scopes 12. āķis, bet ne pārāk tievs un arī ne pats resnākais :), tievi āķi griezīs zivij muti un var atliekties, resni plēsīs ēsmu un kā enkurs gulēs uz grunts, es teikšu tā, ka uz grunteni\fīderi ir grūti nokavēt pieciršanas momentu ķerot breksi, tagad vasarā viņš ņem gana droši, to copi nesajauksi :)

Atbildēts: 6.augusts 2018, 12:02 | 1 komentārs | Adrese atbildei
Jautā silvesters

Sveiks Normund! Ja gribi vari mani lamāt bet es uzskatu ka pēdējie raidījumi tev ir biki pa saraustitu. Atceros kad senāk tev bija kaut kāda tēma un bija ļoti OK daudz ko uzzināju milzīgs tev paldies! Esmu noskatījies visus bet tgd pēdējie trīs vai četri raidījumi ir uz garām. Senāk bija sporta raidījumi tie ari ir ļoti interesanti! Jo šogad tā vasara ir nežēlīgi karsta un zivs arī apdulusi un grūti dabūt pie grunts . Pat ļoti varētu pieversties pie kaut kādām nišām kas palīdz to zivi vieglāk paņemt tanī karstajā laikā (barības, sistēmas utt) ! Paldies ka uzklausīji ja ar ko apvainoju tad lūdzu piedošanu!

Atbild Normunds Grabovskis

par kritiku paldies, noteikti pārskatīšu ar kritisku aci pēdējos raidījumus it kā jau cenšos, lai katrs raidījums nestu informāciju, kaut ko atgādinātu vai jaunu parādītu, bet var būt, ka šīm lietām vairāk jāpieiet :) par lomiem un zivīm jau nu gan šogad nevar sūdzēties, zivis ķerās labi :))) pie reizes, ja jau šī tēma ir pacelta, pakomentējiet lūdzu vēlamās raidījuma tēmas - inventārs, vietas, sports ?????

Atbildēts: 6.augusts 2018, 10:02 | 6 komentāri | Adrese atbildei
Jautā Emiils

sveiks...

varbut vari pastastiit kaadaas vietaas gaujaa mekleet breksi? kuras vietas butu labak izveleties? kur seere vai akmenains ?

kaada grunts breksim labak patiik?

gauju paarzinu posmaa no murjāņiem lidz līgatnes parceltuvei..varbut vari ieteikt kaadu vietu taja posmaa?

Atbild Normunds Grabovskis

Tas ir posms ko es vis mazāk pārzinu :), bet cik ir dzirdēts, tad tas noteikti nav labākais brekšu rajons, ir viņi tur noteikti, jo breksis pa Gauju migrē kopā ar vimbām, ir vietas, kurš viņi paliek, ir no kurienes viņus izdzen lašveidīgās zivis, tu runā par posmu, kur vairāk ir lašveidīgo :))) bet vispār jau brekšu klasika ir koku sanesumi, palēninājumi zem ātrākām vietām, dziļās vietās breksis būs vēlāk, tagad viņi visi i 1-1,5 m dziļumā, upe ir gana smilšaina un puikiem ir dikti daudz jārok, lai paēstu, tāpēc viņi "ganās" diezgan lielās platībās, pietam … Gaujai ļoti izteikti ir tas, ka breksis labi ķerās tieši pa dienu, mana pieredze rāda, ka ir tādi copes uzplūdi uz 9-11-13 dienā sākot copēt pavisam normāli ir pirmo copi gaidīt stundu vai pat divas, ja ar fīderi, tad regulāri pārmetot uzklājam galdu, pie kura agrāk vai vēlāk puiki pienāks :), rītos vai vakaros pavēro upi, ja breksis ir, tad viņš sevi noteikti parādīs

Atbildēts: 6.augusts 2018, 09:47 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā pucejanis95

Sveiks,gribu dzirdet tavu viedokli! Par boldererajas karjieru vai esi pats kadreiz tur makskerejis vai kads pazistamais!? Jo gribas brivdienas aizbraukt un pamakskeret un velos zinat vai ir iespeja nokert tadas zivis kas liks smaidam but lidz ausim

Atbild Normunds Grabovskis

nevaru komentēt šo vietu, nekad neesmu uz to skatījies kā uz vietu, kur makšķerēt, sevišķi jau tādēļ, ka ap Rīgu pietiek daudz citu ūdeņu, kur zivju noteikti ir vairāk :)

Atbildēts: 3.augusts 2018, 09:21 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā nikucis125

Sveiks,breksi tagad meklēt bedrē vai seklumā?

Atbild Normunds Grabovskis

teorētiski seklumā, jo daudzviet dziļumā ir auksts un tagad īsti nav ko ēst, bet tas ir ļoti nosacīti, jo ne visos dziļumos ir tā saucamais termo ķīlis (termokļin), tāpēc viennozīmīgi pateikt, ka breksis ir tikai seklumā vai pus ūdenī nevar :), jāskatās uz vietas, katrs ūdens ir unikāls un ar savām īpatnībām, Gaujā nupat lielais breksis vispār ir metra dziļumā :), bet Buļļupē viņus ķer no 7-8 metriem, Daugavā viņš ir gan 10, gan 4 metros....

Atbildēts: 3.augusts 2018, 09:18 | Komentēt | Adrese atbildei
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager