Aivars Rudzinskis

Aivars Rudzinskis

Makšķerē karpas Latvijā un ārpus tās robežām kopš 1997. gada piekopjot moderno "noķer un atlaid" principu kā arī visas iespējas, ko piedāvā modernās karpu makšķerēšanas teorijas. Vai tas ir ezers vai upe Latvijā, Volga, Ebro, St.Lawrence vai cita tūristu iecienīta karpu vieta pasaulē - jautājiet un mēģināsim kopīgi rast atbildes.

Karpa nav ēdiens, karpa ir draugs

Atbildes

Jautā user1962

Sveiks ! Paldies par iepriekšējām atbildēm un labiem padomiem ! Šonedēļ ilgstošs atkusnis. Doma svētdien braukt varbūt izmēģināt uz karpu dīķi. 7 ha, viens gals seklāks, otrs dziļāks, vietām divi, vietām (Pie meniķa) pat 3 m. Diezgn siltu sola. Varbūt labāk naktī ? Pagājušā gada martā Tavs ieteikums uz nakti ļoti līdzēja. Kādas ieteiktu barības, ēsmu ? Kur copēt ? Vējš rietumu - no dziļā gala uz seklo galu.

Atbild Aivars Rudzinskis

Diez vai tas atkusnis kaut ko daudz mainīs. Karpām šobrīd ir auksti un arī skābekļa trūkums ūdenī piedevām. Cerības uz copi nav lielas. Katrā ziņā ne uz kādiem seklumiem tās vēl nedosies, paliks visdziļākajās vietās. piemānīt var mēģināt ar kaut ko ļoti smaržīgu, uz spirta bāzes būvētiem atraktoriem vai arī kaut ko dabiski spēcīgu, varbūt ķiploku.

Atbildēts: 30.janvāris 2024, 13:27 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā bebriits

Sveiks. Jautājums tāds- ezers ap 65 ha.Veči laipas sataisījuši nu 10-20 precīzi nezinu.Katram sava barotā vieta.Tiem kam laiks tie baro arī kad nemakškerē.Nopērkama licenze.Parādīs vietiņu brīvāku un tur nu būs jāapmetas.Nu naktis 3 max, ilgāk nesanāks.Barots tur nav,kādas iespējas kādu karpiņu pievilināt pie sevis?:)Kādu barība labāk strādātu?Smalka,rupja?Ar aromātiem ,ar var vai labāk ,tādu neintrālu lai baigi neizceļas. Vai karpas drīzāk dzīvosies kur viņas baro un man tur izredzes švakas kautko pievilināt pie sevi.Doma sākumā 2vus punktus barot 1 augļi- 2 zivs garša.Samalt boilas,sensas Karpu piejaukt,peletes smalkās,kukurūza,kaņepe,tīgerrieksts.Un tad skatīt,ja cope kāda būs,tad pāriet uz boilām barot.Ja nē tad palikt pie malto,smalko barību.Trīs naktis ir tad redzēs.Ko meistars darītu?:)

Atbild Aivars Rudzinskis

Barošanas pamatideja ir ne tikai piesaistīt karpas pie konkrētas vietas, bet arī piesaistīt pie konkrētas ēsmas. Es teiktu, ka tā ir pat svarīgāka! Parasti šī ēsma ir aut kāda boila. Ja vienā ezerā ilgāku laiku ber vienu un to pašu boilu, karpas pie tās pierod un ķeras uz to daudz drošāk, ir vairāk copju un mazāk nogājienu. Pieļauju, ka arī šajā ezerā tā notiek, veči sēdina karpas uz konkrētām boilām. Līdz ar to pārējiem izredzes ir krietni mazākas.

Šajā gadījumā tev ir divi varianti - vai nu sākt par to vietu domāt ilgtermiņā, resp. uzradīt pašam savu unikālu boilu un kādu laiciņu ar to pabarot (nevajag nemaz daudz) vai arī tomēr censties izspiegot, ar ko baro vai agrāk ir barojis kāds no konkurentiem. Ja tas izdodas, jāmēģina veidot barības stratēģija ap šo informāciju. Piemēram, ja es zinātu, ka kāds strādā ar Trigga boilām, varētu barībai izmantot arī Trigga smalkās birstošās barības, Trigga peletes dažādu izmēru, Trigga šķidrumus un boilas grieztas, krešotas un veselas. Skat, kāds kokteilis no dažādām frakcijām un šķīšanas ilgumiem ir iespējams, ja pieturas pie viena vienojoša elementa. Pie tāda kokteiļa tad Trigga boila uz mata (atkal ir varianti - grimstoša, vafters, popaps, dumbelis, vesela, pusīte, pusotra, divas, divas pusītes, apgraizītas vai neapgraizītas) jau būs kā ķirsītis uz rūpīgi pārdomatas tortes. Ar laiku, sekojot rezultātiem, varēs mēģināt izpīpēt, kas ātrāk piesaista copes - lielākas vai mazākas peletes, ar vai bez PVA stika, bomžpaketes vai vēl kaut kas.

Tevis piedāvātajā kokteilī ir tik daudz dažādu nezināmo, ka nekad nevarēsi atkost, kurš no tiem ir pievilinājis karpu visvairāk. Vispār nekādu analīzes vai attīstības iespēju:(

Visbeidzot, par to, ka kaimiņi ir iebarojuši konkrētus punktus, jāsatraucas mazāk - karpa nav baltā zivs, tik ļoti pie vienas vietas nekad nepiesienas, tāpat tā klejo apkārt pa visu ezeru. Meklējot, piemēram, kur siltāks ūdens. Ja tev pavasarī būs vējš no muguras, nekādas jēgas no tāda iebarota punkta tāpat nebūs, jo visas karpas aizies pretējā krastā.

Atbildēts: 12.janvāris 2024, 11:11 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā user1962

Labdien ! Svētdien varbūt būs iespēja pa dienu pie karpu dīķa pabūt, esot vaļā, bez ledus. Vai tagad ir izredzes kādu karpu izdabūt un kādi ieteikumi ?

Atbild Aivars Rudzinskis

izredzes ir, no ieteikumiem vesela grāmata varētu sanākt. Galvenais - dūšīgu uz spirta bāzes (EA) atraktoru sapūst uz ēsmas. un barot ļoti ļoti maz.

Atbildēts: 29.decembris 2023, 12:42 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Briedis12

Sveiks ,kādu barību no graudaugu bāzes vislabāk būtu lietot rudenī ,cik saprotu kukurūza un tigerriekts nebūtu tas labākais variants ,bet ,piemēram ,kā būtu ar zirni ,kaņepi un soju?

Atbild Aivars Rudzinskis

Atkarīgs no tā, kādiem mērķiem to vēlies. Kaņepes, protams, ir barība, kas piesaista karpas vienmēr un visur, taču jārēķinās, ka tās ir ļoti vieglas un zem ūdens “lido pa gaisu”. Tās ļoti ilgi grimst. Ļoti. Tādēļ straumē vispār ir lietojamas vien ļoti specifiskos gadījumos. Bez tam vienmēr ir risks, ka karpa uzsēžas uz kaņepēm un neko citu negrib. Bet uz mata kaņepi neuzliksi.

Citi varianti der tikai vietām, kur karpu ir tiešām daudz, tās ir dūšīgi jābaro un gribas ietaupīt uz barību. Pretējā gadījumā tie tikai samazinās cerību uz copi.

Atbildēts: 29.oktobris 2023, 21:00 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Briedis12

Sveiks ,vai jums būtu bijusi kāda pieredze ar karpu copi Lielupē ,un ja man ir vēlēšanās noturēt karpu vienā Lielupes upes vietā ,ar cik daudz barību man būtu jārēķinās ,graudaugi un boilas apmēram cik kilogrami būtu vajadzīgi ?un kādās vietās pašlaik būtu vislabāk karpu meklēt ?

Atbild Aivars Rudzinskis

Saintriģēja tas ruksītis, kas uz spininga noķerts, bija soc tīklos? Lielupē karpas ir un ir bijušas vienmēr. Noķert grūti, jo visi pie mums grib ķert no krasta - teltis, gultas, šašliks… Ja es gribētu ķert Lielupē, tad tikai no laivas. Vairāk laika veltītu vietu meklēšanai, iebarošanai, mazāk sēdēšanai. Vajag izpīpēt, kur karpa dzīvo - kaut kādi zem ūdens sakritši koki, zāļu audzes. Ap tām tad apkārt meklēt, kur varētu būt iebarošanas punkts. Ideāli, ja no tā smaržu ar straumi nesīs iekšā karpas mājās.

Īsti nesapratu, kas ir domāts ar vārdu - noturēt. Noturēt var tikai to, kas jau ir pienācis. Katrā ziņā iesaku ņemt vērā, ka karpas turpina aktīvi gatavoties ziemai un ēd dūšīgi - tik, cik var sagremot. Tādēļ ir ļoti svarīgi dot barību, kas sagremojas ātri nevis aizštopē vēderu uz ilgu laiku. Un, rēķinies, ka viens tāds 20kg ruksītis dienā var daudz apēst. Trīs ruksīši - trīsreiz vairāk:)

Atbildēts: 28.oktobris 2023, 17:47 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā user1962

Gribējās tomēr skaidrojumu, ar ko atšķiras karpu cope pavasarī un rudenī. Ēsmas, barības, lokācijas.

Atbild Aivars Rudzinskis

Tas ir milzīga raksta vai pat vairāku rakstu temats, šeit tik plaši nevarēšu paskaidrot. Pamatdoma ir tā, ka rudenī karpas aktīvi barojas, uzkrājot enerģijas rezerves ziemai. Tas nozīmē, ka tās meklē labu, kvalitatīvu barību, kurā šādi enerģijas avoti ir, un vairs neskraida pakaļ krāsainām bumbiņām. Tapēc rudenī karpai vislabākā barība ir kvalitatīva, sabalansēta boila. Daudz tādu boilu. Toties nav vajadzības pēc spilgtām krāsām un spēcīgam smaržām. Pavisam labi būtu, ja ar šādām boilām būtu sākts barot jau vasarā, pamazām sagatavojot zivi rudens sesijām.

Otrkārt, ir jāsaprot, ka rudenī ūdens atdziest no augšas, līdz ar to siltāks ūdens ir ezera dziļākajās vietās. Tur arī būtu meklējama karpa. Tas ir diametrāli pretēji pavasarim. To pašu jāsaka par vēju. Ja siltās pavasara dienās labāk ir nostāties tā, ka vējš pūš sejā, tad aukstās rudens dienās tieši otrādi - jāmeklē aizvēja vietas. Tomēr arī saulainā rudens dienā karpa var izlīst pasildīties saules staros seklumā. Tiesa, tās būs tikai pāris stundas, kad saule tiešām kaut cik silda. Katrā ziņā, vislabākais karpinieka draugs rudenī ir iemetamais termometrs.

Protams, kad nāk virsū sals, pamazām karpu copē iestājas ziemas režīms, kas atkal ir pavisam savādāks. Tad ir strauji jāsamazina barības apjoms un jāmeklē veidi, kā ēsmu izcelt un padarīt atraktīvāku - ar spilgtākām krāsām un spēcīgiem, aukstā ūdenī labi škīstošiem aromātiem.

Atbildēts: 25.oktobris 2023, 12:01 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā user1962

Labdien ! Atkal es. Man vairākus gadus problēma. Aukstā pavasarī trāpu gan ēsmu, gan iebarojamo barību. Rudeņos, sākot no septembra sākuma, gandrīz nekā. Man liekas, ka es netr'pu uz iebarojamo barību.

Atbild Aivars Rudzinskis

Rudens un pavasara karpu cope atšķiras kā diena no nakts. Pa lielam, otrādi ir pilnīgi viss. Ja rudenī piekop to pašu taktiku, ko pavasarī, tad nav ko brīnīties.

Atbildēts: 23.oktobris 2023, 14:05 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā user1962

Labvakar ! Ir dzirdēts tāds variants, ka stipra lietus un citu apstākļu gadījumā mainās attiecīgās ūdenskrātuves līmenis. Karpām šādas līmeņa / spiediena izmaiņas nepatīk, kādu brīdi neķeras. Bet kāds entuziasts tādā reizē noķer 7 gab. Kā ?

Atbild Aivars Rudzinskis

Lietus un citu apstākļu ietekmē ūdenī var būt dažādas pārmaiņas, ne tikai ūdens līmeņa celšanās. Pēc sausuma un bezvēja perioda lietus un vējš var atnest ūdenī svaigu skābekli piemēram. Tas var būt viens no iemesliem, kādēļ karpas aktivizējas. Tīri kā piemērs. Tādēļ nevajag uztvert konkrētus apstākļus kā garantiju, ka copes nebūs, bet braukt makšķerēt vienmēr, kad ir tāda iespēja.

Atbildēts: 5.septembris 2023, 10:10 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā user1962

Labdien ! Pirmoreiz pamēģināju izvārīt kukurūzas vālīti. Copes daudz, bet nevar izvilkt. Mēģināju gan uz mata, gan uz āķa, nekā. Uzliku otrai makšķerei, tas pats …

Atbild Aivars Rudzinskis

varbūt pamēģini lielāku āķi.

Atbildēts: 31.augusts 2023, 09:15 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā user1962

Labrīt ! Jautājums. Paziņa ieteica karpu copei vārīt makaronus attiecīgās ūdenstilpnes ūdenī. Vai tas būtu nepieciešams ? Un vēl - kā tagad skaitās attiecībā uz karpām - vasara vai jau rudens sākums. Tas attiecībā par iebarojamo barību un ēsmu. Paldies un paldies par līdzšinējām atbildēm.

Atbild Aivars Rudzinskis

karpa ir ļoti jutīga pret dažādu ķimikāliju klātbūtni ēsmā vai tās tuvumā (montāžā). Teorētiski krāna ūdenī var būt vīsādas ķimijas iekšā, realitātē jau nav tik traki. tas domu gājiens varbūt saglabājies no padomju laikiem, kad pilsētās dzeramais ūdens tika hlorēts - tādā vārīt nu tiešām nevajadzētu. Protams, ar ezera ūdeni būsi pasargāts no tādām šaizēm. daudzi karpinieki ar kulināriju nodarbojas ezera krastā, līdzi ņemot gāzes plītis vai prīmusus.

karpa jūt ziemas tuvošanos un pastiprināti barojas, lai uzkrātu enerģijas rezerves aukstajam laikam. tiesa, ja vien tam ir piemēroti laikapstākļi, vējš, ūdens bagāts ar skābekli. Gaisa temperatūrai šobrīd nav nozīmes, ūdenī tā tāpat vēl kādu laikua būs augsta un karpai komfortabla. Tāpēc barot var daudz un regulāri.

Atbildēts: 31.augusts 2023, 09:12 | Komentēt | Adrese atbildei
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager