Normunds Grabovskis

Normunds Grabovskis

Profesionāls makšķernieks, firmas SALMO un vairāku starptautisku žurnālu eksperts jautājumos par inventāru, pludiņmakšķerēšanu, zivju iebarošanu un visa veida ziemas makšķerēšanu.

Kompetenci makšķerēšanā apliecina arī augstie sasniegumi Latvijā un pasaulē:

  • divkārtējs pasaules čempions;
  • divkārtējs pasaules vicečempions;
  • daudzkārtējs Latvijas čempions;
  • Lietuvas čempions;
  • daudzu starptautisku sacensību uzvarētājs.

Eksperts iesaka

Salmo
HEINOLA
Sensas
Norfin

Atbildes

Jautā Olcis

Sveiks!

Man bēda copēju Māris dīķī un nekas lielāks par pirksta lieluma raudu nesanāk redzu kā veči velk brekšus bet man kā nav tā nav. Uz āķa lieku baltos tārpus. Kas par problēmu ko es daru nepareizi.

Un otrs jautājums uz balta tārpa kūniņām ķert var????

Atbild Normunds Grabovskis

:) vis ticamāk, ka tu ēsmu neliec uz grunts, nebaro un copē biki citā vietā un distancē kā veči, kuri velk brekšus :), neredzot visu procesu man ir grūti pielabot tavas darbības, bet brekšu copes galvenais noteikums ir lai ēsma būtu uz grunts uz kūniņām ķert var, kamēr tās ir gaiši brunas, daudzās valstīs pat speciāli gatavo kūniņas - kasterus, bet ar tām jāmācās strādāt, jāglabā tās ūdenī, jo citādāk tās pārgatavojas un paliek zivīm neinteresantas, vienu vārdu sakot čakars, uz tām tumšajām kūniņām, kas izveidojas tārpu bundžā ķer4t var, bet diez kas nebūs, tās ir trauslas un ne visas zivis tās ēd

Atbildēts: 14.augusts 2019, 10:19 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā vonders

Sveiks, Meistar!ne tik daudz jautājums. Paldies par savu laiku, ko velti mums forumā. Runāšu visu vārdā, augsti vērtējam un lai dzīvē viss izdodas! Tu esi spilgts piemērs teicienam, nav stulbu jautājumu, ir stulbas atbildes!Gaidam raidījumus par nepiebarotām un svešām vietām, jo tur parādās tā meistarība!

Atbild Normunds Grabovskis

PALDIES , ka novērtē :), laiku viss šis pasākums aizņem diezgan daudz :), bet es smejoties sevi saucu par copes sludinātāju :), un ja es šo nedarīšu, tad kurš cits to darīs :)? es gan parasti necenšos ķert iebarotās vietās :), vispār cenšos nemelot, nekad un nevienam, labprāt braukātu ar filmēšanu tikai pa svešām vietām, bet tad vajag vismaz kaut kādu informāciju par notiekošo tajos ūdeņos, diemžēl vietējie takuziņi ne labprāt dalās ar informāciju, tad nu sanāk, ka reizēm ūdenskrātuves atkārtojas :).

Atbildēts: 12.augusts 2019, 12:58 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Mr.Wolf

Sveiks!

Jautājums par brekšu copi septembrī.

1)Kur septembrī meklēt brekšus? Dziļākās vietās vai seklumā?

2)Vai ir jēga doties uz nakts copi vai tomēr labāk pa dienu, agri no rīta?

3)Kāda varētu būt veiksmīgāka ēsma? Baltie tārpi, kukurūza vai sliekas?

4)Kādus aromatizātorus izmantot klāt pie barības?

Atbild Normunds Grabovskis

1. viss atkarīgs no ūdens kur copēsi un laika apstākļiem, ja būs silts, tad breksis daudzviet būs vēl seklumā, ja vēss, tad ezeros un ūdenskrātuvēs viņi būs jau dziļumu tuvumā, upēs ...kā kurā, daudzviet Gaujā un Ventā viņus pa seklumiem varēs ķert arī oktobrī un pat novembrī 2. viss atkarīgs no ūdenskrātuves dzīves ritma, nu nevar tā viennozīmīgi pateikt, ka naktī būs labāk, jā, daudzos ūdeņos naktī trāpās lielākie brekši, dienā vairāk, bet naktī lielāki, bet... ir tik pat daudz ūdeņu, kur rudeņos tieši diena ir aktīvāka un naktīs nekas labs nenotiek, viens gan ir fakts, brekšiem vienmēr labāk strādās iepriekš barotas vietas, ja vien to ir iespējams izdarīt ,tad var mierīgi pabarot vakarā un tad no rītas atnākot iedot nelielu, aktivizējošu barības devu un ļoti labi copēt, brekšojot bieži vien zivju stāvvietas atrašana ir 3-10 reizes svarīgāka par copes laiku, barības sastāvu vai ēsmas veidu, rudeņos tas ir īpaši svarīgi 3. baltie+pinki+sliekas+ motilis, jo vēlāks rudens, jo svarīgāks paliek motilis, makaroni, mīklas, kukurūza, grūbas ir vairāk vasaras ēsmas, lai gan es kukurūzu vispār neuztveru kā brekšu ēsmu, pārāk neregulāra ir tās darbība 4. nekādus, tu vairāk domā par barības krāsu, par barības konsistenci\lipīgumu, par barības svaru, nekā par barības aromātu, ja copē upēs vai lielos dziļumos, tad noteikti jāpadomā par to, lai barība neizskalojas pusūdenī vai neaiziet pa straumi uz leju, es pats diezgan daudz lietoju dažādus sīrupus, gan Sensas Aromix sērijā esošos aromatizētos, gan parasto cukura sīrupus no pārtikas veikala vai melasi, jebkurš'sīrups padara barību smagāku, mazina barības staba veidošanos, kas piesaista sīkzivis, ja lieto rūpnieciski ražotas barības, tad tajās pietiek aromātu, jā, reizēm kādu pili kaut kā var uzpilināt barotavai, bet tā nav sistēma, bet gan zivju pārsteigšana, visādi citādi aromātu pietiek, sevišķi ja runājam jau par rudeni, jo aukstāks laiks un ūdens, jo mierīgāku un neitrālāklu vajag barību

Atbildēts: 12.augusts 2019, 12:52 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā 25567294

sveiki jus zinat kur ir labaka vieta makskeresanai un spiningosanai raznas ezera

Atbild Normunds Grabovskis

diemžēl nē, nav man arī pašam sanācis copēt tajā skaistajā ezerā, ļoti gribu sev atklāt šo ezeru, bet … kaut kā nesanāk, nav pazīstamu takuziņu, kurš varētu ierādīt un parādīt copes vietējās īpatnības, ļoti ceru, ka vēl šogad sanāks tikt līdz turienei

Atbildēts: 12.augusts 2019, 12:19 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā durixxxx

Sveiki Normund,

Gribēju uzjautāt par to kravu, kas bija aizkavējusies. Vai tā jau ir ienākusi, vai arī vēl ceļā? Saistībā ar Vanrex kāta microjig 9 spices daļu.

Paldies

Atbild Normunds Grabovskis

diemžēl vēl nē, tur , kad sāka rakt, izrādījās, ka viena no mūsu meitenēm vienkārši aizmirsa pasūtīt vienai rūpnīcai (top fīderi un spiningi) rezerves daļas, kad to atklāja, tad bija pagājis jau labs laiks …, tagad viss ir sakārtots, rezerves daļas ir sapakotas un drīz lidos uz Latviju, saprotu, ka jums tas ir mazs mierinājums, bet... šādu situāciju pat speciāli neizdomāsi :)))

Atbildēts: 12.augusts 2019, 12:16 | 1 komentārs | Adrese atbildei
Jautā Saldsabols

Sveiks, Normund! Visdrīzāk mani uzdotie jautājumi jau būs diskutēti, bet tomēr uzdošu. Kādu budžeta klases spoli izvēlēties 5m pludiņmakšķerei un vai feederam Salmo sniper feeder 120g 3.6m derēs spole SALMO DIAMOND FEEDER 6? Paldies par atbildēm un ne asakas! :)

Atbild Normunds Grabovskis

1. praktiksi jebkuru, kura iekļaujās tavā budžetā un tev patīkas, es tikai ieteiktu likt ne mazāku par 2000.izmēru, mazās spolītes tomēr dikti savērpj mono auklu, pats pamatā lieku 3000.spoles uz pludiņmakšķerēm, modelis, gultņu skaits u.t.t. ir diezgan mazsvarīgs šajā gadījumā, pamatfunkcijas pildīs jebkura spole 2.ļoti labi derēs, ideālā gadījumā, prasītos pēc 50 vai 60 izmēra spoles :), tad tas būs izcili labs un stabils komplekts, man pašam arī Sniper fīderīši ļoti patīk :) un ar šīm spolēm esmu ļoooti daudz copējis. nākošagd Diamond fīderu spolēs būs vienkārši izcils jaunums, es tagad tās spoles testēju un esmu vienkārši sajūsmā :), bet... tas viss būs nākošgad :), a copēt ta gribās arī šodien :)

Atbildēts: 12.augusts 2019, 12:02 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā herald

Vai zini, kur var nopirkt cirkulāķus?

Atbild Normunds Grabovskis

nezinu gan, kaut kad mums Salmo bija viņi, bet speciāli vairs nepērkam, nav īsti jēgas no viņiem

Atbildēts: 12.augusts 2019, 11:53 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā onkyo

Sveiks, Normund!

Esi ievilcis mani fīdera azartā.....tagad jautājumu ir vairāk kā atbilžu.

Mēģināšu īsi aprakstīt neskaidrās/ precizējamās lietas:

1. Barības - ķerot, piemēram, ar 2-3 baltajiem, vai pievienot baltos tārpus, ja pievienot, tad kādos gadījumos?

2. Ēsmas - brekšu copē izmantot baltos, jeb lietderīgāk izmantot kombinētu ēsmu, baltais+kukurūza, baltais+motilis, utt? Pie kādas ūdens temperatūras pārej uz cita veida ēsmu (piem. motilis). Vai klasiskajā feeder izpratnē esi izmantojis boilas, jeb tās efektīvāk izmantot lietojot method feeder?

3. Pavadas - Ķeru upē ar minimālu straumi un izmantoju ~0.5m garu, 0.16mm biezu flurokarbona pavadu. Vai ir vērts pāriet uz cita diametra un cita garuma pavadu?

4. Iebarošana - iebaroju parasti 10-20 grādus zemāk pa straumi. Krievu foruma plašumos lasu, ka lietderīgāk izvēlēties vietu tā, lai iemetiens būtu 10-20 grādus augstāk pa straumi. Kādi komentāri?

5. Cope izmantojot divus kātus - upe ar pamata gultni un tuvāk krasta līnijai lēzenums, kas ir aptuveni 1.0m seklāks kā pamata gultne. Kur meklēt zivi pie šāda nosacījuma?

Liels paldies jau iepriekš ;)

Atbild Normunds Grabovskis

1. vienmēr vajag zivij "pateikt priekšā" ko viņai ēst, tas ir iedot barībā nedaudz to uz ko ķeram, daudz nevajag, bet pa bikiņam vajag, jo mazākas zivis, jo uzmanīgāk tas jādara, teiksim mačos mēs bieži vien baltos dodam tikai sagrieztā veidā, lai neradītu konkurenci ēsmas baltajiem, arī zivis vairāk aktivizē svaigi sagriezti tārpi, tas pts ir ar sliekām, bet noteikti nebūs tā - vairāk tārpu barībā-labāks loms, visam jābūt ar mēru 2. ļoooti reti vai pat nekad neeju brekšos ar viena veida ēsmu, klasika manā gadījumā ir slieka,baltie un pinki, jā, reizēm pietiek tikai ar baltajiem vai pinkiem, bet ļoti bieži breksis, arī citas zivis grib, lai mēs ik pa laiciņam pamainam ēsmu, ar kaut ko jaunu pārsteidzam viņus, teiksim visu rītu strādāja 3 baltie un tad copes pazūd, tu uzliec 1 balto un 3 sarkanus pinkus un cope ir uzreiz, vai ķer uz tīru slieku\slieku gabaliņiem un rodas sajūta, ka zivis aizgāja, bet tu paņem un uzliec 1-2 baltos un 1 sliekas trešdaļu un breksim uzreiz tas liekas interesanti, copē visu laiku ir jāeksperimentē 3. protams, ka ir vērts, 0,16mm flurokarbona pavadas nav sliktas, bet 50 cm fīderim ir īsa pavada, pietam flurokarbons ir smags, tas ,mazāk plivinās straumē, reizēm tieši vajag, lai pavadiņa ilgāk paplivinās, ikdienas copē man pašam līdzi vienmēr ir pavadas no 0,12 līdz 0,18mm, pietam ar ļoti dažādiem āķiem, ne tikai izmēros, bet arī resnumā, jo reizi pa reizei mani iecienītie āķi,Owner RL 340 gatavās pavadiņas, straumē un rupjam breksim, ir pa tievu, āķis vienkārši paliecas vaļā vai sagriež brekša lūpu, tāpēc upei un labiem brekšiem (2+kg) lieku nalielus (10.-12.) bet resnus āķus, ikdienas copē pats lietoju 70-100 cm pavadas pamatā, retāk īsākas un pavisma reti garākas 4. viss ir atkarīgs no vietas un gultnes reljefa, ja viss daudz maz vienāds, tad izvēlos tādu metiena virzienu, lai būtu ērti turēt kātu, lai aiz muguras nekas netraucē iemetienam, pārējo izdarīs straume :), straume nostieps auklu jebkurā gadījumā, stāvošā ūdenī vairāk jāpiedomā pie pareizā leņķa spice\aukla, lai redzam mazākās copītes, upē tādā ziņā copēt ir vieglāk, straume visu sakārto :), katrā gadījumā pret straumi parasti nemetu gan :)

Atbildēts: 12.augusts 2019, 11:52 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Swen

paldies normund par atbildēm uz maniem jocīgajiem jautājumiem.

Radās jauni jautājumi. :)

^Tātād mans vecais fīderis bija ar testu 50g un 3.9m, ar manām mešanas prasmēm nevarēju aizlidināt tik tālu cik gribēju.

^Mērķa zivs breksis un vienmēr ceru uz pārsteigumiem, nesen zutis uz baltajiem pieķērās, bet tas laikam parasts stāsts.

^Otra makšķere man ir telecarp salmo 3.9m. Stipri par cietu priekš manas gaumes, bet pieļauju ka ļoti tāliem metieniem arī nekas mīkstāks nederēs.

^Man patīk nakts cope, tāpēc tās fīdera spicītesman nav nepieciešamas. Esmu aplauzis, kad aptinas ap galu aukla. un man nepatīk sajūtas iemetienā pat ar cietāko spici, lai gan saprotu ka tests šim kātam ir mazs, un ka iespējams man derētu kāds heavy fīderis.

^esmu saprats ka gribu copēt daugavā, lielupē, ventā un pēc savas saprašanas vēlos makšķerēt arī lielās distancēs.

*Tad nu mani apsvērumi uz kuriem gribētu dzirdēt tavu viedokli

1. Cik saprotu no tevis tad karpinieks ir labāks kāts priekš tālmešānas nekā jūras spiningi - balzer baltic pilk un tmldz.

2. Negribu ķert brekšus ar bomīgu karpinieku, lai gan redzēju ka jūsu veikalā ir maigāki karpinieki tiesa par lielām naudām.

3. Nu to spiningošanas aspektu esmu gatavs atmest, man ir 2.70 spinings ar ko varu pamētāt. Tad sliecos domāt, ka man vajadzētu vismaz 3.30 garu kātu, 4.20 varētu būt maximums.

4. Es sapratu no tevis ka man jāņem stiklašķiedra, lai būtu pietiekami mīksts priekš liela testa.

5. Gribētu pamēģināt mest smagās barotavas līdz 150g, 180g, lai gan tā kā to neesmu darījis neesmu pārliecināts vai daugavā tas ir nepieciešams.

6. tad nu sapratu laikam kā jāņem ultra heavy fīderis, vai karpu kāts, kurš man jau itkā ir, bet vēlos kkādu atdevi no mazo zivju vilkšānas.

Pieļauju, ka man vajag kkādu mīkstu stiklšķiedras karpinieku, vai atkal kādu smalkāku kātu kas maksā lielu naudu.

Šobrīd neesmu gatavs tērēt vairāk par 100 eiro par kātu un spoli.

^šitais neattiecas uz makšķerēm, redzēju jums tāds šiks trīskājis salmo veikalā, kā viņš saucas?

Cena bija pie 50 eiro bez augšiņas.

Vai tas paredzēts fīderēšanas garo turētāju uzstādīšānai? liekas tas bija no concept sērijas.

Atbild Normunds Grabovskis

1. viennozīmīgi jā, jo ar karpu kātiem 100 metri vispār nav distance, karpinieki met i 160 i 200 i vēl vairāk metrus, spinings 50-60 maksimums 2. breksim nevajag bomi un vispār bomi vajag nevis metieniem vai zivij, bet gan copes apstākļiem, ja jāmet 150-200+ gramu svini\barotavas, Latvijā tādu apstākļu nav, reti kad pavasarī vajag 150 gramus, parastais barotavu svars upēs ir 60-100 grami, attiecīgi arī kāti līdz 100-120 gramiem ir vis universālākie, ja vēl pieķer jūras copi vai bieži copē Daugavas augštecē, tad 150 grami 3. ja doma pat tāliem metieniem, tad tomēr 3,9-4,2 metri būtu ieteicamāki 4. es sapratu no tevis, ka tev svarīgi lēti un labi, tad stiklašķiedras vai kompozīta kāts tev būs izdevīgāks, kāta akciju-mīkstumu jāskatās uz vietas , pērkot kātu, viena testa, viena garuma kāti var būt ar pilnīgi dažādām akcijām, tavā gadījumā nevajag asu, ātru kātu, bet gan vidējas akcijas vai pat paraboliķi 5. noteikti nav nepieciešams, ap Daugavpili jā, tur vēl ir īsta straume, tur 150 grami reizēm ir vajadzīgi, bet ūdenskrātuvēs pilnīgi pietiek ar 80-100 gramiem pat pie straumes, pavasarī reizēm vajag 120-150 gramus kādā zemHESa posmā 6. 100 eiro par komplektu ir ļoti ok, paskaties uz Salmo Sniper Feeder 150, pēc akcijas un visiem rādītājiem tas varētu būt īstais, ja komplektu pirksi Salmo, tad auklu dabūsi dāvanā :), saki, ka es solīju :)

Atbildēts: 12.augusts 2019, 11:19 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā JermaX

Sveiks . Jautājumi par fīdergumiju .

1. Kādu mezglu labāk izmantot , lai savienotu gumiju ar auklu ? 2. Vai ir kautkādas sakarības starp fīdergumijas diametriem un auklas diametriem (tas ir - vai būs jēdzīgi savienot 0.13 auklu ar 1.5mm fīdergumiju) ? 3. Vai tomēr labāk , jo tievāka aukla , tad tievāku arī fīdergumiju ? 4. Kāds būtu labākais (ieteicamais) fīdergumijas diametrs ? 5. Vai sienot mezgulu , fīdergumija ir jāsamitrina ? Interneta resursos pieejama dažāda informācija , viens saka vajag , otrs saka , ka nevajag . Pats sienot fīdergumiju un samitrinot sapratu , ka mitrai esot kārtīgi nesavelkas , tas ir paraustot mezglu , šis man atnāca vaļā (iespējams , ka vienkārši par vāju savelku) , pa sauso savelkot , tā nebija .

Atbild Normunds Grabovskis

1. es sienu gumiju tikai ar vienu mezglu, diemžēl nosaukumus mezgliem nezinu, dabā varu parādīt, viss bezgala vienkārši 2.nē, gumijas diametrs atkarīgs tikai un vienīgi no zivs izmēra 3.nē, resnāku gumiju nevar liekt, ja lieto tievas pavadiņas, teiksim 0,10-0,12mm pavadiņa neiekustinās 1mm gumiju kā vajag, 0,14mm jau viss ir ok 4. 0,8 -1mm, 1mm reāli tikai breksim un metieniem virs metriem 60 5.nē, bet ļoti jāseko, lai gumija ir svaiga, tā ļoooti ātri bojājas, ja to neglabā slēgtā iepakojumā, lieliski der parastie ZIP aizspiežamie maisiņi, gumiju ir stipri jāsavelk, tad tā vaļā vairs nesiesies, ir dažas melnas pērļošanas gumijas, kuras ir tādas kā eļļainas, tās vispār vajag vilkt bez maz vai līdz plīšanans stadijai, tad ir ok. ikdienas copē 1mm gumija ir laikam vis universālākā

Atbildēts: 9.augusts 2019, 10:00 | Komentēt | Adrese atbildei
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager