Normunds Grabovskis

Normunds Grabovskis

Profesionāls makšķernieks, vairāku starptautisku žurnālu eksperts jautājumos par inventāru, pludiņmakšķerēšanu, fīdermakšķerēšanu, zivju iebarošanu un visa veida ziemas makšķerēšanu.

Kompetenci makšķerēšanā apliecina arī augstie sasniegumi Latvijā un pasaulē:

  • divkārtējs pasaules čempions;
  • divkārtējs pasaules vicečempions;
  • daudzkārtējs Latvijas čempions;
  • Lietuvas čempions;
  • daudzu starptautisku sacensību uzvarētājs.

Atbildes

Jautā Copmanis.

Sveiki! Ka jau zināms brekši Gaujā uzturas lielos baros! Kā ir ar to iebarošanu? Ja ir liels bars un straume arī ir paliela, vai vajag daudz iebarot? Vai arī pa drusciņai iemest, ik pa kādām 30min?

Atbild Normunds Grabovskis

Vienas universālas receptes nav, katra copes reize var būt ar savām niansēm, tomēr ir daži pamat principi iebarošanai straumē, iesākumā pats metu 7 palielas barības bumbas, pirms tam pārbaudot vai vietā kur baroju varēšu arī pamakšķerēt, uz aci to nevar izdarīt, ir jāpapludina vismaz reizes desmit, tad var saprast kas un kā, turpmākā iebarošana jau ir atkarīga tikai un vienīgi no zivju aktivitātes, ja tev stundas laikā nav nevienas copes, tad tur nav jēga turpināt pasākumu, ja vien esi 100% pārliecināts, ka breksis tur iznāks vakariņot, tad gan arī sākumā jāieliek nedaudz lielāka porcija.

Reizēs, kad zivis redzi no krasta ar starta barošanu ir jāuzmanās, vispirms iemet vienu nelielu bumbu, paskaties ko viņi dara, ja nebēg, tad met 2-3 palielas bumbas, brekšuki pamuks malā, bet pāris minūšu laikā būs atpakaļ un sāks ēst, ja iemetot nelielu bumbiņu viņi aizbēg, tad ir vai nu jāmeklē kur bars apstāsies un visu jāatkārto vai jāliek galds un jāapbruņojas ar pacietību, katrā gadījumā barot ar pulksteņa precizitāti nevajag, šo terminu es savos rakstos lietoju kā piemēru.

Atbildēts: 21.augusts 2007, 20:31 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā zivotaajs

Sveicināts! Nu jau ceturto gadu (šogad gan vairāk sanāk tikai mēģināt) ķeru līņukus lauku nelielā ezerelī...2004 gada vasarā (jūlija otrā pusē un augusta sākumā pa 2 nedēļām uz pludiņmakšķeri nomakšķerēju 86 smukuļus - lielākais ap 1,5 kg, tādi, kas copēja standartā - ap 700-800grami; 2005.gadā – 29; 2006.gadā – 13; šogad, pagaidām tikai 5, i ta viens peld, jo bija sprīža garuma. Tā i nesaprotu kas atgadījies.... zivis slāpušas nav....ar tīkliem un cita veida uzpariktēm arī it kā uzpasē un nevienu nelaiž (2004.gadā savācām naudiņu ielaidām 2000 karpu mazuļu. Šogad jau 3 uzķērās tādas ap pus kg, bet visas peld.....) ...nav jau tā, ka galīgs Antiņš būtu tajā copes padarīšanā, kādi gadi 25 tā stāža ir, katru gadu tīru logus.... baroju...pamatā zivju kombikorms plus līnis/ karūsa, tā kā ūdens ir ļoti silts tad sevišķi daudz nemetu....fakts, ka tajā vietā, kas ir iebarota.... trāpās pa kādai raudai (bet nav vairāk tādas kā bija).. gan arī pa līņukam, karpiņai....arī karūsai.... tātad.. secinājums, ka zive atnāk....uz āķa arī atkarība no iepriekšējo gadu pieredzes vis kaut kas.... slieka, mušinieks, kukurūza. maizes bumbiņa.. visvisādās kombinācijās..... ja 2004 gadā vislabāk copēja uz mušinieku pušķīša.... 2005.gadā pa bikim uz viskaukā, bet visvairāk uz viena liela kukurūzas grauda.. pagājušogad vislabāk bija uz palielas rupjmaizes (parastā ķieģelīša bumbiņas).... šogad...viens uz mušinieka... 3 - uz kukurūzas grauda un mušinieku kombinācijas un pats mazākais, kas peld uz kukurūzas grauda.... tā i nesaprotu... to, ka viņi tur ir....un labi sivēni, tas ir fakts, pēdējos gados lielākais dabūtais 3,800 rudenī uz mailītes copējot asarus.....pirms tam 98.gadā 5.800.....varbūt ir kas tāds, ko esmu palaidis garām?

Atbild Normunds Grabovskis

Apbrīnojama precizitāte, cik var noprast, tad tu pieraksti savus lomus copes dienasgrāmatā, zinu, baigi labā lieta, arī pats agrāk rakstīju, kādus gadus 6, vēl tagad ar baigo patiku pārlasu reizēm.

Par līņiem, nu nekas sevišķi revolucionārs līņu copē nav atklāts pēdējos gados, tāpēc tavu lomu sarukšanas iemesls jāmeklē ūdenstilpnē, ja vēl runa būtu tikai par vienu gadu, tad vēl nekas, tā notiek, dabā ir ražas un neražas gadi, bet tik ilgi tam nevajadzētu vilkties. Vai nav tā, ka kādas citas sugas zivju ir palicis vairāk, lai gan līņu populāciju tam nevajadzētu ietekmēt, ar plēsējiem tā var būt , arī brekši ir kaprīzāki, manā līdzšinējā praksē ir bijis tikai viens gadījums, kad līņu kaut kur paliek mazāk, bet tas bija ezerā, kurš vispār šausmīgi aizauga, tad vairāku gadu garumā līņi gāja no ezera iztekošajā upītē, kur tie arī ķērās, ezerā to bija stipri mazāk. Cik noprotu, tad runa nav par kādu vecu dzirnavu vai pils dīķi, kuru kāds no viena gala sāk tīrīt, tad arī varētu būt runa par to, ka zivis pamazām maina dislokācijas vietu.

Par ēsmu vai barību varētu runāt tikai tad, ja citi apkārt vilktu labus lomus, un ja tu jūti, ka uz tavu galdu atnāk līņi, bet neņem, ja tā ir, tad varam mēģināt lietu risināt, dod ziņu.

Atbildēts: 21.augusts 2007, 20:29 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Raiders

Sveiki. Varētu pateikt kādu recepti brekšiem, kuru mājās pats var pagatavot. Makšķerēšana notiek kanālā 2,5-3 metru dziļumā.

Atbild Normunds Grabovskis

Lai atbildētu uz tavu jautājumu tā lai tu paliktu apmierināts man jāzina kādi produkti tev ir pieejami, jo it kā gan mūsu žurnālā gan savā interneta lapā esmu aprakstījis praktiski visu pārtikā izmantojamo produktu izmantošanu, daudz ir runāts arī par dažādiem kombikormiem un graudiem, tāpēc esi tik labs un precizē, lūdzu, ko tu gribi (vari)izmantot zivju piebarošanai, tad varēšu dot pavisam konkrētu, tikai tev domātu atbildi.

Atbildēts: 21.augusts 2007, 20:25 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā M_Zihars

Sveiki. Gribētu uzzināt kā vajadzētu iebarot un kas būtu jāievēro copējot brekšus un līņus šādā vietā - ezerā esam izbūvējuši laipu, kuras gals ir apm. 12m no krasta, tieši tajā vietā kur beidzas zāles, tur dziļums ir apm. 3m, regulāri tiek iebarots, bet kā man šķiet problēma ir mans sievastēvs, kuram ir lielummānija, viņš vienā copes dienā izbaro 10L spaini barības. Taču citreiz aizbraucu tur, kad nav barots un iebaroju pats, kādas piecas olas lieluma bumbas sākumā un tad ik pa kādai pusstundai vel pa vienai, taču ķeras tikai raudas vīķes un pa kādam maziņam breksītim (nu ļoti maziņam), zivis šajā ezerā ir un pat ļoti daudz. Un kā lai šajā vietā dabū līņus, vai varbūt tos man jāmēģina ķert pavisam citur?

Atbild Normunds Grabovskis

Vai tajā vietā breksis vispār kaut reizi ir pieķēries, ja nē, tad gaidīt, ka viņi izmainīs savas barošanās vietas par labu jūsu izveidotajai ir velti, ja tomēr brekši tur ir reizi pa reize noķerti, tad ir otra lieta, ka tas noteikti ir ezers, kur uzreiz aiz zālēm sākās dziļums un tā tas slīpi aiziet dziļumā,. Reāli jau breksi vasarā pārbarot ar normālu barību ir pagrūti, tāpēc spriežot pēc patreizējās informācijas tur brekši vienkārši nav tuvumā, iespējams, ka tas iznāk no dziļuma tikai uz nakts barošanos, bet pamatā turas 4-6 metru dziļumā. Līnim uztaisi nelielu laukumiņu 1-1,5 metru dziļumā, uzbaro to reizi pa reizei un gan jau puiki pie galdiņa pienāks, zāles taču tur kustās????

Var gan arī gadīties, ka arī brekši, nu tādi līdz kilo finieri turās tajā metra dziļumā pa zālēm, jo ir taču vasara.

Atbildēts: 21.jūlijs 2007, 11:46 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā kaza

Sveiki! Man pie mājām tek upe, tur līņi ir daudz. Es vienu reizi vienu noķēru ap 1,5 kg, bet tagad vairāk nav bijusi neviena cope. Ar ko būtu labāk viņus piemānīt, es to noķēru uz slieku, un ar ko iebarot?

Atbild Normunds Grabovskis

Sliekas, mušu kāpuri, motiļi, retāk mīkla, maize, makaroni, kukurūza.

Atbildēts: 21.jūlijs 2007, 11:43 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā toms004

Sveiks! Es gribu nopirkt normālu pludiņmakšķeri par saprātīgu cenu. Kādu man labāk pirkt - ar spoli vai bez? Kādas firmas man izvēlēties? Un cik garu? Parasti ķeru Gaujā pa bedrēm, vai ezeros ne pārāk lielā dziļumā.

Atbild Normunds Grabovskis

Vispirms jānoskaidro kas ir saprātīga cena, tad varu kaut ko ieteikt, ja runājam par to kāda tipa makšķeri izvēlēties, tad viennozīmīgi kātu ar riņķiem un spoli, jo Gaujā zivis ļoti bieži stāv upes vidū, vai pie otra krasta, es ieteiktu 5 metri garu kātu, ar īsāku ir krietni grūtāk vadīt ēsmu un darboties lielākā dziļumā, savukārt ar garāku jau ir grūti vējā un ja koki virs galvas.

Atbildēts: 21.jūlijs 2007, 11:41 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Copmanis.

Pats esmu Valmierietis un brīvajā laika daudz makšķerēju Gaujā! Esmu uzgājis foršu bedrīti, kur ir breksi. Kādu nedēļu staigāju tur un pagaidām nekā! Esmu barojis gan speciālas barības (breksis upe), ja nu vienīgi raudas tādas ap 200-300 gramiem nāk ārā! Izmantoju 0,20mm pamatauklu un 0,18 pavadiņu! Uz āķa lieku baltos. Ko es daru nepareizi? Vai arī ko citu no barības vajag breksim?

Atbild Normunds Grabovskis

Nuuu vecīt, tev ir tā unikālā iespēja vai katru dienu ieiet pie Ritas veikalā un izrunāt visus tevi interesējošos jautājumus, jo ko ko, bet nu Gaujas brekšu barošanu viņa pārzin labi, mani tu tur visticamāk nesastapsi, jo esmu tur retāk, bet nu Rita vaikalā COPE ir katru dienu, veči pat no Rīgas brauc, lai tikai parunātos un pakonsultētos, izmanto iespēju.

Atbildēts: 21.jūlijs 2007, 11:39 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā pitonz

Gribēju jautāt vai Gulbju dīķī (Tērvetes ūdenskrātuvē) ir līņi un vai esat tur bijis? Kādā dziļumā tie vislabāk ķeras un cik vietās vajadzētu iebarot, ja copē visu dienu? Paldies!

Atbild Normunds Grabovskis

Neesmu tur bijis, par vietām un barībām skaties iepriekšējās atbildes.

Atbildēts: 21.jūlijs 2007, 11:36 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā jurisons

Labdien! Es vēlētos uzzināt cik sezonas iztur pītā aukla? Makšķerēju apmēram 3-5 reizes mēnesī.

Atbild Normunds Grabovskis

Nu vairāk par 2 sezonām jau nu to nevajadzētu lietot, sevišķi diametrus tievākus par 0,25mm, parasti pirmās sezonas beigās auklu no spoles notin un pārtin to tā, lai tas posms, kas visvairāk bijis ūdenī tagad ir uz spoles pašā apakšā, šādi pārtīta aukla pie tik retas izmantošanas nokalpos labi arī otru sezonu, vairāk gan to lietot nevajag.

Atbildēts: 21.jūlijs 2007, 11:34 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā kampans007

Es gribētu pajautāt par līņu copi Vecumnieku dīķos. Kādu barību izmantot, kur labāk ķert – kanālos, kur ir 4m dziļums vai dīķī kuros ir vairāk zāles? Es jau tur divas reizes esmu ķēris un katrreiz noķēru pa 3 līņiem, bet visi no atsevišķam vietām. Es ķeru kanālos, varbūt labāk ķert sekluma zālēs?

Atbild Normunds Grabovskis

Diemžēl man nav sanācis tur makšķerēt, bet pēc aprakstiem zinu, ka tie purvi ir ļoti līdzīgi Sedas purviem Valkas rajonā, līnis ir zāļu zivs, tāpēc ja tu tos mānīsi seklajās vietās, tad rezultātiem vajadzētu būt labākiem. Ar ko barot jau ir stipri garāks un apjomīgāks jautājums, es, protams, iesaku lietot gatavās barības, ļoti labas atsauksmes ir par dārgo SENSAS līņu barību, veči to šķaida 1\3- 1\5 ar saulespuķu spraukumiem (Iecavnieka ražotiem) un viss notiekas, arī šī gada jaunums SALMO līnis\karūsa strādā labi, uz šo barību ir gūti labi Ventas un Nabes ezera līņu lomi, ja gribās kolētāku, tad nu parocies pa vecajiem žurnāliem, tur visa kā ir gana vai arī ienāc pie manis interentā.

Atbildēts: 21.jūlijs 2007, 09:46 | Komentēt | Adrese atbildei
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager